Gazeteciler ile ilgili soruyu cevapsız bıraktı

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, okullarda şiddet konusunun çok boyutlu olarak ele alındığını söyledi.

Isparta Valiliği’ni ziyaret eden Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Çubukçu, bir gazetecinin son günlerde okullarda meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgi görüşünü sorması üzerine, konunun çok boyutlu olduğunu kaydetti. Bu konunun toplumun tüm kesimiyle birlikte en başta aileleri ilgilendirdiğini söyleyen Çubukçu, okullardaki şiddet olaylarıyla ilgili olarak kapsamlı bir çalışma başladığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaklaşık 1,5 yıldır çok yoğun bir program üzerinde çalıştığını anlatan Çubukçu, geçtiğimiz günlerde bütün il Milli Eğitim müdürleriyle İçişleri Bakanlığı işbirliğinde bir toplantı olduğunu açıkladı. Sorunun bütün dünyada olduğu gibi artan bir eğilim gösterdiğini bildiren bakan Çubukçu, sebepleri ve sonuçlarınnın çok yönlü araştırıldığını belirtti.

Şiddet konusuyla ilgili çözüm önerilerinin toplum olarak hep birlikte sahiplenilmesini isteyen Çubukçu, “Hem şiddetten şikayet edip hem şiddeti körükleyen şiddeti teşvik eden meselelerle kendimizi yan yana koymamalıyız. Toplumsal olarak şiddetle kendi aramıza bir mesafe koymamız ve bilinçli hareket etmemiz gerekiyor.” dedi.

Çubukçu, en kısa sürede bu konuların gündemden düşmesini arzuladığını dile getirdi.

Her platformda şiddete karşı olduğunu belirten Çubukçu, bir gazetecinin, “Görüldüğü kadarıyla şiddetin her türlüsüne karşı çıkıyorsunuz. Isparta Belediye Başkanının da iki gazeteci dövmesi bir şiddettir. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusunu cevapsız bıraktı. Bakan Çubukçu, “Sorularınız için teşekkür ederim.” diyerek cevap vermekten kaçındı.

Daha sonra basına kapalı bir toplantı yapılacağı gerekçesiyle gazeteciler makam odasından çıktı.