Gazeteci döven Balaman’a Zaman’ın yorumu

Bir belediye başkanı düşünün. Partili arkadaşları belediye meclisinde oylama yaparak yetkilerini elinden alıyor. Gerekçeleri çok açık:

Mustafa Altıntaş da başta belediye başkanı olmak üzere iddia sahipleri ile görüşüp konuyu haberleştiriyor. Haber gazetede yer alınca belediye başkanı telefon edip gazeteciyi makamına davet ediyor. Haberle ilgili açıklama yapacağını bildiriyor. Yazdığının arkasında durmayı erdem bilen muhabir, davete icabet etmemeyi nezaketsizlik olarak gördüğü için başkanın verdiği saatte makamda oluyor. Gazetemizin Isparta temsilcisi Arif Bayram’la birlikte özel kalemde beklemeye başlıyorlar. Bu arada AK Parti İl Başkanı Abdullah Gülcemal de geliyor ve hep beraber giriyorlar odaya. Selamları ağızlarında yarım kalıyor. Ispartalıların kültürlerinde olmayan küfürler arasında ‘Mustafa Altıntaş kim?’ diye soruyor başkan. Efendim demeye kalmadan vurmaya başlıyor Mustafa’ya. İl başkanı ve Zaman temsilcisi şok içinde yumrukları durdurmaya çalışırken yan odadan adamlar giriyor içeri. Hani insan azmanı derler ya. Aynen onlardan. Ayırma bahanesiyle girenlerden biri ellerini tutuyor Mustafa’nın. Diğeri hem muhabire hem de temsilcimize vuruyor. Meğer önceden planlamışlar dövmeyi. Misafir olarak çağır, korumaları yan odada tut, saldır ve öldüresiye döv. Tam bir tuzak. Ispartalılar mert insanlardır. Bu olaya ne derler bilemiyorum. Korumalardan yediği yumruktan sonrasını hatırlamıyor Mustafa. AK Parti il başkanı olmasaydı belki öldüreceklerdi muhabiri. Şahit olduğu görüntülere inanamayan İl Başkanı Gülcemal, ‘Yapılan bu hareket makama yakışmadı.’ tespitinden sonra ekliyor: “Misafir konumundaki insanlara bu şekilde davranılamaz.”

İnsanlığa sığmayan bu davranış Isparta milletvekillerini ayağa kaldırdı. AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, “Bir Ispartalı olarak böyle bir utanç yaşamaktan dolayı çok üzgünüm.” dedi. Hiçbir mazeretin arkasına sığınılmamasını istedi. Duyarlı bir milletvekili olarak Ispartalılardan özür diledi. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağını söyledi.

Belediye başkanı ile ilgili olarak ‘bu adam kim’ sorusu çerçevesinde yaptığımız araştırmalar bizi ilginç yerlere götürdü. İstanbul’dan destekli olduğunu söylemesi boşuna değilmiş. Anlatılanlara göre pervasızlığı biraz da burdan kaynaklanıyormuş. Hatta muhabiri döven iri adamlarından birini İstanbul’dan getirmiş. Aynı adamları Isparta milletvekilleri de tanıyor. Başkan, fırıldaklarını nereden çevirirse çevirsin, biz atılan yumruğun hesabını Türk adaleti aracığılı ile soracağız. AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, ‘üzücü, yanlış ve yakışıksız’ bulduğu olay için özür diledi. Bu yumruklar özür ve uyarıyla geçiştirilemez. AK Partili Meclis üyeleri bu adamın yetkilerini neden almış? Meclis üyeleri konuşmaya hazır. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çorum’da yaşanan olaylardan sonra yaptığı uyarılar Isparta Belediyesi’ne ulaşmamış.

Başta Basın konseyi olmak üzere, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin ‘insanlık dışı, kaba ve ilkel bir saldırı’ olarak nitelediği bu olay Türkiye’nin sorunudur. Ispartalılar üzerine düşeni yapmış. Başkanın yetkilerini almış. Sıra Ankara’da, parti yönetiminde.