Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin 30 Haziran 2006, cuma sayılarının manşetleri şu şekilde:

ZAMAN GAZETESİ:
Cephe siyaseti boş çıktı

Türk siyasetinin duayenlerinden Bülent Ecevit’in rahatsızlanmadan kısa bir süre önce ortaya attığı ‘iktidara karşı ittifak’ çağrısı Meclis dışı kalan siyasetçiler için umut kapısı olarak görüldü.
Erken seçim ve cumhurbaşkanlığı tartışmalarının gölgesinde başlayan ve adına ‘cephe siyaseti’ denilen arayışlar hızlı başladı. Eşinin çağrısını ‘bir vasiyet hassasiyeti’ içinde ele alan Rahşan Ecevit, ‘sağlı-sollu ittifak’ sloganıyla yola çıktı.
Liderler turuna Süleyman Demirel’le başlayan Rahşan Hanım, taban tabana zıt görüşler taşıyan partilerin bile kapısını çaldı. Kimi liderlerden randevu alamadı. ‘Nezaketen’ tura katılan kimi liderler de ‘çatı’ olarak kendi partisini gösterdi. Büyük umutlarla başlayan ‘cephe siyaseti’nin sonucu kısa sürede ortaya çıktı. Arayışlara bel bağlayanlar büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ne sağda ne de solda, getirilen önerileri kabul eden çıkmadı. Rahşan Hanım, en son kendi kurduğu DSP’yi ziyaret edip umut tazeledi, ardından eşi Bülent Ecevit’in damga vurduğu sendikaların kapısını çaldı.

HÜRRİYET:
Erkekler engelliyor

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’la Strasbourg dönüşü bir kere daha sohbet ettik.

Önce bir gözlem.
Strasbourg’a giderken, bir ara Başbakan’ın yanına girdik.
Benimle birlikte üç genel yayın yönetmeni daha vardı.
Sabah’tan Fatih Altaylı, Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu.
Ön tarafa girdiğimizde karşıdaki koltukta Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan oturuyordu.
Bir dergiyi okuyordu.
Başını hiç kaldırmadı.
Çıkışta dikkat ettim, yine aynı durumdaydı.
Bana, sanki bizimle göz kontağı kurmak istemiyormuş gibi geldi.
İnsan böyle durumlarda küçük bir hoş geldiniz veya merhaba işareti bekliyor.
Dönüşte yine Başbakan’ın yanına gittik.
Emine Erdoğan’ın tavrı yine aynıydı.
Bizlere hiçbir reaksiyon vermedi.
Başbakan ise hem gidişte, hem dönüşte bize karşı çok sempatik ve keyifli bir havadaydı.

SABAH GAZETESİ:

Başbakan Erdoğan, Çankaya adaylığı için net konuştu: Benden başka birisi neden Cumhurbaşkanı olmasın.

Cumhurbaşkanı parti grubumuzun, üzerinde mutabık kalacağı biri olacak. Türkiye’de eli taşın altında olan sivil toplum örgütlerine soracağız. Anketler yapacağız. Cumhurbaşkanı makamına çıkan da üzerindeki formayı çıkarmalı.”

“AB’de süreç ilerliyor. İşler yolunda. Bütün hızımızla gidiyoruz. İlk dosyayı açtık ve kapadık. ‘Müzakereler kapanırsa kapanır’ sözünü demek zorundaydım. 650 binlik bir ülkeyi koskoca Türkiye’ye tercih ediyorlarsa, edeceklerse gerçekten öyle.”

“DTP kongresinde olanlar hiç şık değil. Bayrak, İstiklal Marşımız ortak değerlerimiz, bunlardan niye rahatsız oluyorsun. Bir yandan ‘Üniter yapıdan yanayız’ diyeceksin, sonra da İstiklal Marşı’na tavır alacaksın.”

MİLLİYET GAZETESİ:
Başkanların ‘kaçak’ icraatı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile 11 ilçe belediye başkanının Florya Atatürk Ormanı’ndaki lojmanlarının kaçak olduğu, ruhsatsız evlere kaçak kat yapıldığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile 11 ilçe belediye başkanının Florya Atatürk Ormanı’nda kaçak lojmanları bulunuyor.

Florya Atatürk Ormanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeyken araziye belediye başkanlarının kullanması için tek katlı lojmanlar yapıldı. İstanbul 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 1999’da araziyi 2. derecede doğal sit alanı kapsamına aldı.

Orman Kadastro Komisyonu, park olarak görülen bu arazinin yaklaşık 53 hektarını orman olarak tanımladı. Sosyal konutların bulunduğu bölüm ise orman olarak gösterilmedi.

Ancak belediye park olduğunu savunduğu bölgenin orman olarak tescil edilmemesi gerektiğini savunarak, Bakırköy Kadastro Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemenin atadığı bilirkişi, arazinin park olamayacak kadar büyük olduğunu ve lojmanların bulunduğu 15 hektarlık arazinin de orman kapsamı dışında tutulmasının yanlış olduğunu bildirdi.

Mahkeme de belediyenin itirazını reddetti. Yargıtay 20. Hukuk Dairesi de İBB’nin isteğini uygun bulmadı ve 2004’te yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle onadı. Ormanlık alanda turistik amaç dışında her türlü yapılaşmaya yasak geldi. Alan sit alanı olarak tescillendi.

TAKVİM GAZETESİ:
Mecliste kredi bitti

Kredi kartı borcu sadece milletin değil, vekilinin de ocağını söndürüyor Geçen yıl 70 milletvekili kara listedeydi, bu yıl sayıları 150’ye yükseldi!

Meclis tatile çıkarken, 400 milletvekili kredi kartı borcunu nasıl kapatacağını düşünüyor. Borçlarını ödeyemeyip bankaların “batak” listesine giren vekil sayısı ise bir yılda yüzde 100’den fazla artarak 70’ten 150’ye çıktı.

Kart borcunun 20 milyarı aştığını söyleyen ANAVATAN Milletvekili Reyhan Balandı, “Maaş krediye gidiyor. Kiraz bahçemi ve iki arabamı sattım” dedi. AK Partili Adem Tatlı ise Temmuz’da 17 Bin YTL borç ödeyecek.

ANAVATAN Milletvekili Güler, iki bankadan kredi aldığını belirterek, “Maaşın yattığı banka, ipotek koyduğu için üçüncü krediyi alamadık. Borç 60 bin YTL. Ev mi geçindirelim, bölgemizde mi çalışalım?” dedi.

RADİKAL GAZETESİ:
Binlerce insan ölebilir

Dilovası Araştırma Komisyonu, ölümlerin yüzde 33’ü kanser kaynaklı olan beldeyle ilgili raporunu yazdı: 15 bin işçi risk altında. Arıtma yetersiz. Atıklar nereye gidiyor belli değil.

Türkiye’de endüstriyel çevre kirliliğinin en yoğun yaşandığı, 1995-2004 yılları arasındaki 495 ölümün yüzde 33’ünün kanserden kaynaklanması nedeniyle ‘kanser kasabası’ olarak nitelenen Kocaeli’nin Dilovası beldesini araştırma konusu yapan Meclis, çevre ve insan sağlığının göz ardı edildiğini vurguladı, bölgenin tıbbi afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu çalışmalarını tamamlayıp, raporunu yazdı. Çevre ve insan sağlığıyla ilgili koruyucu önlemlerin göz ardı edildiği vurgulanan raporda, araştırmaların bölgede kanser hastalığından ölümlerin ülke ortalamasının çok üzerinde olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

AKŞAM GAZETESİ:
Antik kente elektrik icrası

Tekirova yakınlarındaki dünyaca ünlü Phaselis antik kenti, elektrik borcu nedeniyle karanlığa gömüldü. Faiziyle birlikte 6 bin YTL elektrik borcunun 4 bin YTL’si ödendi. Kalan 2 bin 200 YTL’lik borç yüzünden elektrik açılmadı. Seyyar büfelere gün doğdu

Müze talanları iddialarıyla zor günler yaşayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu kez de dünyaca ünlü Phaselis Antik Kenti’nde elektriğe uygulanan icra şokunu yaşıyor. Yılda yaklaşık 150 bin turistin 650 bin YTL giriş ücreti ödeyerek ziyaret ettiği antik kent, 2 bin YTL’lik elektrik borcu için karanlığa mahkum edildi. Sadece 3 vasıfsız elemanın görev yaptığı Phaselis’te hizmet durdu. Turistlerin imdadına ise balıkçı teknesini seyyar büfeye dönüştüren girişimciler yetişti. Dünyanın sayılı zenginlerinin ziyaret ettiği antik kentte, şimdi “tekne büfe” turizme hizmet veriyor. Hava kararınca hayat duruyor, tuvalet ihtiyaçları ise doğal ortamlarda gideriliyor.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Her şeye kaynak var ama ek zaman yok

Hükümet yeni yıla girerken ‘Enflasyon tek haneli rakamlara düşecek’ diyerek maaş zammını ‘Sadaka’ seviyesinde tutmuştu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve yılın ilk 6 ayı için yapılan zamlar daha Mayıs ayında enflasyon canavarına yem oldu.

Zaten açlık sınırında yaşayan memurlar, emekliler çok haklı olarak ‘Hesabınız tutmadı. Ek zam yapın’ diye ortaya çıktı. Bu talep ‘Kaynak yok’ diye reddedildi. Şimdi herkes soruyor: Süs, gösteriş için katrilyonlar bulunuyor bir tek ek zam için mi kaynak yok

Dünya petrol fiyatlarının 70 dolara çıkması ve dövizdeki artışın akaryakıta zammı kaçınılmaz kıldığını söyleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay ‘Bu artış eğiliminin belli bir süre daha devam edeceği görülüyor. Yeni zamlar gelecektir’ dedi.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Bakanlar tutuklandı

Kaçırılan askerini bahane ederek Filistin’e saldıran İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyine tanklarla girdi. İsrail uçakları, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kasabasına da füze saldırısında bulundu.

Aralarında Hamaslı bakanlarla milletvekillerinin bulunduğu 80’den fazla Filistinli’yi tutuklayan İsrail’in Altyapı Bakanı Binyamin Ben Eliezer, tutuklanan hükümet üyelerine “katiller örgütü” dedi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise, yaşanan son gelişmelerden kaygılı olduğunu belirterek, itidal çağrısında bulundu.
İsrail askeri radyosu, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasındaki zirve öncesinde yapılacak hazırlık toplantısının iptal edildiğini duyurdu. Filistin topraklarındaki askerî operasyonunu genişleten İsrail ordusu yetkilileri, Batı Şeria’da Hamas’ın 8’i bakan birçok milletvekili, milletvekili, belediye başkanı ve diğer yetkililerinin tutuklandığını belirttiler.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
8 bakana kelepçe!

Kaçırılan askerini bahane ederek Filistin’i kan gölüne çeviren İsrail, Filistin halkının oylarıyla işbaşına gelen Hamas hükümetinin 8 bakanını tutukladı. İsrail, Hamas’ın desteklediğini iddia ettiği Suriye’ye de gözdağı verdi. Savaş uçakları, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın evinin üzerinden geçti.

Kaçırılan askeri bahane eden İsrail Filistin’de estirdiği terörün şiddetini artırıyor. İsrail ordusu, Filistinlilerin pazar günü bir İsrail askerini kaçırmasının ardından başlattığı operasyonu genişletiyor. İsrail ordusu, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Hamaslı politikacıları hedef aldı. İsrail askerleri, yaklaşık 60 Hamaslı politikacıyı tutukladı.

Tutuklananlar arasında Filistin kabinesindeki 8 bakan ile 20 milletvekili bulunuyor. Ayrıca 20’den fazla Filistinli asker de İsrail askerlerince tutuklandı.
İsrail’in Gazze’de ikinci gününe giren operasyonları sürüyor. İsrail tankları Gazze Şeridi’nin kuzey kesimini vurdu. Ayrıca savaş uçakları Gazze’deki İslam Üniversitesi’ne füze fırlattı. Bombalamaların ardından İsrail tankları Gazze Şeridi’ne kuzeyden girdi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Dünya İsrail’i izliyor

Günlerdir Gazze Şeridi’ni kuşatıp bölgeye bomba yağdıran İsrail ordusu, dün gece bütün uluslararası kuralları ihlal edip Filistinlilerin seçilmiş hükümetine mensup 8 bakan ve 24 milletvekilini kaçırdı. İsrail İçişleri Bakanı: ‘Hedefte Heniye var’ dedi.

Filistin topraklarında Pazar gününden bu yana devam eden gerginlik, İsrail ordusunun Filistinli bakanları kaçırmasıyla yeni bir boyut kazandı. Bir yandan Gazze Şeridi’ne bomba yağdıran İsrailliler, diğer yandan Batı Şeria’nın Ramallah ve El Halil kentlerinde ev ev yürütülen aramalarda aralarında Filistin parlamento başkanının da bulunduğu Filistinli 8 bakan, 24 milletvekili ve onlarca kişiyi kaçırdı. Sayıları 100’e yaklaşan rehineler arasında belediye başkanları da var. İsrail askerlerinin, Başbakan İsmail Heniye’nin yardımcısı Nasıruddin El Şair’in evine de gittikleri ancak kendisini evde bulamadıkları belirtildi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Çocuklara PKK masalı

İşte örgütün üye bulmak için gençlere uydurduğu yalanlar: Piknik yaparsın, ailene para veririz, sevdiğinle evlendiririz

TERÖR örgütü PKK üyeleri tarafından çeşitli vaatlerle kandırılan ve Kandil Dağı’na gönderilmek üzere yola çıkarılan 2 kişi, ailelerinin ihbarı üzerine yakalanarak yakınlarının yanına gönderildi.

İstanbul’da çeşitli tekstil atölyelerinde çalışan, maddi durumları iyi olmayan ve aileleriyle problem yaşadıkları belirlenen aslen Siirtli, Mersin nüfusuna kayıtlı F.K. (16) ile Diyarbakır nüfusuna kayıtlı M.D’nin (17) aileleri, polise başvurarak, çocuklarının terör örgütüne katılmaları için örgüt tarafından kandırıldığı ve Kandil Dağı’na gitmek üzere Van’a gönderildikleri ihbarında bulundu. Bunun üzerine operasyon düzenleyen Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kovancılar İlçesi’nde durdurduğu bir yolcu otobüsünde yaptığı kontrolde söz konusu 2 kişiyi buldu. Adliyeye çıkarılan zanlılar, serbest bırakılarak ailelerinin yanlarına gönderildi.

BUGÜN GAZETESİ:
İsrail çıldırdı

Kaçırılan askeri için Gazze’ye bomba yağdıran, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın sarayı üzerinde jetlerini uçuran İsrail dün de Hamas’ın 9’u bakan, 24 milletvekilini esir aldı Dünya, devlet korsanlığını seyretti

Ortadoğu’da Filistinlilerin Gilad Şalit adlı bir İsrail onbaşısını kaçırmasının ardından patlak veren gerginlik inanılmaz boyutlara ulaştı

Geçen pazar meydana gelen kaçırılma olayından sonra Gazze’ye bomba yağdıran, ardından Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın yazlığının üzerinde jetlerini uçuran İsrail dün Filistin hükümetinin nerdeyse yarısını esir aldı…

İsrail Altyapı Bakanı’nın “Hamaslı bakanların yarısını kaçırırız” demesinin üzerinden iki gün geçtikten sonra İsrail ordusunun Ramallah ve El Halil’de ev ev yürüttüğü aramalarda 64 kadar Hamaslı üst düzey siyasetçi tutuklandı. İsrail, Hamaslı bakanlarla milletvekillerinin, teröre karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını ve yargılanacaklarını duyurdu. Uluslararası baskı ve ekonomik ambargo altında olan Hamas hükümetinin, neredeyse bakanlarının yarısının da gözaltına alınmasının ardından, Filistin yönetimi şimdi daha büyük bir belirsizlikle karşı karşıya.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Scolari zirvesi

Başkan Yıldırım, yönetici Uslu ve işadamı Bilgiç dün bir araya gelerek Brezilyalı çalıştırıcı konusunu görüştüler. Scolari olmazsa Zico gelecek.

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü her an belli olabilir… Başkan Aziz Yıldırım, yönetici Mahmut Uslu ve işadamı Celalettin Bilgiç, dün kulüp binasında bir araya gelerek hoca konusunu masaya yatırdılar. Görüşmenin ardından Portekiz Milli Takımı Teknik Direktörü Scolari için Almanya’ya gidilmesine karar verildi.

Yöneticiler, bugün Almanya’da Scolari ile görüşecekler. Portekiz’in hocasında tek sorun eşinin Türkiye’ye sıcak bakmaması. Eğer bu sorun aşılamazsa Zico ile sözleşme imzalanacak.

FANATİK GAZETESİ:
Afiyet olsun

Taraftara ve kulübe hayran kalan Delgado, savaşçı bir ruhla mücadele edeceklerini belirterek, hedefimiz şampiyonluk ve UEFA’da başarı dedi.

Siyah-Beyazlılar, Delgado ile dün 3 yıllık sözleşmeye imza atarken, Arjantinli futbolcu iddialı konuştu. İstanbul’a geldiği ilk andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılaşan Delgado, havaalanındaki karşılaşmayı şaşkınlıkla anlatarak, “Muhteşem bir akşamdı. Çok büyük bir kalabalık beni bekliyordu. Normalde yaptığım her işi iyi yaparım. Ancak, bu taraftarı gördükten sonra artık en iyisini yapmam gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de elimden gelen bütün çabayı göstereceğim” diye konuştu.