Gazete manşetleri

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

ZAMAN GAZETESİ:
Reçetesiz antibiyotik satan eczanelere ağır ceza geliyor

Depresyon ve tansiyon ilaçları ile antibiyotikler artık eczanelerden reçetesiz alınamayacak. Sadece ağrı kesici ve vitamin hapları kapsam dışında tutulacak.Müşteri gibi denetime çıkacak olan bakanlık yetkilileri, kurallara uymayan eczaneye ceza verecek.

Sağlık Bakanlığı, doktor kontrolünde ilaç kullanımını sağlamak için eczanelerde reçete olmadan da satılabilen ilaçlarla ilgili yeni bir uygulama başlattı. Buna göre vatandaş daha önce kolaylıkla alabildiği ilaçları artık reçetesiz alamayacak. İlaç listesini güncelleyen bakanlık, yaklaşık 6 bin kalem ilacın bundan sonra reçetesiz satılamayacağına karar verdi. Listeye antibiyotik ilaçları, depresyon, tansiyon, obezite ilaçları dahil edilirken aspirin, vermidon gibi ağrı kesiciler kapsam dışı tutuldu.

İlaç Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, vatandaşın önceden reçetesiz ilaç alabildiğini belirtirken, “Bundan sonra eczaneler bu ilaçları reçetesiz satamayacak. Aslında kanunen reçetesiz satılması yasak. Ancak yıllardır uyan yok. Vatandaş, reçete olmadan eczaneye gidip bu tür ilaçları alabiliyordu. Bundan sonra böyle olmayacak.” dedi. Eczaneleri reçetesiz ilaç satmamaları konusunda uyardıklarını kaydeden Tokaç, uygulamanın dışına çıkan eczanelere disiplin cezası vereceklerini söyledi. Basit ağrı kesiciler, vitamin ve soğuk algınlığı ilaçları dışında reçetesiz ilaç satılamayacağını kaydeden Genel Müdür Tokaç, “Bu konuda bütün eczaneleri uyardık. Sattıkları her ilacın reçete kaydını yapacaklar. Biz de zaman zaman denetime çıkacağız. Gerekirse bir vatandaş gibi eczaneye gidip reçete olmadan ilaç isteyeceğiz.” diyerek eczacıların kurallara uygun davranmasını istedi.

HÜRRİYET:
Türklere minnettarız

ABD Sağladıkları olağanüstü destekten dolayı, büyükelçilik olarak tüm Amerikalılar adına Türkiye’ye takdirlerimizi sunarız. KANADA Vatandaşlarımız, kötü günlerin tatlı hatırası olarak Mersin ve Adana’yı unutmayacaklar. Türklere minnettarız.

Lübnan’daki İsrail bombardımanı ve önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen işgal sinyalleri, bütün dünyayı bu ülkede yaşayan vatandaşlarını bir an önce tahliye etmeye zorluyor. Tahliyede en büyük rolü ise Kıbrıs Rum Kesimi’nin yetersiz kalması üzerine Türkiye oynuyor. Karadan ve denizden her türlü olanaklarını Lübnan’daki yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesine sunan Türkiye, bu insanlara karşı misafirperverliğiyle de büyük övgü alıyor. Çoğunluğu çifte pasaport taşıyan 9 ülkenin vatandaşları Türkiye üzerinden tahliye edilecek. Bu ülkeler Avustralya, Kanada, ABD, Arjantin, Brezilya, Almanya, Meksika, Moldova ve İsveç.

SABAH GAZETESİ:
Abim sağolsun

50 yıldır yeşil alan gözüken arsa belediye başkanının kardeşleri talip olunca imara açıldı, 10 kat kâr sağladı.

İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Küçükyalı’nın en değerli bölgesinde bulunan 12 dönümlük yeşil alan 50 yıldır satılamıyordu. Ancak AKP’li Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse’nin kardeşleri Adem ve Hakkı Köse “ilgilenince” arazi “makus” talihini yendi.

Köse kardeşler yeşil alanın sahiplerinden Orhan Aydın’la görüşüp burayı almak istediklerini söyledi. 2 milyon YTL’ye anlaştılar. İmar değişikliği kesinleşince tapuda imzaları attılar. Arsanın değeri 20 milyon YTL’ye çıktı.

Orhan Aydın “Her yıl başvuruyorduk ama imara açılmıyordu. ‘Ne alsam kâr’ deyip 2 milyon YTL’ye razı oldum” dedi. Başkan Köse’nin danışmanı “Kardeşlerinin de para kazanmaya hakkı yok mu” diye konuştu.

MİLLİYET GAZETESİ:
İncirlik jesti

Türkiye, Lübnan’daki ABD vatandaşlarının tahliyesinde İncirlik Hava Üssü’nün kullanımına insani amaçları dikkate alarak izin verdi. ABD hükümete ve TSK’ya ayrı ayrı teşekkür etti.

Türkiye, Lübnan’daki ABD vatandaşlarının tahliyesi için İncirlik Hava Üssü’nün kullanımına ‘İnsani amaçları dikkate alarak izin verdi. Her gün iki bin ABD vatandaşı, gemiyle gelecekleri Mersin’den Türkiye’ye beklemeden giriş yapacak ve İncirlik Üssü’nden havayoluyla ülkelerine gönderilecek. ABD’nin konvoyların korunması için 12 kişilik silahlı timi Türkiye’ye sokma talebi ise reddedildi.

Lübnan’da bulunan 25 bin vatandaşının bir bölümünü Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden tahliye eden ABD yönetimi, bu ülkenin kapasitesinin dolma noktasına gelmesi üzerine Türkiye üzerinden tahliye için Dışişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu. ABD’nin Türkiye’den öncelikli talebi, Lübnan’dan deniz yoluyla Mersin’e getirilecek vatandaşlarının havayoluyla ABD’ye sevkinde İncirlik’teki 10’uncu Tanker Üssü’nün kullanımına izin verilmesi oldu.

TAKVİM GAZETESİ:
Türkiye’ye talibim

40 yıllık siyasetçi, ana muhalefetin hırçın lideri Deniz Baykal: Türkiye’yi yönetmeye hazırım. Karar halkın.

Ak Parti iktidarı döneminde yaptığı sert muhalefetle Türkiye’nin gündemini belirleyen Deniz Baykal seçimler için iddialı konuştu. “AKP hızla düşüyor, CHP yükselişte” diyen Baykal, ülkeyi yönetmeye hazır olduğunu söyledi.

Baykal’a göre, Başbakan Köşk’e çıkma konusunda kesinlikle kararlı. Baykal, “Ama bunu yaparsa Yüce Divan’da yargılanan ilk Cumhurbaşkanı olabilir” diyor ve son DDK raporunu dayanak gösteriyor.

RADİKAL GAZETESİ:
Lübnan yerle bir

Son yıllarda savaş yaralarını sarıp ayağa kalkan Lübnan’da, yol, köprü, liman, santral, fabrika ve hastaneler dahil, altyapı yıkıldı. 750 bin kişi karanlıkta kaldı.

İsrail’in hava, deniz ve karadan 10 gündür geceli-gündüzlü bombaladığı Lübnan’ın hayat damarlarını koparan yıkımın fotoğrafı netleşmeye başladı.

Lübnanlı yetkililerin İngiliz The Guardian gazetesine verdiği bilgilere göre 12 Temmuz’dan bu yana sadece havadan 1300’ü aşkın akın düzenleyen İsrail güçleri 361 kişiyi öldürdü, 1100 kişiyi de yaraladı. Büyük bir yıkım getiren saldırılar sonucu, Beyrut Refik Hariri Havaalanı ile Kuleyat ve Riyak askeri üsleri dahil toplam yedi havaalanı kullanılamaz hale geldi. Bütün askeri ve sivil radar sistemleri devre dışı bırakıldı. Beyrut, Trablus ve Cemil Cemayel gibi ana limanlar bombalandı. Trablus’ta deniz trafiğini idare eden iletişim sistemleri ve Beyrut’ta deniz feneri hedef alındı. Toplam 56 köprü yıkıldı, 39 anayol ciddi hasar gördü.

AKŞAM GAZETESİ:
Dehşet dolu 13 dakika

İstanbul’dan kamyonuna yüklediği suntaları İzmir’e götüren kamyon şoförü Hayrettin Demirdağ (34), önceki gün hayatının en korku dolu dakikalarını yaşadı. Demirdağ, İzmir Bornova’ya geldiğinde aracının freninin tutmadığını fark etti.

Osman Kibar Kavşağı’na yaklaştığı anda hızını alamayan Demirdağ, hemen cep telefonundan 155 Polis İmdat’ı arayarak kamyonunu durduramadığını, frenin patlamış olabileceğini söyledi.

İhbar üzerine Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü, AKS 110 ve itfaiye, harekete geçti. Güzergahtâki tüm trafik ışıkları yeşile çevrilerek yol boşaltıldı. Kamyon şoförü yaklaşık 11 kilometrelik yolu, 13 dakikada klakson ve far ile uyardığı diğer araçlara çarpmadan kattetti. Kavşaklarda alınan önlem sayesinde kamyon hiçbir tehlike yaşamadan Ege Üniversitesi Kampusu önündeki viyadüğe tırmanmaya başladı. Kamyon, dik bir yokuş olan viyadükten çıkarken hız kaybedince şoför kontağı kapattı. Kamyon sert bir şekilde durdu.

STAR GAZETESİ:
Sürgün

İsrail’in ağır bombardımanı altında kalan Lübnanlılar, Hizbullah’a eskisinden daha çok sempatiyle bakıyor. Hizbullah’ın İsrail’e attığı her katyuşa roketi, halkı birbirine kenetliyor.

Lübnanlı muhalif lider Mişel Aun, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarının öç almak amacını taşıdığını söyledi. Aun, Türkiye’nin konuyla ilgili tutumu hakkında da ‘’Türkiye doğru tavrı ortaya koydu. Ateşkes çağrısında ısrarlı olmasını istiyoruz’’ dedi. 15 yıl Fransa’da sürgünde yaşadıktan sonra Lübnan’a dönen ve Hristiyan nüfusun önemli siyasetçisi konumuna yükselen General Aun, ‘’İsrail’in saldırılarının ana hedefinin Lübnan’daki mevcut durumu değiştirmek olduğunu’’ belirtti. Aun, ‘’İsrail, Lübnan üzerinden Ortadoğu’da değişiklik istiyor. Lübnan’da istikrar istemiyor’’ dedi. Muhalif lider, İsrail saldırısının Hizbullah’a daha çok sempati duyulmasını sağladığını ve Hizbullah’ın her karşı hareketinin Lübnan halkını birbirine daha çok kenetlediğini de ifade etti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Vah İstanbul

Bir zamanlar ‘Taşı toprağı altın’ diye herkesin gelip yerleşmek için can attığı İstanbul, artık doktorlar için bile sürgün yeri.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul’da pratisyen hekim ile hemşire ve ebe sayısının düşük olduğunu, hekimlerin İstanbul’a gelmek istemediğini belirterek, ‘Gerekirse İstanbul’u mecburi hizmet kapsamına alacağız’ diye konuştu.

Geçim zorluğu, kiraların yüksekliği, ulaşımın zorluğu gibi sebeplerden hekimlerin İstanbul’u istemediklerini belirten Bakan Akdağ ‘Özel bir olurla İstanbul’a gitmek isteyen hekimlere yol açtık. 1000’e yakın kadro verdik, 35 kişi geldi’ dedi. İstanbul uzunca süredir devlet memurlarının korkulu rüyası olmuş durumda. Gittikçe ağırlaşan şartlar, öğretmen, polis gibi memurlardan sonra, maaşları dışında 1,5 milyar lira ek ödeme yapılan doktorların bile yaşamak istemediği şehir oldu.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Karanlık temaslar

Başbakan Erdoğan, ‘yerli karanlıklar prensi’ Zapsu’nun önceki gün yaptığı diplomatik şovdan haberi olmadığını iddia etti! Oysa görüşmelerden biri AKP Genel Merkezi’nde gerçekleşmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dış politika ve veri danışmanı Cüneyd Zapsu’nun önceki gün Ankara’da ABD, Almanya, İsrail ve İngiliz diplomatlarıyla yaptığı görüşmelerden haberi olmadığını iddia etti.
Erdoğan, bulunduğu KKTC’de gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan, AKP kurucusu ve danışmanı Cüneyd Zapsu’nun Ankara’daki diplomatik temaslarına ilişkin bir soruya, “Benim bundan haberim yok. O kendi kişisel görüşmeleri olabilir’’ diye cevap verdi.
Başbakan Erdoğan’ın danışmanı Zapsu önceki gün Ankara’da maraton görüntüsünde diplomasi atağı yapmıştı. Zapsu, ABD Büyükelçisi Ross Wilson, İsrail elçilik temsilcileri, Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz, İngiliz Büyükelçisi Peter Westmacott ile çeşitli dünya meselelerini görüşmüştü.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Subayların evinin içini biliyoruz

Emekli Orgeneral Kılınç, bir subayın evinde ya da başka bir yerde ne yaptığına dair bilgilerin kendilerine ulaştığını belirterek, ordudan ihraç edilen subayların çoğunun gönderilme gerekcesinin eşlerinin başörtüsü ve özel hayatlarındaki dini aktiviteler olduğunu itiraf etti.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ordudan ihraç edilen subay ve astsubayların büyük bir kısmının eşlerinin başörtülü olması, özel hayatlarında yaptıkları ibadet ve dini aktiviteleri sebebiyle bu uygulamaya muhatap oldukları emekli orgeneral Tuncer Kılınç tarafından teyid edildi.

Yaşzedelerin “asıl sebep” olarak öne sürdüğü bu gerekçeler bugüne kadar askeri yetkililer tarafından reddediliyordu. Flash TV’de önceki gece yayınlanan bir programa katılan MGK eski Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç, YAŞ kararlarıyla ordudan ihraç edilen subay ve astsubaylarla ilgili olarak, henüz YAŞ’a gelmeden ilgili subay ve astsubayın birinci, ikinci ve üçüncü kademe komutanları tarafından uyarıldığını ve “değişeceğine” ilişkin söz verirse takibe alındığını belirtti.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Danışman ortada kaldı

‘Sınır ötesi’ diplomasisiyle Ankara’yı karıştıran Zapsu’ya ne Erdoğan, ne Gül sahip çıktı: Temastan haberimiz yok.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı Cüneyd Zapsu’nun ABD, İngiltere ve Almanya gibi birçok ülkenin büyükelçisiyle yaptığı görüşmeler Ankara’yı karıştırdı. Başbakan başta olmak üzere, hükümet kanadından “Zapsu’nun temaslarından haberdar değiliz” açıklaması geldi. Temaslardan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de haberinin olmadığı ve bu durumdan sıkıntı duyduğu öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Zapsu’nun temaslarını basından takip ettiklerini söyledi. Başkentte ‘arka kapı diplomasisi’ olarak yorumlanan görüşmeler, muhalefetten de sert tepki görürken, konu Meclis gündemine taşındı.

EVET GAZETESİ:
Adı bile çıldırtıyor

2 günde verdiğimiz 15 şehidin acısı, PKK nefretine dönüştü. Yüreği yanan halkın kızgınlığı, dün Kırklareli’nde sokaklara taştı.

PKK’nın borazancılığını yapan “Temel Haklar ve Özgürlükler Dernekleri Federasyonu”ndan 61 kişi, önceki gece Kırklareli Vize’ye bağlı Kıyıköy’de kamp kurdu. Aralarında yakalama emri olan bir kişi de vardı. Üyeler o kişiyi güvenlik güçlerine vermek istemedi. Üstelik taş ve sopalarla saldırdı. Bunun üzerine kamptakı 61 kişi gözaltına alınıp Vize’ye getirildi. Ne olduysa o sırada oldu. İlçede, “Çok sayıda PKK’lı yakalandı” dedikodusu yayıldı. Yüreği şehit acısıyla yanan halk sokağa döküldü.

“Kahrolsun PKK” sloganı atan öfkeli kalabalık, yakalananların kendilerine verilmesini istedi. Polis, linç girişiminde bulunan halkı güçlükle engelledi. Ama öfke o kadar büyüktü ki, vatandaşlar bu kez, yakalananların İstanbul’dan gelen avukatlarının otomobilini yaktı. Avukatlar emniyete sığınarak canını zor kurtardı. Vatandaş, yerel yöneticilerin araya girmesiyle yatıştı. Vize diken üstünde.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Nilmar’ı istiyorum

Anelka satılınca mutlaka bir golcü transfer edilecek. Zico’nun ilk tercihi 21 yaşındaki Nilmar. Brezilyalı oyuncu Anelka’nın yarı fiyatına alınabilecek.

F.Bahçe transferi bitirmek için düğmeye bastı. Hazırlık maçlarında yer almayan, idmanlarda gençlerle çalışan Anelka’nın bileti kesildi. Böylece F.Bahçe, Lugano dışında doğan iki yabancı hakkını da kullanmak istiyor. Zico’nun ilk tercihi forvet Nilmar. Lyon’da Avrupa deneyimi yaşayan, şu anda Corinthians’ta forma giyen 21 yaşındaki golcü için Zico, “Ronaldo’nun varisi” ifadesini kullanıyor. Gençliği ve Brezilyalı oluşu F.Bahçe yönetimini transfer için heveslendiriyor.

FANATİK GAZETESİ:
Crespo ve Roberto Carlos kasetlerini hazırlayın

F.Bahçe Yönetimi’nin, kulübün resmi televizyonu FB TV’den Crespo ve Roberto Carlos’un kasetlerinin hazırlanmasını istediği iddia edildi.

Kulübün transferlerini resmiyet kazandığı anda kamuoyuna duyuran FB TV’de şu sıralar hummalı bir çalışma var. Crespo’dan ‘evet’ yanıtını alan yönetim, Roberto Carlos için de Anelka’nın gitmesini bekliyor

Fenerbahçe 100. yıl bombalarını resmen patlatmak için artık gün sayıyor… Sarı-Lacivertliler, sabırlı bir şekilde temaslarını sürdürürken, dün camiaya yayılan bir haber herkesi heyecanlandırdı. Fenerbahçe Yönetimi’nin, kulübün resmi televizyonu FB TV’den Hernan Crespo ve Roberto Carlos’un kasetlerinin hazırlanmasını istediği iddia edildi.