Gazetelerin bugünkü manşetleri

Türk gazetelerinin 19 Haziran 2006, Pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

ZAMAN GAZETESİ:
Özelleştirmede kararlılık sürüyor yeni satış hedefi 10 milyar dolar

Türkiye 2005 yılında özelleştirilmesi çok zor görünen kamu kurumlarının satışını başarıyla gerçekleştirdi.
Özellikle bankacılık sektörüne yatırım amaçlı önemli miktarda yabancı sermaye girişi oldu. Ancak iş dünyası bir süredir ekonomi gündeminden uzaklaşıldığını belirterek yeniden özelleştirme hamlelerine odaklanılması gerektiği yönünde eleştirilerde bulunuyor. Bunun yanında piyasalardaki son dalgalanmanın özelleştirilecek şirketlerin fiyatını düşürüp düşürmeyeceği konusunda da endişeler arttı. 2005’te 8,1 milyar dolarlık satışa imza atan Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ise endişelerin yersiz olduğunu söylüyor. Danıştay saldırısı ve cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarıyla gündemin ekonomiden uzaklaşmasına tepki gösteren iş dünyasının özelleştirmelerle ilgili kaygılarına açıklık getiren Kilci, “Aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Aksama yok.” ifadelerini kullanıyor. Kilci, önümüzdeki haftadan itibaren enerji sektörünün merakla beklediği elektrik dağıtım ihaleleriyle ilgili ilk duyuruyu kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydediyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Bele el atan avukat 7 yılla yargılanacak

Ankaralı avukat L.A. yolda karşılaştığı meslektaşının sekreterine iltifat edip elini beline attı. Genç kızın şikayeti üzerine ”sarkıntılık” suçundan yargılanan L.A. 6 ay hapis cezası aldı. Yargıtay, yeni yasaya göre olayı ”cinsel taciz” kabul etti ve yerel mahkemenin kararını bozarak sanığın 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasını istedi.

ANKARALI avukat L.A. aynı iş hanında çalışan meslektaşının sekreteri S.S. ile yolda karşılaştı. Avukat L.A, sekreter S.S. ile sohbete başladı. Sohbet sırasında, ”Çok hoş, çok güzel bir kızsın. Dudakların da çok güzel. Biraz da kilo versen daha güzel olursun; ama böyle de çok güzelsin” deyip karşıdan karşıya geçerken de elini genç kızın beline atmak istedi. Ancak S.S. hızla uzaklaşınca avukatın, bu hamlesi boşa çıkardı.

MİLLİYET GAZETESİ:
Boğaz’da Marmaray için dev operasyon

Boğaz akıntıları dalgıçlara geçit vermeyince, Marmaray Projesi kapsamında yapılacak tünellerin yerleştirilmesi yöntemi değiştirildi. Tüpgeçitte kullanılacak 11 tünel, uyduların yardımıyla suyun 60 metre altına monte edilecek.

Boğaz’ın güçlü akıntısı yüzünden, Sarayburnu ile Üsküdar arasında sualtından raylı sistem geçişini sağlayacak Marmaray Projesi’nde bazı önemli değişiklikler yapıldı. Tüpgeçidi yapacak olan Japon Taisei firması, Boğaz’ın üst akıntısının 7.5 kilometre, alt akıntısının ise 3.7 kilometre hızla aktığını, bu hızın da tüp tünellerin yerleştirilmesinde görev alacak derin su dalgıçlarının çalışmasını engelleyeceğini belirledi.

SABAH GAZETESİ:
Öğrencili gezide müdür kaçamağı

22 ilkokul öğrencisini Bulgaristan’a festivale götüren evli okul müdürü, geziye sevgilisini katınca veliler isyan etti.

Ankara Ağa Ceylan İlköğretim Okulu’nun 22 öğrencisi Bulgaristan’da festivale gitti. Okul müdürü Ömer Şahin, ”Öğrenci rehberini alacağız” diyerek otobüse güzergâh değiştirtip Gülnur A. adlı kadını araca bindirdi.

Öğrenciler Bulgaristan’a varınca, her şey ortaya çıktı. Ömer Şahin, ”eşim” dediği Gülnur A. ile el ele dolaşıp aynı odada kaldı. Geziden sonra öğrenciler gördüklerini anlatınca veliler ayağa kalktı.

TAKVİM GAZETESİ:
Piglet skandalı dünya basınında

TRT’nin çizgi filme domuz sansürü yüzünden dile düştük. Dünya basını, ’Türkiye Suudileşiyor’ dedi.

Der Spiegel’den AFP’ye, Reuters’ten Boston News’e kadar pek çok gazete, ajans ve internet sitesi, TRT’nin çizgi filmlerdeki domuz karakterlerine sansürünü AK Parti hükümetine mal ederek eleştirdi. Olay, karikatür krizine benzetildi.

İşte o eleştiriler: Der Spigel: İslamcı hükümet ekranda domuz görmek istemiyor. AFP: TRT, haram diye yasakladı ama Winnie the Pooh DVD’leri her yerde. Reuters: Türkiye’de baş karakteri domuz olan çizgi film yasaklandı.

TRT, çizgi film alımı için Walt Disney’le bu hafta imza atacak. Türkiye, Başbakanı’ndan imaj zedeleyen bu zihniyete dur demesini bekliyor.

RADİKAL GAZETESİ:
Bu ’yapı’yla AB zor

AB’yle uyum sürecinin belkemiği olarak görev yapan sekreterliğin ne yasası, ne yeterli kadrosu var. Ruhsatı olmayan sekreterlik binasında su bile akmıyor.

Türkiye’nin, AB’den adaylık statüsünü almasının ardından kurulan ve uyum sürecinde önemli bir rol üstlenen Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne (ABGS) beş yıl boyunca tek bir çivi bile çakılmaması, kurumun müzakere sürecindeki çalışmalarını olumsuz etkiliyor. 60 uzmanla müzakere sürecinin yanı sıra her türlü uyum faaliyetini, kurumlararası koordinasyon ve mali işbirliği programlarını yürütmeye çalışan ABGS’nin binasına ruhsatsız olduğu için su bile bağlanamıyor.
ABGS çalışanları, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın yıl sonuna kadar çıkacağı sözünü verdiği, Başbakanlık’ta bekleyen ’ABGS teşkilat yasa tasarısını dört gözle bekliyor. Ankara’da, Eskişehir yolu üzerinde, gözlerden uzak bir binada hizmet veren ABGS, yüklendiği ağır görevlere karşın hükümetten beklediği takdiri görememekten şikâyetçi.
ABGS’nin beklediği, yüksek maaşlar ya da plaket değil, sadece bir yasa.

AKŞAM GAZETESİ:
’Kolaysa sen önle’ terfisi

Yeni Yerel Yönetimler Yasası kapsamında İstanbul’un Ümraniye İlçesi Sarıgazi Belde Belediyesi’nde 3 Meclis üyesinden oluşan Denetleme Komisyonu kuruldu.

Belediyenin bir yıllık faaliyetini denetleyen komisyon, büyük ses getiren bir rapor hazırladı. Derhal inceleme başlatan AKP’li Belediye Başkanı Kemal Ayyıldız, rapordaki iddiaların asılsız olduğunu, problemin komisyona eksik bilgi ve belge verilmesinden kaynaklandığını ortaya koydu. Ancak AKP’li komisyon üyeleri tarafından hazırlanan rapor nedeniyle zor günler geçiren ve muhalefetin yoğun eleştirilerine maruz kalan Başkan Ayyıldız, geçtiğimiz hafta, ’Sen misin rapor hazırlayan’ dercesine ilginç bir atamaya imza attı. İstifa nedeniyle boşalan başkan yardımcılığına, komisyonda yer alan AKP’li üye İlyas Tanrıverdi’yi tayin etti. Ayyıldız, bu ilginç atamayı, ’Seneye de kendisi denetlensin görelim’ şeklinde yorumladı.

STAR GAZETESİ:
Bu da ÖSS!

Türkiye’de dün 1.5 milyonu aşkın öğrenci iyi bir gelecek için ÖSS sınavında ter döktü. Aynı saatlerde özel bir televizyon kanalı ORYANTAL SEÇME SINAVI düzenledi. Kolay yoldan şöhret olmak isteyen yüzlerce genç kız göbek atıp dans etti…

İŞTE Türkiye gerçeği. Milyonlar dün Öğrenci Seçme Sınavı’na kilitlendi. Gençler aylar öncesinden gece gündüz çalışarak hazırlandıkları sınavda 3.5 saat boyunca 240 soruyla boğuştu. Bilgi ve zekalarını ortaya koyup kendi kaderlerini belirledi…

GENÇLER sınavda ter dökerken, aileler de aynı heyecanı okul önlerinde yaşadı. Çocuğunu sakinleştirmek için satranç oynayanlar, iyi bir üniversite için dua edenler, gazete okuyarak stresini atmaya çalışan veliler de vardı.

TÜRKİYE’yi sınav sessizliği sarmışken İzmir’de de ucuz yoldan şöhretin kapısını aralamaya çalışan gençlerin buluşması gerçekleşti. Yüzlerce genç kız bir televizyon kanalının reyting uğruna düzenlediği dansöz yarışmasına akın akın koştu…
SOKAK ortasında göbek atıp gerdan kıvıran kızlar kıyasıya yarıştı. İlgi çoktu. Yurtdışından bile gelenler vardı. Gelecekleri için okumayı değil kıvırmayı tercih eden kızları görenler ‘Bu kadarına pes vallahi’ dedi.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Kaybeden AB olur

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Başbakan Erdoğan’ın ‘Müzakereler durursa dursun’ sözlerinin Türkiye’nin kesin tavrı olduğunu belirterek, “Kıbrıs’ı pazarlık konusu yapmak AB’ye yakışmıyor. Sırf bu yüzden müzakereler kesilirse AB için yazık olur” dedi.

CNN TÜRK’te “Ankara Kulisi Programı”na katılan Devlet Bakanı Babacan, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs konusuyla ilgili (müzakereler durursa dursun) şeklinde bir çıkışı oldu. Durursa ne olur, ekonomi ne olur, bir erken seçim dönemine mi giriyoruz¿’’ şeklindeki soruya cevap verirken, bilim ve araştırma faslının açılıp kapanmasının Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Oh be! Dünya varmış
ÖSS maratonu dün 12.45 itibariyle son buldu. 1.5 milyondan fazla aday ve ailesi derin bir nefes aldı.

Üniversiteli olmak için aylardır ders çalışıp, test çözen 1.5 milyon kişi dün 3 saat 15 dakika boyunca ter döktü. Yeni sistem gereği ön lisans programlarına girmek isteyenler 4, lisans programılarını tercih edenler ise 6 test yanıtladı. Sınavda ilk kez tuvalet izni verildi. 2 kişi başkasının yerine sınava girmek isterken yakalandı. Sakarya’da bir aday heyecana dayanamayıp, baygınlık geçiririrken, sınava türbanla girilmesine izin verilmedi. Aylardır süren maratonun bitmesiyle birlikte herkes derin bir ’oh’ çekti. Sınav kağıtları şimdi 45 TIR ile Ankara’ya götürülecek, sonuçlar ise 15 Temmuz’dan itibaren açıklanacak.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Bu sese kulak verin
Mazlum-Der İstanbul Şubesi, TMK tasarısı ile ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarının rapor ve bildirileri ile uzman görüşlerini ve basında yer alan yazıları “Yeniden İstiklâl Mahkemelerine, Takrir-i Sükûna, OHAL’in ülke geneline yayılmasına, 141-142-163-312’nin ihyasına, DGM’lerin geri döndürülme gayretlerine HAYIR!” başlığını taşıyan kitapçıkta bir araya getirdi. Kitapçıkta, Mazlum-Der, Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İstanbul ve İzmir Barolarının tasarıyı eleştiren raporlarına yer verildi.
MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) Tasarısı ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin rapor ve bildirileri ile, basında yer alan yazıları derleyerek bir kitapçık hazırladı. Kitapçıkta, STK’ların tasarının derhal geri çekilmesini istediği belirtilerek, “Bu yasa hiçbir bakımdan hukuka uygun değildir. Bu yasa ile bütün hukuki kazanımlar geri alınmak istenmektedir. Buna izin verenler, tarih ve toplum önünde sonucuna katlanmak zorundadırlar” denildi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Sorular bocalattı!

1.5 milyonu aşkın üniversite adayı, dün ÖSS’ye girerek stresli ve yorucu günleri geride bıraktılar. Ancak adayların Matematik 2, Fen 2 ve Sosyal Bilimler 2 sorularında ‘emdikleri süt burunlarından’ geldi. Öte yandan ÖSS sınavında 2 sorunun cevaplarının ÖSYM tarafından yanlış
verildiği iddia edildi.

Üniversitelerde okumak isteyen 1 milyon 537 bin 433 adayın sınav heyecanı sona erdi. Saat 09.30’da başlayan sınav, 12.45’de tamamlandı. Böylece yüzbinlerce aday, aylarca süren yorucu çalışma son noktayı koydular. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Türkiye’de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da, toplam 5 bin 23 binada, 78 bin 135 salonda gerçekleştirilen sınavda, 230 bin 505 kişi görev aldı.

Adaylar, bu yıl ilk kez ÖSS’deki yeni sistemle tanıştı. Eski sisteme göre 15 dakika fazla süren sınavda, ön lisans programlarına girmek isteyen adaylar 4, lisans programlarını tercih etmek isteyenler 6 test cevapladı. Her bir testte 30 soru yer aldı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Kafasına göre tarih yazdı

Bodrum Müzesi’nde yaşanan olaylar, tarihi eserleri sahteleriyle değiştirmek ve tarihi eserler üzerinde tahrifat yapmakla da suçlanan eski Müze Müdürü Oğuz Alpözen’in ”kafasına göre tarih yazdığını” ortaya çıkardı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin zindan girişindeki ”Inde Deus Abest” yazısının, müzenin eski müdürü Oğuz Alpözen tarafından yazdırıldığının ortaya çıkması, Alpözen’in kafasına göre tarih yazdığını ortaya koydu. Müzedeki tarihi eserleri sahteleriyle değiştirmek ve tarihi eserler üzerinde tahrifat yapmakla da suçlanan Alpözen’in, önceki müze müdürleriyle birlikte kendi ismini de arma halinde mermere kazıması ve ”100 yıl sonra burayı gezenler kimin yaptığını nasıl anlayacak” diyerek yaptıklarını itiraf etmesinin hakkında dava açılmasına neden olacağı belirtiliyor. Bodrum Müzesi teknisyeni Behçet Dinçer’in geçtiğimiz cuma günü Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan’a verdiği dilekçede, Bodrum Arkeoloji Müzesi’nin zindan girişine, ”Inde Deus Abest” yazısını dönemin müze müdürü Oğuz Alpözen’in baskısıyla yazdığını açıklaması, olaya yeni bir boyut kazandırdı. Oğuz Alpözen, tartışma konusu olan yazının kazılar sırasında ortaya çıkarıldığı konusunda ısrarını sürdürürken, olay yerinde dün incelemelerde bulunan müfettişler, bazı eserler üzerinde tahrifat yapıldığını tespit etti. İddiaların ardından Bodrum’a gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri Latin Dilleri uzmanı Haydar Dönmez, Arkeolog Zülküf Yılmaz ile bilirkişi olarak incelemelere katılan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, dün sabah müzede inceleme yaptı. Müze içerisinde bulunan tarihi eserlerin üzerlerinde yer alan yazı örneklerini ve bu yazıların yakından çekilmiş fotoğraflarını tek tek inceleyen müfettişler, kale içindeki tarihi zindanda yer alan ve tartışmalara neden olan ”Inde Deust Abest” yazısını ve fotoğraflarını da incelediler.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Buluttan deprem tahmini

Türk bilimadamı, sarsıntı öncesi bulutlardaki özel hareketi keşfetti. NASA onayladı: Doğru

Çıplak gözle yaptığı gözlemler sonucu bulutların yönü ile depremler arasında belirgin bir ilişki olduğunu ileri sürerek bilim dünyasında yeni bir tartışma yaratan Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel’in iddiasını NASA kabul etti. Fransa Uzay Araştırma Merkezi’nin Cannes kentinde düzenlediği ve Karel’in de Meteoquake adlı ekibiyle 320 sayfalık bir poster bildiri sunumuyla yer aldığı DEMTER adlı deprem sempozyumuna katılan NASA Deprem Araştırmaları Bölümü uzmanlarından Dimitar Ouzounov depremden önce bölgedeki bulutlarda rastlantısal olmayan bir değişim meydana geldiğini tespit ettiklerini belirterek, Türk bilim adamının iddiasının gerçek olduğunu onayladı.

Böylece Karel’in, Türkiye’de de çok tartışılan, iddiası ilk kez dünya çapında bir kurum tarafından kabul edilmiş olurken depremin tahmini konusunda çok önemli bir adım atıldı.