Gazeteciler kameralarini birakip amelelik yaptilar

O sirada gazetecilerin de, “Baskanim, siz evi yapin biz de insaatinda çalisacagiz” demeleri üzerine devam etmekte olan insaat alanina gazetecilerle birlikte giden Aras, soyunarak ise koyuldu.
Her zaman fotograf çeken ve çekim yapan muhabirler insaat alaninda kameralarini ve fotograf makinelerini tuglalarin üzerine birakarak bir günlügüne amelelik yapti. Kimi gazeteci tas kirarken, kimi harç yapti, kimi de esek sirtinda dereden su getirdi. Sirtlarinda çimento tasiyan, duvar üzerine harç atan, elekte kum eleyen gazeteciler ayni zamanda da bu çalismalarini aralarinda sakalasarak renklendirdi.
Isçilere harç ve tas tasima konusunda yardim eden is adami Aras, “Bir buçuk ay önce ailenin durumunu gördük. Bu bizi çok üzdü. Gazetecilerle birlikte verdigimiz sözü kisa süre içinde yerine getirdik. Iki özürlü çocuguyla sicak bir yuvaya kavusacak ve basini sokacak bir evi olacak. Çatisini da tamamladiktan sonra aile evine geçebilecek.” dedi.
Gazeteciler ise, böyle hayirli bir iste görev almanin ve bir günlük de olsa çalismanin mutluluk verici oldugunu ifade ederek, “Sadece kamera çekmekle olmuyor bu islerde de çalismak lazim. Ayni zamanda da bu çalismalar insani zinde tutuyor. Amelelik muhabirlige göre çok zor olsa da bu bizi mutlu etti.” diye konustu.
Yeni evine kavusacaginin umuduyla çalismalari yakindan takip eden ve bir anlik da olsa insaat alanindan ayrilmayan Aslihan Aydin da, “Mutlulugumu dile getirmem çok zor. Yasadigim sefil hayattan kurtulacagim. Bir ev sahibi olacagim. Sizlere tesekkür ediyorum. Allah, sizlerden razi olsun.” diyerek dua etti.
Aksam saatlerine kadar süren çalismalara ara veren gazeteciler yorgunluklarini çay içerek giderdi. Bu imeceyi gören köylüler ise evin bir an önce bitmesi için seferber oldu. Çalismalarda Kars’ta görev yapan ulusal ajans ve televizyon kanali muhabirleri görev aldi.
Aslihan Aydin, zihinsel özürlü çocuklari Ibrahim Aydin (20) ve Asya Aydin (22) ile birlikte yikilma tehlikesi bulunan harabe bir evde yasamlarini sürdürüyorlardi. Aslihan Aydin’in esinin ise 4 yil önce yakalandigi bir hastalik sebebiyle hayatini kaybettigi ögrenildi.