Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin 26 Haziran 2006, Pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

ZAMAN GAZETESİ:
Dövizin ateşini düşürmek için Merkez yine faiz silahını çekti

Yabancıya stopajın kaldırılması dövizin tansiyonunu düşürmedi. Dolar satışından da beklediği etkiyi alamayan Merkez Bankası, ikinci kez faiz artırımına gitti.
Dünya piyasalarındaki hareketliliğe bağlı olarak mayıs ayından itibaren döviz ve faizin yükselişe geçmesi Merkez Bankası’nın radikal adımlar atmasına yol açıyor. Dolardaki tırmanışın 2007 enflasyon hedefini de bozmaması için 7 Haziran’da gecelik faiz oranını yüzde 13,25’ten 15’e çıkaran banka, dün de 17,25’e yükseltme kararı aldı. Ayrıca dolar satılarak döviz piyasasına yapılan iki büyük müdahalenin ardından piyasada artan YTL’lerin toplanması amacıyla ihaleye çıkılacağı duyuruldu. Uzmanlara göre yabancı yatırımcılara stopajın kalkmasının yanısıra 2,6 milyar doları bulan doğrudan döviz satışının kurdaki yükselişi durduramaması paranın patronunu faiz artışını devam ettirmek zorunda bıraktı. Piyasaların bugün vereceği tepkinin kritik bir eşik olduğunu vurgulayan ekonomistler, dövizdeki yukarı hareketin devam etmesi halinde Merkez’in yüksek tutarlarda dolar satışına geçebileceğini kaydediyor. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, beklentiler doğrultusunda çıkan faiz artış kararının piyasalara yansımasının olumlu olacağı görüşünde. Merkez Bankası’nın piyasalara karşı kaybettiği kredibiliteyi kazanmaya çalıştığını belirten yatırım bankası Merrill Lynch’in ekonomisti Mehmet Şimşek ise “2,25 puanlık artışın kısa vadeli yansıması için tahminde bulunmak zor. Ama orta vadede olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.” dedi.

HÜRRİYET:
AKP kampında Cumhuriyet çıkışları

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyetin 100. yılı için ortaya koyduğu, “Gökkuşağı ülkesi” hedefi, AKP’nin Antalya kampında ilginç bir “Cumhuriyet” tartışması başlattı.

Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, parti program ve tüzüğünün Cumhuriyetin 100. yılı perspektifi doğrultusunda değiştirilip yenilenmesini önerirken, “Bir özeleştiri de yaparak, Cumhuriyetin tartışılmaz temel niteliklerine programımızda daha net yer verelim” dedi.

Antalya Kundu’daki IC Oteli’ndeki parti kampının önceki günkü bölümünde milletvekillerini dinleyen Erdoğan, konuşmak isteyen 54 milletvekiline söz vermeden önce, Cumhurbaşkanlığı ve erken seçim tartışmaları konusunda uyarıda bulundu.

SABAH GAZETESİ:
İnsanlık tren altında kaldı

Kondüktörlerin “Pis sarhoş” diye trenden atarak, iki bacağının kesilmesine yol açtıkları yolcudan, Demir Yolları da “Seferleri aksattın” diye tazminat istedi.

Ankara Sincan’da iki yıl önce Fethi Atasever, geçersiz bilet nedeniyle tartıştığı iki kondüktör tarafından “Pis sarhoş” denilerek hareket eden trenden atıldı. Atasever, trenin altında kalarak iki bacağını kaybetti.

Atasever’in hayatını karartan kondüktörler Fahrettin Karaca ve Akın Ateş müebbetle yargılandıkları mahkemede 10’ar yıl hapse çarptırıldı. Sakat kalan Atasever, TCDD’den tazminat isteyince yine şok yaşadı.

Çünkü Demir Yolları, Fethi Atasever’den tren seferlerini aksattığı gerekçesiyle 626 YTL tazminat talep ediyordu. Atasever, tren seferlerini 35 dakika aksattığı için TCDD’yi zarara yol açmakla suçlanıyor.

MİLLİYET GAZETESİ:
Veysel, delilsiz idam edildi

“Türkiye’de yargı bağımsız değildir” dediği için yargılanıp beraat eden savcı Mete Göktürk, emekliliğinde yazdığı kitabında, 12 Eylül döneminde idam edilen Veysel Güney’in yargılanma sürecini anlatıyor.

“Türkiye’de yargı bağımsız değildir” dediği için yargılanan ve beraat eden savcı Mete Göktürk, emekliliğinin ardından yazdığı “Adaleti Gördünüz mü?” isimli kitabında, 12 Eylül döneminde idam edilen ve cenazesi ailesine verilmeyen Veysel Güney’in çarpıcı yargılama sürecini de anlattı.

Göktürk, “Güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girerek bir teğmenin ölümüne neden olduğu” iddiasıyla 25 yıl önce, birkaç ay içinde yargılanıp idam edilen ve mezarının nerede olduğu hâlâ bilinmeyen “Devrimci Yol davası” sanığı Veysel Güney’le ilgili olarak, “Güney’in silah kullandığına ilişkin bir kanıt elde edememiştik. Benim ilk tespitlerimle Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin kararında varılan sonuç örtüşmüyordu” diye yazdı.

TAKVİM GAZETESİ:
Sınavda skandal

Açıköğretim Lisesi sınavında Biyoloji 4 dersinin sorularını kitapçığa koymayı unuttular. 14 bin kişinin durumu belirsiz.

Milli Eğitim Bakanlığı inanılmaz bir sınav skandalına imza attı. Açıköğretim Lisesi öğrencilerinin katıldığı yıl sonu sınavlarında Biyoloji 4 testinin olmadığı ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri, “Baskı sırasında bir hata olmuş” açıklaması yaptı.

Yıl boyunca bu sınavlar için hazırlanan 14 bin kişi ne yapacağını şaşırmış durumda. 7-8 yıl önce de benzer bir durum yaşanmış ve öğrenciler mağdur edilmemek için sorunun yaşandığı dersten ‘başarılı’ sayılmışlardı.

RADİKAL GAZETESİ:
‘Merkez’ demir yumruğunu vurdu

Geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan dalgalanma üzerine dolara müdahale eden ancak beklediği sonucu alamayan Merkez Bankası, dün Para Politikası Kurulu’nu toplayarak kısa vadeli faiz oranlarını 2.25 puan artırma kararı aldı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2.25 puanlık faiz artırım kararı ile gecelik borçlanma oranı yüzde 15’ten 17.25’e yükseltildi. Kurul dünkü toplantısında piyasadaki YTL cinsinden fazla likiditeyi azaltma kararı da aldı. Merkez’in ‘güçlü parasal sıkılaştırma politikası izleyeceği’ vurgulandı.

Para Kurulu’nun bu artırımına paralel olarak, borç verme faiz oranı da yüzde 18’den 20.25’e yükseltildi. Piyasalardaki dalgalanmadan sonra 18 gün arayla yapılan ikinci faiz artırımında kısa vadeli faiz oranları toplam dört puan yükseltilmiş oldu.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu açıklamasında, uluslararası mali piyasalarda mayısta başlayan hareketliliğin temelinde, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının parasal sıkılaştırma ve faiz artırım sürecinin tetiklediği portföy hareketleri sonucunda gelişmekte olan ülkelerin mali varlıklarına olan talebin ciddi bir şekilde daralmasının yattığı değerlendirmesinde bulundu.

AKŞAM GAZETESİ:
Dünya bu 4 Türk’ü konuşuyor

Her biri alanlarında uzman doktorlar, genetik, DNA çipleri, biyomedikal ve mikro teknolojiler konusunda yaptıkları çalışmaları, ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün 10’uncu kuruluş yıldönümünde Türk hekimler ve öğrenciler ile de paylaştı. Türkiye’de eğitim gördükten sonra ABD’ye yerleşen ve burada biyomedikal, canlı gen taşıyan mikroçipler, medikal enformatik konularında uzmanlaşan dört Türk doktor, araştırmalarını ve hedeflerini AKŞAM’a anlattı.

Bu dört Türk doktorundan ilki, Massachusetts General Hospital’dan Prof. Dr. Orhun Muratoğlu. Eklem hastalıklarında kullanılan protezler ile ilgili buluşa imza atan Muratoğlu, dize uygulanan protezin yorgunluk direncini artırmak için proteze E vitamini uyguluyor. Prof. Orhun, yeni amacını şöyle anlattı: ‘Erken teşhis ile daha küçük protezler hastalara uygulanabilir. Bu malzemenin yüzde 10’u plastik olacak. Kıkırdağa yakın bir malzeme. Yorgunluk direncini artırırsak ve aşınma oranını azaltırsak, büyük protezlere gerek kalmayacak.’

STAR GAZETESİ:
Oğuldan 70’lik babaya diploma

İçindeki hukuk okuma sevdasına emekli olduktan sonra kavuşan 70 yaşındaki Erol Ertugan, diplomasını okuduğu üniversitede öğretim görevlisi olan oğlundan aldı. Yakın Doğu Üniversitesi’ni bitiren Ertugan’ın okuldaki en büyük zevki ise BMW’siyle kız arkadaşlarını gezdirmek…

Doktor Ahmet Ertugan… Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Pazarlama Bölüm Başkanı. O, bir akademisyen. 2005-2006 döneminde aynı okuldan mezun olan 70 yaşındaki babasına diplomasını verdi. Son 5 yılda KKTC Pakistan temsilciliği yapan baba Erol Ertugan, YDÜ Hukuk Fakültesi’nden bu yıl mezun oldu.

70 yaşındaki Erol Ertugan 6 yıl azmetti ve YDÜ hukuk fakültesinden mezun oldu. Heyecanını ‘Bu bir YDÜ mucizesi’ sözleriyle ifade eden oğul Dr. Ahmet Ertugan, ‘Her evlada nasip olmaz bir duygu bu. Hukuk tahsili babamın hep içinde kalmıştı’ diye konuştu.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Barış fırsatını kaçırmayın

Nükleer krizin çözümünde arabuluculuk yapan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İranlı meslektaşı Mutteki’ye Türkiye’nin ve uluslararası camianın beklentilerini iletti.

İran’ın başkenti Tahran’daki temaslarına Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile başlayan Gül, İran Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile de bir araya geldi. İran’a sunulan çözüm paketinin iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Bakan Gül’ün, Mutteki ile basına kapalı olarak yaptığı görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Toplantının ardından Mutteki ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Gül, dost, kardeş ve komşu iki ülke olan Türkiye ve İran’ın ortak çıkar ve ortak iş birliğinin söz konusu olduğunu söyledi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Olay bürokrata ödül gibi atama

Adı bir seks skandalı ile gündeme gelen Milli Eğitim Müdürü, KKTC’ye müşavir olarak atandı
Eskişehir Öğretmen Evi’nde iki bayan öğretmenle ilişkiye girdikleri iddisıyla gündeme gelen bürokratlardan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Tokluca’nın, ödül gibi bir atamayla KKTC’ye gönderildiği belirlendi.

Skandalın yerel ve ulusal medyada çarşaf çarşaf yer almasından sonra Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Tokluca vekaleten yürüttüğü bu görevden alınmış Milli Eğitim Bakanlığı’nda uzmanlık kadrosuna dönmüştü.

Tokluca’nın bu ay Kıbrıs Eğitim Müşaviri olarak görevlendirilmesi büyük şaşkınlık uyandırdı. 6 ay süreyle Kıbrıs’ta kalacak Tokluca, maaşının yanı sıra yurtdışı harcırahı da alacak.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
ABD Silopi’ye üs kuruyor

14 yıl önce Silopi üslerini iptal eden ABD yeniden üs kurma hazırlıklarına başladı. Silopi’nin üs yeri olarak yeniden seçilmesi, İran operasyonu için hazırlık şüphelerini artırıyor. Silopi’deki bin dönümlük arazide ABD’ye üs inşaatını Amerikalı Black Hawk firması yapıyor.

ABD, Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne ikinci bir İncirlik üssü kurmaya hazırlanıyor. Körfez Savaşı zamanında Silopi’de üs kuran Amerikalılar’ın, yeniden dönüş için hazırlık yapmaya başladığı belirtiliyor.

ABD, Silopi İlçesi ile Habur Sınır Kapısı arasında bin dönümlük arazide, helikopter pisti, hastane, çok amaçlı kullanılabilecek binalar, park alanları ve çeşitli sosyal faaliyetleri kapsayan altyapı çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. İnşaatına 2006 Nisan ayının ortalarında başlanan üs, Black Hawk adında bir Amerikan firması tarafından yapılıyor. 20’ye yakın kum taşıyıcı kamyonu, 5 iş makinası ve çeşitli araçlarla Black Hawk firması hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık olarak bin dönüm alana sahip olan Silopi İlçesi ile Habur arasında bulunan Şırnak İl Özel idare TIR parkının, hemen yan tarafında hummalı bir çalışmalar sürüyor.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Bu kurdan işlem yok

Spekülatörlerin kışkırttığı döviz kuru piyasada karşılık bulmuyor. Döviz büroları yüksek kurdan yüksek miktarda dolar ve euro almıyor. Fiyat perde arkasında yükseliyor
Son üç yıldır enflasyonun düşük seviyelerde seyretmesi dövizi cazip yatırım aracı olmaktan çıkartırken, döviz büroları da işsizlikten kapatma noktasına geldi. Son günlerdeki dalgalanma ve dövizin yükselmesi de bu durumu değiştirmedi. Döviz büroları, yüksek fiyattan ancak küçük miktarlarda döviz bozarken, vatandaştan da alım talebi gelmediğini belirtiyorlar.

İstanbul’un en gözde yeri Taksim’deki Çetin Döviz’in sahibi Ramazan Batur, en işlek yerde faaliyet göstermelerine karşın, dövize olan ilginin azalması nedeniyle eski canlı günleri arar hale geldiklerini söyledi. Batur, “İnsanlar artık dövizi yatırım aracı olarak görmüyor. Bir çok yerde şubeleri olan meslektaşlarımız, sektörden tek tek çekiliyor. Artık merkezi yerlerde bile döviz bürolarını bulmak zor. Piyasaların istikrarlı olması dolayısı ile döviz misyonunu neredeyse tamamladı. Son haftalarda dövizin yükselmesi bile işlerimizi canlandırmadı, bilakis düşmesine neden oldu. Dövizin yükselmesi insanlarda daha çok tedirginlik yarattı. Yerimiz Taksim’de olduğu için sadece turistler gelip döviz bozduruyor. Onlar da olmasa dükkanı kapatacağız” dedi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
En kritik hafta

SERMAYE piyasaları olağanüstü bir dönemden geçiyor. Dünyada yükselen enflasyon ve faiz artırımı baskısıyla 10 Mayıs’ta başlayan dalga şiddetlenerek sürüyor. Döviz ve faizdeki yükselişi dizginlemek isteyen Merkez Bankası bir yandan dolar satıyor, diğer taraftan gecelik faizleri artırıyor. Ancak dalga durmuyor, gözler 28 Haziran’da yapılacak FED toplantısında. Ardından Japon Merkez Bankası’nın yeni para politikası kararında faiz artırım sinyali vereceği kaygıyı artırıyor. Sanayici, bankacı, esnaf, siyasiler ve vatandaşlar endişeli. Oldukça sıkıntılı bir haftaya giriliyor.

Dün Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın New York’tan telekonferans ile katıldığı Para Piyasaları Kurulu’nun (PPK) ikinci olağanüstü toplantısında faizlerin 2.25 puan daha artırılması kararlaştırıldı. Gecelik faiz oranları yüzde 15’ten yüzde 17.25’e çıkarıldı.

Merkez Bankası’nın faiz kararının piyasada geçici bir rahatlama getirmesi bekleniyor. Uzmanlar, faiz kararının geçici bir pansuman olacağını, ABD Merkez Bankası FED’nin faiz kararının daha önemli olduğunu belirtiyorlar. Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) gevşek para politikasından vazgeçeceğini açıklaması da global endişenin boyutlarını artırıyor. BOJ’un Temmuz ayında yapması beklenen faiz artırımını daha önceye çekeceğini açıklaması da para piyasaların endişelendiriyor.