Gazeteciliğin meslek haline getirilmesi gerekiyor

İletişim Fakülteleri ve Medya Sektörü adlı panelde bir araya gelen medya ve iletişim mensupları, gazeteciliğin yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini aksi taktirde bu alanda başarılı olunamayacağını dile getirdi.

Selçuk Üniversitesi (S.Ü.) İletim Fakültesi – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği ‘İletişim Fakülteleri ve Medya Sektörü’ konulu panel Selçuk Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yletitim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Batkany Doç. Dr. Bilal Aryk’ın başkanlığında gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkan Yardımcısı Zafer Atay, Memleket Gazetesi Genel Müdürü Uğur Özteke ve S.Ü. İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Yılmaz katıldı.

Panelin açılış konuşmasında ulusal basına seslenen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Konya hakkında ön yargının olduğunu ve bunun ortadan kalkması gerektiğini dile getirdi. Konya’nın ve üniversitenin artık eski günlerdeki gibi olmadığını ve olumlu birçok değişikliklerin yaşandığını belirten Okudan, basından bu konuda destek beklediklerini söyledi.

Kendilerine emanet edilen genç neslin kendi mesleklerinde iyi şekilde yetişmeleri için gerekli olanak ve eğitimleri sunduklarını dile getiren S.Ü. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, iletişimcileri gelişen teknolojiyi özümsemiş ve mesleğine aşık insanlar olarak tanımladı.

Türk basınında her zaman tarafsızlık ilkesinin ön plana çıkarıldığını dile getiren TGC Başkanı Orhan Erinç, önemli olanın medya bağımsızlığının ön plana çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. Gazeteciliğin evrensel bir meslek olduğunu ifade eden Erinç, gazetecilerin dünyanın her yerinde aynı koşullarda çalıştığını vurguladı. Türkiye’deki iletişim fakültelerindeki öğrenci sayısının gazeteci ihtiyacının çok üstünde olduğunu dile getiren Erinç, ülkede yaşanan medya sorunlarının yerel basından başlanarak çözülebileceğine dikkat çekti.

Gazetecilik eğitiminin geçmişinden bahseden TGC Başkan Yardımcısı Zafer Atay, günümüzde medya sektöründe iletişim fakültelerinden mezun olan gazetecilerin ağırlıklı olarak çalıştıklarını söyledi. Medya sektöründe yaşanan sorunların çoğunun kendilerinden kaynaklandığını ifade eden Atay, “Bunların bazılarının sanal sorunlar bazılarının ise reklam azlığı ve gazete satışlarının düşüklüğünden kaynaklanıyor. Enflasyonunun yaşandığı Türkiye’de iletişim fakultelerinin sayısının 2 ila 3 arasında olması gerekiyor. İletişim alanında eğitim vermesi gereken fakültelerden birisi de Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’dir. S.Ü. İletişim Fakültesi’nin olanakları, çalışma şartları ve verdiği eğitim açısından gıpta ile bakılması gereken bir yer. Birçok iletişim fakültesinde buradaki olanakların onda biri yok. Avrupa Birliği yolundaki Türkiye’de iletişim fakültelerine girmek isteyen ödrenci adaylarynyn özel seçimden geçirilerek alynmasy gerekir. Aksi takdirde iletişim ödrencileri 4. yylyn sonunda hüzünlü bir son bekleyebilir.” diye konuştu.

Eğitimci gazetecilerin gereken fedakarlydy yapmadyklaryndan dolayy kendileri gibi kitilerin halen bu görevde oldudunun altyny çizen Memleket Gazetesi Genel Müdürü Udur Özteke, “Gazetecilidin yatam biçimi haline getirilmemesi durumunda batarydan sözedilemez.” dedi. Yletitim fakültesinde okuyan öğrencilerin okurken herhangi bir basın grubunda çalışmaları gerektiğini belirten Özteke, aksi takdirde aldıkları eğitim ve olanaklar açısından çok şanslı olan bu nesil öğrencilerin gelecekte işsiz kalmaya mahkum olduklarını söyledi.

Hiçbir meslekte olmadığı kadar toplumsal sorumluluk içeren gazeteciliğin diğer mesleklerden bu özelliği nedeniyle ayrıldığını ifade eden S.Ü. İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Yılmaz, mesleğe tutkuyla başlanılmaması durumunda başarısızlığın ortaya çıkacağını söyledi.