Gazetecinin gezisi nezarette bitti

İran'da yasaklı Yas-e No ve merkeziyetçi Shargh gazetesinde çalışan bir gazeteci Tayland'da katıldığı bir konferenstan dönüşte gözaltına alındı.

İran’da şuan yasaklı olan reformist Yas-e No ve merkeziyetçi Shargh gazetelerinde çalışan Ali Farahbakhsh adlı gazetecinin, Tayland’da katıldığı bir konferanstan döndükten sonra gözaltına alındığı açıklandı.

İran Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Mashallah Shamsolvaezeen, Tayland’da sivil ve toplumsal grupların toplantısına katıldıktan sonra İran’a dönen gazeteci Farahbakhsh’ın 40 gün önce gözaltına alındığını duyurdu.

Farahbakhsh’ın Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde tutulduğunu belirten Shamsolvaezeen, İran Yönetimi’nden resmi olarak gerekçenin derhal açıklanmasını istedi. Öte yandan Isna Haber Ajansı, Tahran bölgesindeki hapishanelerin müdürü Sohrabe Soleymani’nin, Farahbakhsh’ın cezaevinde olduğunu doğruladığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladığını kaydetti.

İran Mahkemeleri, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin egemenliğindeki basın kuruluşlarını yakından takip ederken, çok sayıda basın kuruluşunu kapatma ve bu kuruluşlarda çalışan gazetecileri gözaltına alan kararlara imza atmakta. Farahbakhsh’ın çalıştığı ılımlıların öncü gazetelerinden Shargh’ın da, geçtiğimiz sene mahkeme kararıyla yayını durdurulmuştu. Yine ılımlıların takip ettiği bir gazete olarak bilinen Rozegar da benzer bir şekilde yayını durdurulan gazetelerden birisi.