Gazeteciler az kalsın donuyordu

Ağır kış koşullarından olumsuz etkilenen ve aç kalan kurtlar için dağ yollarına yem bırakılmak istenirken, görevliler ve basın mensupları zor anlar yaşadı.

Yoğun kar yağışının yolları kapaması ve şartları zorlaması nedeniyle görevliler ve basın mensupları donma tehlikesi geçirdi. Kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu Bozağaç mevkiinde kar engelinden dolayı gitmekte güçlük çeken görevliler ve basın mensupları kurtlara yemlerini zor da olsa bıraktı. Zaman zaman yolda kalan araçlar, eksi 5 derecede görevlilere zor anlar yaşattı.

Araçları iterek kar engelinden kurtulan görevliler donma tehlikesinden kurtuldu. Görevliler daha sonra kurtların hem yabani dağ keçilerine zarar vermemesi hem de aç kalıp köylere inmemesi için çuvallar dolusu yemi Bozağaç mevkiine bıraktı.

Kahta Doğa Koruma ve Milli Park Mühendis Vekili Metin Karlı, dağ keçilerinin bulunduğu sahada kurtların dağ keçilerin fazla rahatsız etmemesi ve çevre köylere inmesini engelediklerini söyleyerek, et parçalarını dağ keçilerinin yoğun olduğu mevkiye bıraktıklarını belirtti.
Adıyaman’da yüksek mevkiilerde yoğun sis etkili olurken, devam eden kar yağışı sebebiyle köy yolları ulaşıma kapandı. Adıyaman Valiliği’nden alınan bilgiye göre, Adıyaman merkeze bağlı 105 köy ve 150 mezra yolu, Çelikhan İlçesi’nde 18 köy ve 27 mezra yolu, Besni İlçesi’nde 49 köy ve 59 mezra yolu, Kahta İlçesi’nde 74 köy ve 115 mezra yolu, Gerger İlçesi’nde 39 köy ve 87 mezra yolu, Gölbaşı ilçesi’nde 27 köy ve 34 mezra yolu, Samsat İlçesi’nde 15 köy 16 mezra yolu, Sincik İlçesi’nde 22 köy ve 76 mezra ve Tut İlçesi’nde 12 köy ve 8 mezra yolu olmak üzere 361 köy ve 572 mezra yolunun kapalı olduğu ve yol açma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
Öte yandan Adıyaman Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, kar yağışının Perşembe gününe kadar devam edeceği bildirildi.