‘Gazetecilik Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu

Türkiye Gazetecilik Cemiyeti'nin (TGC) geleneksel olarak düzenlediği "2005 yılı Gazetecilik Başarı Ödülleri" sahiplerini buldu.

Törende birçok ünlü gazeteci de ödül alırken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, son dönemde basına karşı yürütülen kampanyaların bağımsız basın ve haber alma özgürlüğü için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.
Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali’de bulunan yerleşkesinde düzenlenen ödül törenine gazetecilerin yanısıra, iş ve sanat dünyasından temsilciler ve davetliler katıldı. 2005 yılı Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin hak sahiplerine dağıtıldığı gecede konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, gazetecilere karşı son dönemde ortaya konan düşüncelerin sakıncalı olduğuna değindi. Yeni hazırlanan yasayla hükümet ve muhalefetin basına karşı tavır alma noktasına geldiğini anlatan Erinç, “İfade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmak düşündürücüdür.” dedi.

Sunuculuğunu Defne Sarısoy’un yaptığı gecede, 2005 yılı Gazetecilik Başarı Ödülleri 3 dalda sahiplerini buldu. Haber dalında Anka Haber Ajansı’ndan Semire Hürtaş, “Deprem Yağması Askeri Mahkemede” başlıklı haberiyle, Vatan Gazetesi’nden Necati Doğru “Gizlenen kazık” adlı haberiyle, Milliyet Gazetesi’nden Ümran Avcı, “Kaçak Kur’an Kursundan Ailelere İlanlı Çağrı” adlı haberiyle, Milliyet Gazetesi’nden Önay Yılmaz, “Tuhaf Rehber” isimli haberiyle, Sabah Gazetesi’nden Pervin Metin, “Rıza Çalımbay” isimli haberiyle ödüle layık görüldü.

Köşe Yazısı dalında Sabah Gazetesi’nden Umur Talu, “Saygı Kıtlığı” başlıklı yazısıyla ödüle layık görülürken, Araştırma dalında Tercüman Gazetesi’nden Erhan Öztürk, “Dubai Towers ve Bilinmeyenler” başlıklı yazısıyla ödül kazandı.

Röportaj dalında Hürriyet Gazetesi’nden Gülden Aydın, “O Gün Saat 18:00” başlıklı röpörtajıyla ve Posta Gazetesi’nden Mert Ali Başarır da “Tiplemeler” başlıklı çalışmasıyla ödül almaya hak kazandı.

Spor Köşe Yazısı dalında da Vatan Gazetesi’nden Zeki Çol, “Bırakalım da Batalım mı” başlıklı yazısıyla ödül aldı.

Sayfa Düzeni dalında Hürriyet Gazetesi’nden Arif Dizdaroğlu ve Zaman Gazetesi’nden Mustafa Sağlam ve Milli Gazete’den Ali Yüksel de ödüle layık görüldü.

Karikatür dalında Tempo Dergisi’nden Cihat hazardağlı, “Yaşasın Basın Özgürlüğü” lejantlı çalışmasıyla ödül alırken, Fotoğraf dalında Doğan Haber Ajansı’ndan Şenol Çakır ve Vatan Gazetesi’nden Halit Kayacan-Haydar Tanışan “Övgüye Değer” bulundu.

Radyo Televizyon dalında ise Seçici Kurul, Televizyon Haberi Dalı’nda birinciliğe layık çalışma bulamadı. CNN Türk Televizyonu’ndan Didem Arslan “Kaçak Ambulanslar” isimli haberiyle “Övgüye Değer” bulundu. Televizyon Haber Programı dalında Emine Başak Şengül, “AB Yolunda Çocuk İşçiler” programıyla ödül alırken, yine CNN Türk Televizyonu’ndan Şebnem Başak Çubukçu da “Türkiye’de Restorasyon Makyajı” adlı programı ile “Övgüye Değer” bulundu.

Tv Belgesel dalında da Seçici Kurul birinciliğe layık çalışma bulamazken, TRT2′ den Erdoğan Şentürk “Oyuncakların Dili” isimli programıyla “Övgüye Değer” bulundu.

Tv Kültür-Sanat Dalı’nda TV8’de yayınlanan “Yaşamdan Dakikalar” adlı program ödül alırken, program ekibi Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Sunay Akın adına ödülü Nebil Özgentürk aldı. Özgentürk, aldıkları ödülün bir kültür sanat programına verilmesinden dolayı ayrıca mutluluk duyduğunu belirtti.

Kamera Çalışması dalında Doğan Haber Ajansı’ndan Bahadır Öktem ve Ali Koray Uzun “Tayadlı’lara Linç Girişimi” görüntüleriyle ödüle layık bulundu. Radyo Haber Programı dalında Best FM’de yayınlanan “Konuşan Türkiye” adlı programıyla Murat Erdin ödül aldı.

İnternet Haberciliği Dalı’nda Sabah.com.tr ve ajansspor.com.tr adlı internet siteleri ödüle layık görüldü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından Nezih Demirkent adına verilen ödülün ise bu yıl, yerel medya eğitim seminerleri ve Anadolu Toplantıların’na katkıları nedeniyle Taylan Erten’e verilmesi kararlaştırıldı.