Gazete manşetleri

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

ZAMAN GAZETESİ:
Komandolar Irak sınırında

Kandil Dağı’ndaki PKK varlığı konusunda Amerika ve Irak’ı son kez uyaran Türkiye, sınır ötesi harekâta hazırlanıyor Bölgedeki birlikler alarma geçti, izinler iptal edildi. Komandolar sınırda konuşlanırken iç kesimlerde geniş çaplı operasyon var.

Son günlerde artış gösteren terör olayları üzerine ABD ve Irak’a ‘sabrımız taşıyor’ mesajı veren Ankara, kararlı tutumunu sürdürüyor. Kuzey Irak’taki PKK varlığını sona erdirmek için sınır ötesi harekatı gündemine alan Ankara, sınırda alarma geçti. Bolu ve Kayseri’den gelen komando birlikleri Şırnak’taki kritik noktalara kaydırıldı. Hakkari Yüsekova’daki 21. Jandarma Tugay Komutanlığı’na bağlı birlikler de, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinden Irak sınırına geçti. Bölgede, PKK’lı teröristleri temizlemek için geniş çaplı bir harekât başlatıldı. Özellikle dağlık bölgelerin bombalandığı operasyona Kobra helikopterleri de havadan destek veriyor. Yer yer çatışmaların yaşandığı operasyonlar, hava ve karadan devam ediyor.

Kuzey Irak’tan sızmaları önlemek için askerler tampon bölgede nöbet tutmaya başladı. Sınır bölgesindeki yaklaşık 150 bin askerin, Irak’a yönelik harekât için emir beklediği kaydediliyor. Doğu ve Güneydoğu’nun iç kesimlerinde de askerî hareketlilik var. Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Diyarbakır’ın kırsal kesimlerinde teröristlere yönelik başlatılan operasyonlar sürüyor. F-16 savaş uçaklarının yüksek kesimlerdeki terörist yuvalarını bombaladığı belirtiliyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terör örgütü PKK’nın düzenlediği hain saldırılarda 14 askerin şehit edilmesi Türkiye’nin sabrını taşırdı. Önceki gün yapılan Güvenlik Zirvesi ve Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar üzerine Kuzey Irak sınırında operasyon hazırlığı başladı. Sınır bölgesindeki askeri birliklerde izinler iptal edildi. Alınan bilgiye göre, Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki birlikler ile Bolu ve Kayseri’den gelen dağ komando taburları, sınırdaki kritik noktalara kaydırıldı. Mardin’deki 70. Mekanize Tugay Komutanlığı ve Jandarma Komutanlığı’na bağlı birlikler kışlada hazır bekletiliyor. Muhtemel bir sınır ötesi operasyon için bölgedeki yaklaşık 70 bin köy korucusu da hazır tutuluyor.

HÜRRİYET:
Kızıl milyarderlerin petrol zaferi

Pet Holding’in patronu Güntekin Köksal, Petoil şirketiyle ABD’nin operasyonu öncesinde girdiği Kuzey Irak’ta mide kanaması geçirip, ölümden dönmesine rağmen pes etmedi, sonunda Kürt Federe Bölgesi’nde petrol çıkarmayı başardı. Köksal, şimdi bu petrolü Türkiye’ye getirmenin yollarını arıyor.

PET Holding bünyesindeki Petoil, Kuzey Irak’taki Kürt Federe Bölgesi’nde petrol çıkaran ilk Türk şirketi oldu. Hayatını tehlikeye atarak petrole ulaşan şirketin sahibi Güntekin Köksal, bu başarının Türkiye’ye ucuz petrol olarak kazanç getirmesine çalışıyor. Sovyetler Birliği döneminde bu ülkeye yaptığı yatırımlar nedeniyle “Kızıl Milyarder” olarak anılan Köksal’ın çalışması, Türkiye’ye Kuzey Irak petrolünün akmasının yolunu açtı. Kifri Kenti yakınlarında 2 bin 800 kilometrekarelik Pulkhana sahasında yapılan çalışmalarda, 1656 metre derinlikte petrol bulan Köksal, bu başarı için hayatını riske atarken, şirketin gelecekteki yöneticisi kızı Zeynep Köksal’ı da eğitime aldı.

SABAH GAZETESİ:
Bu kararı elçi değil biz veririz

Erdoğan, “İsrail sınır ötesi harekât yapar, Türkiye yapamaz” diyen ABD elçisini topa tuttu: “Kararımızı verir ve uygularız”.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Wilson’ın, “Kendini savunma hakkı var” deyip İsrail’in müdahalesini haklı bulan ama Türkiye’nin PKK’ya karşı aynı şeyi yapmasına karşı çıkan sözleri Başbakan Erdoğan’ı kızdırdı. Başbakan Erdoğan “Büyükelçinin açıklaması çok yanlış” dedikten sonra şunları söyledi: “Böyle bir şeyin kararını sayın büyükelçi veremez. Bu kararı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yetkili kurulları verir.”

“Kararımızı verir ve uygularız. Ama nedir? İlgili ülkeler varsa arzu ederiz ki bu ülkelerle verelim. Türkiye’yi kendi içinde rahatsız eden terör olayına da aynı ilgiyle bakmaya herkes hazır olsun. Çünkü sonunda biz başımızın çaresine bakmasını biliriz.”

MİLLİYET GAZETESİ:
Matematik ve Fen sıfır

2006 ÖSS’de, sınavı geçerli sayılan 1 milyon 510 bin 320 adayın 881 bin 903’ü Fen Bilimleri-1, 244 bin 699’u da Matematik-1 testinde “1” puan bile alamadı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, “Bu tablo değişmeli” dedi.

2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları dün açıklandı. Sınava bu yıl öğrencilerin fen ve matematik testlerindeki başarısızlığı damgasını vurdu. Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 510 bin 320 adayın 881 bin 903’ü Fen Bilimleri-1, 244 bin 699’u da Matematik-1 testinde bir puan bile alamadı. ÖSS’ye giren lise son sınıf öğrencileri Fen Bilimleri-1 testinde 30 sorunun ortalama 2.8’ini, eski mezunlar dahil bütün adaylar da ortalama 2.7’sini doğru yanıtlayabildiler. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Ünal Yarımağan’ın verdiği bilgiye göre sonuçlar şöyle:

• ÖSS’ye başvuran 1 milyon 537 bin 374 adaydan 29 bin 963’ü sınava girmedi. Girenlerden 1 milyon 510 bin 302’sinin sınavı geçerli sayıldı. Sınavı geçersiz sayılan 109 adaydan 4’ü yerine başkasını soktu, 11’i kopya çekerken yakalandı, 32’si sınav, 8’i de kıyafet kuralına uymadı.

• 27 bin 864 aday puanı hesaplanamadığı için sıfır aldı. Bu durumdaki öğrencilerin sayısı geçen yıl 57 bin 163’tü.

TAKVİM GAZETESİ:
Yes be hocam

Tayin bekleyen öğretmenlere müjde. ABD okullarında Türkçe okutulacak. 60 bin Türk öğretmene iş kapısı açıldı.

ABD eğitim sisteminde devrim: 2007’de okullarda Türkçe, Rusça ve Çince yabancı dil olarak okutulacak. En az 60 bin Türk öğretmene iş kapısı açılacak. Karar ABD karşıtlığını kırmak için alındı. ABD’de öğretmenler, yılda 38-54 bin dolar kazanıyor.

Adaylarda aranan özellikler

İyi derecede İngilizce ve Türkçe bilmek.

& Yurt dışında eğitim görenler öncelikli.
& 25-30 yaşında olmak
& Referans sahibi olmak.

RADİKAL GAZETESİ:
İsrail’i durduran yok

Bir haftadır İsrail güçlerinin vurduğu Lübnan’da can kaybı 245’i geçti. Lübnan Başbakanı: İsrail üstümüze cehennemin kapılarını açtı. Acil ateşkes sağlanmalı.

İsrail’in Lübnan’a saldırısı dün yedinci gününü geride bıraktığında can kaybı 245’i geçerken, Batı yanlısı Başbakan Fuad Sinyora feryat etti: “Lübnan’ın üzerine cehennemin ve deliliğin kapılarını açan İsrail, sivillere karşı katliam yürütüyor ve ülkenin ayakta kalmasını sağlayan her şeyi yok ediyor. Bu barbar saldırının yoğunlaşması, İsrail’in Lübnan’ı 50 yıl geriye itme kararlılığının ispatı. Uluslararası toplum ve Arapları acil ateşkes sağlamaya çağırıyorum.”

Sinyora, Fransa, ABD ve Britanya Büyükelçilerini makamına çağırıp protesto ederken Sosyal İşler Bakanı Neyla Muvad “İsrail bizi açlıktan öldürmek istiyor. Dünyayla tüm bağımızı kestiler. Havaalanı ve limanları bombaladılar, ülkeyi ablukaya aldılar ve yolları bombalıyorlar” dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
Sıfır noktada operasyon

Şemdinli’nin kırsal kesiminde bulunan ve Irak sınırında yer alan Çatalca, Güvenli ve Erdemli köylerinin dağlık bölgeleri dün saat 11.00’de başlayan operasyonda havan, tank ve top atışları ile dövüldü. Çatışma sesleri dağlık bölgede yankılandı.

Asker sevkıyatının da devam ettiği bölgede Mirgever yakınlarında kurulan kampta ise Türk ve İran askerlerinin birlikte konuşlandığı, Esendere, Şehidan ve Gelişim bölgelerindeki operasyonları da Türk ve İran askerlerinin birlikte gerçekleştirdiği ileri sürüldü. PKK’ya yönelik operasyonda Kandil Dağı eteklerinde bulunan Nirgaşiş, Şifreza, Helali, Kinyanış, Bayrak ve Leylek bölgelerinin de Kobra helikopterler tarafından vurulduğu öğrenildi. Metinan, Gora, Xineri, Zeli ve Helgurt kamplarında konuşlanan yaklaşık 10 bin PKK militanının hedef alındığı operasyonun şiddetinin artarak devam edeceği öğrenilirken, bölgeye dün de sevkıyat devam etti.

STAR GAZETESİ:
İşte O Albay

PKK saldırısından yaralı kurtulan Elazığ İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Ergülmez’in İstanbul’da satın aldığı lüks villa soruşturma konusu oldu. İşte o Albay star’a konuştu: ‘Verilemeyecek hesabım yok’

Lüks bir semtte villa alıp üçte ikisini peşin ödeyen ve kalanı için vade yaptığı iddia edilen üst düzey komutanı star buldu: Elazığ İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Ergülmez. PKK’nın mayınlı saldırısından yaralı kurtulan ve adı ‘Kahraman Komutan’a çıkan Kıdemli Albay Ali Ergülmez hakkında, İstanbul’da iki yıl önce satın aldığı lüks villa yüzünden soruşturma açıldığı belirlendi. Soruşturma dosyası İstanbul Maslak’taki 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderildi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Eğitim şart

Galatasaray Lisesi’nden Okan Çalışkan, Çanakkale Fen Lisesi’nden Server Çimen, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden Abdurrahman Yıldız, soruları eksiksiz yaparak 300 tam puanla Sözel-1 ve Eşit Ağırlıklı-1 puan türlerinde birinci oldu. Sayısal-1’de liderliği Ankara Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nden Hüseyin Yıldız, Sayısal-2’de İzmir Özel Fatih Fen Lisesi’nden Onur Tidin aldı.

Galatasaray Lisesi’nden Yiğit Cem Öztürk Sayısal 2’de, İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nden Eren Karaaslan Eşit Ağırlıklı-2’de, İstanbul Lisesi’nden Umut Toprak İngilizce’de, aynı okuldan Sezgin Demir Almanca’da, Galatasaray Lisesi’nden Osman Berker Yağcı da Fransızca’da zirveye çıktı.

Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 510 bin adaydan, 1 milyon 218 bini 160’ın üzerinde puan alarak tercih yapma barajını geçti. Lisans programı tercihi için gereken 185’in üzeri puanı ise 913 bin aday aldı. Tercih hakkının yüksekliğine rağmen, kontenjan yetersizliği yüzünden 1 milyon 102 bin adayın açıkta kalacağı belirtildi. Sınavda sıfır çeken 27 bin 864 adayın puanı hesaplanmadı. 500 öğrencinin sınavı da kopya çektikleri için geçersiz sayıldı. Sınava katılan 665 bin kız öğrencinin 429 bini (yüzde 65) 185 puanı aşmayı başardı. Üniversiteli olmak isteyen 845 bin erkeğin ise 483 bini (yüzde 57), aynı barajı geçti, ancak genel yüzdelik başarıda kızların gerisinde kaldı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Kanları yerde kaldı

Türkiye’nin 3 günde verdiği 16 şehidin kanı yerde kaldı. Bakanlar Kurulu’ndan PKK’ya karşı cılız önlemlerin çıkması, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’u da cesaretlendirdi.

Başbakan Erdoğan, Siirt’te 7 askerin şehit olması sonrasında, ’pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısı çok şeye gebe’ demişti. Önceki gün görüldü ki Bakanlar Kurulu Türk halkının şimdiye kadar defalarca duyduğu ’cılız mı cılız’ kararlar aldı. Türkiye, 2 askeri kaçırıldı diye vakit geçirmeden Lübnan’ın tepesine inen İsrail kadar olamadı.

Bakanlar Kurulu’ndan PKK’ya karşı cılız önlemlerin çıkması, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’u da cesaretlendirdi. Wilson, Türkiye ile alay edercesine, Türkiye’nin bölgede tek taraflı bir müdahalesine sıcak bakmadıkları mesajını tekrraladı.

Wilson, ayrıca önceki gün görüştüğü Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan’ın kendisine son dönemdeki gelişmelerden dolayı endişeli oldukları ve Türkiye’nin ABD ve Irak ile birlikte çalışmak istediği mesajlarını ilettiğini kaydetti. İşte Ankara bu!!!

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Oğuz Beyle icraatın içinde

Bodrum Müzesi’nin latinceye benzetilmeye çalışılan yazılar yazdırdığı ve kendi armalarını koydurduğu ortaya çıkan eski müdür Alpözen, hâlâ müzeye girip televizyonlara yaptıklarını anlatabiliyor. Alpözen’in bu tavrı ’pes’ dedirtti.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi eski müdürü Oğuz Alpözen, görev yaptığı dönemde müzenin çeşitli yerlerine kendi armasını kazıttığı ve zindanın girişine latinceye benzer yazılar yazdırdığı ortaya çıkmasına rağmen yaptıklarıyla gurur duymaya devam ediyor. Alpözen’in, bir televizyon programı için gittiği müzede yapılan çekimlerde sergilenen eserleri göstererek, “Bunları ben yaptım, benim beynimin eseri” demesi izleyenleri şaşırttı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Milli destek

Türkiye, teröre karşı siviliyle, askeriyle, siyasetçisiyle ‘tek yumruk’… Muhalefet, PKK’ya sınır ötesi darbede iktidarın yanında: Durma, vur İki günde 14 şehit veren Türkiye ayağa kalktı.

Bakanlar Kurulu’ndan ’sınır ötesi harekat’ mesajı çıkarken, siyasi partiler Türkiye’nin zaman kaybetmeden uluslararası hakkını kullanmak için harekete geçmesini istiyor.

Terör örgütünün Kandil Dağı’nda üstlendiğine dikkat çeken siyasi partiler, ABD ve Irak’ın teröristlere karşı mücadelesinin yetersiz

kaldığı görüşünde birleşti. Muhalefet sınır ötesi harekat için hükümete destek veriyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Lugano Fener’de

Sarı Kanarya, Uruguay Milli Takımı’nın kaptanı Diego Lugano ile her konuda anlaşmaya vardı. Fenerbahçe, bu transfer için 26 yaşındaki Uruguaylı oyuncunun kulübü Sao Paulo’ya 4 milyon dolar bonservis bedeli ödeyecek Teknik direktör Zico, Lugano için “Güney Amerika’nın en iyi defans oyuncusu” yorumunu yapmıştı. Menajer Juan Figger’in asbaşkan İlhan Ekşioğlu ile görüşüp, onay aldıktan sonra bitirdiği Lugano, bugün İstanbul’a geliyor.

Fenerbahçe Kulübü, 100. yılın ilk büyük transfer bombasını patlattı… Sarı-lacivertlilerin, Uruguay Milli Takımı’nın kaptanı Diego Lugano ile her konuda anlaşmaya vardıkları belirlendi. Fenerbahçe yönetiminin, bu transfer için 26 yaşındaki savunma oyuncusunun kulübü Sao Paulo’ya 4 milyon dolar bonservis ücreti ödeyeceği kaydedildi. Son iki yıldır Güney Amerika’da ’yılın futbolcusu’ seçilen Uruguaylı Diego Lugano, geçen sezon da Fenerbahçe’nin gündemine gelmiş… Ancak sarı-lacivertli takımın yabancı kontenjanı dolu olduğu için bu transfer gerçekleştirilememişti.