Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin 09 Temmuz 2006, pazar sayılarının manşetleri şu şekilde:

ZAMAN GAZETESİ:
Takdirlik öğrenciye ‘geri zekâlı’ raporu düzenleyip devletten para almışlar

Denizli’de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri büyük bir yolsuzluk suçlaması ile karşı karşıya. Normal çocuklara ‘geri zekâlı’ raporu düzenleyerek devlet kurumlarından para alındığı ileri sürülüyor. “900 çocuk için sahte rapor düzenlenmiş.” diyen Vali Şimşek, skandalın boyutu büyüyünce bakanlıktan müfettiş istedi.

Denizli’de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden gelen sağlık raporlarının ‘sahte’ olduğu yönündeki iddiaları incelemek üzere başlatılan soruşturma, derinleştirilerek sürdürülüyor. SSK ve Emekli Sandığı’nın bu kurumlardan hizmet alan her öğrenci başına 329 YTL vermesini fırsat bilen bazı kişilerin normal çocukları ‘geri zekâlı’ göstererek devleti zarara uğrattıkları ifade ediliyor. SSK Denizli İl Müdürlüğü’ndeki bir memurun ihbarı üzerine harekete geçen Denizli Valiliği, ön incelemede skandalın boyutunun büyük olduğuna hükmedince Sağlık Bakanlığı’ndan müfettiş istedi.

İlde 20 gündür söz konusu iddiaları araştıran müfettişlerin önemli bilgilere ulaştığı belirtiliyor. Müfettişlerle sürekli irtibat halinde olan Denizli Valisi Gazi Şimşek, “Normal zekâ seviyesindeki yaklaşık 900 çocuğa geri zekâlı raporu verilmiş.” diyerek skandalın boyutlarını ortaya koyuyor. Sağlık raporlarının 400’ünün sahte, 500’ünün ise usulsüz hazırlandığını kaydeden Vali Şimşek, kesin bilgilere ise araştırma bittikten sonra ulaşılacağını söylüyor.

HÜRRİYET:
Ya bu ’sekil’ler ne ay İbrahim

AZERBAYCAN Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İbrahim Nebioğlu Yagubov’un, Avukat K.T. ile ilişkisini kanıtlayan yeni fotoğraf, mektup, makam telefonundan çekilmiş aşk ve tehdit mesajları ortaya çıktı. Yagubov’un Hürriyet’te yayımlanan ” O kadını dövmedim. Bunlar Ermeni komplosu” demecinin doğru olmadığını söyleyen mağdur Avukat K.T. “Şu fotoğraflara bakın, insan sevgilisi olmayan birine böyle sarılır mı” dedi.

Yagubov’dan ayrılmak isteyince dayak ve tehditle karşı karşıya kaldığı gerekçesiyle konsolos hakkında suç duyurusunda bulunan Avukat K.T., Hürriyet’te yayımlanan iddialar üzerine dava açmaya karar verdiğini açıkladı. “Konsolos, gazetelere yaptığı açıklamada iki yıl süren ilişkimizi reddederek saplantılı bir kişiliğe sahip olduğumu söylüyor. Elimdeki mesaj, fotoğraf ve mektupları mahkemeye kanıt olarak sunacağım” dedi.

SABAH GAZETESİ:
Ofer adası

Galataport, Tüpraş derken Kuşadası’ndan da Ofer çıktı. Ofer’e ait arazinin imar izni artırıldı, kat sınırı 12’ye çıkarıldı.

Kuşadası’nda Fransız Tatil Köyü’nün yer aldığı araziyi, Ofer-Kutman ortaklığı bir yıl önce Özelleştirme’den 34.5 milyon dolara aldı. İkili geçen ay belediyeye başvurarak imar izninin yüzde 20’den 53’e çıkarılmasını istedi. Belediye meclisi 7’ye karşı 8 oyla bunu kabul etti.

Ofer-Kutman ortaklığı, 374 dönümlük araziye imar tadilatıyla 12’şer katlı konutları da içeren apart otel yapabilecek. Emlakçılar “Plan tadilatı ihale öncesi yapılsaydı arazi 34 değil en az 100 milyon dolara satılırdı. Büyük rant sağlandı” dediler.

MİLLİYET GAZETESİ:
Iraklı Araplara Kürdistan vizesi

Hukuken Irak’a ait olan Kürt bölgesine uzun uğraşlar sonunda vize benzeri özel bir izin almadan giremeyen Araplar, 10 günü aşan ziyaretler için de bir Kürt kefil bulmak zorunda.

Irak nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Araplara, Kürtlerin yaşadığı Kuzey Irak’a geçişlerinde sistemli olarak çeşitli bürokratik engeller çıkarıldığı ve Arapların Kürt bölgesine ancak uzun uğraşlardan sonra, yabancı bir ülkeye girerken istenen vizeye benzeyen özel bir izin alarak girebildikleri bildirildi.
Bu durumu haberleştiren AP ajansı, söz konusu uygulama nedeniyle çok sayıda Iraklı Arabın, Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmak için ayrılıkçılık rotasında hızla yol aldıklarını düşündüğünü belirtti.

TAKVİM GAZETESİ:
150 $’a Harvard diploması

Türkiye’de üniversite bitiren gençler iş bulamıyor İnternetten sahte Harvard, Oxford diploması alan kapışılıyor… Yılda 10 bin kişi ‘sanal’ mezun oluyor.

İnternetten, gerçeğinin eşi diploma satan sitelere talep patladı. 150 ila 600 dolar arasında ücret ödeyen, oturduğu yerden istediği ünlü üniversitenin diplomasını alıyor…

Pek çok şirket “İstanbul Üniversitesi” diploması ile geleni süründürürken, “Univercity of California” yazılı sahte diplomaya kapı açılıyor. Sanal mezunların yüzde 93’ü çoktan bir işe yerleşti…

Resmini gönderene, okulda arkadaşlarıyla çekilmiş fotomontajlı fotoğraf yapılıyor. Yıllık bile hazırlanıyor. Yeter ki parasını ödeyin. Sahteye talepte Türkler Avrupa şampiyonu…

RADİKAL GAZETESİ:
Süreyya tatilde!

Süreyya Yalçın Dürüst hapşırsa haber oluyor. Dürüst, ilgiden memnun olsa bile şaşkın: Olmamız gereken yerler magazin dergileri, gazete ve televizyon değil.

Türkbükü’nün sahnesi olduğu yaz magazin haberlerinin çoğunluğunun kahramanı, Süreyya Yalçın. NATO müteahhidi Faruk Yalçın’ın kızı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yeğeni. Köpeğine taktığı toka, Gucci mağazasından yaptığı öne sürülen 250 bin dolarlık alışveriş, Miami’de evinin bir katını köpeklere ayırdığı, sayfalar dolusu haber oldu. Teknesine botla falcı getirtmesi sürmanşetlerde yer aldı. Sonunda Türkiye’nin de köpeği, zenginliği, uçuk tüketimleri ile bir Paris Hilton’u oldu. Gazetelerin ilk sayfalarında fotoğraflarını Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Bush’tan daha büyük gören ‘yerli Paris’imiz, bu işe şaştığını ve kızdığını Radikal’e anlattı.

Süreyya Yalçın ve eşi Kerem Dürüst, Türkbükü koyundaki teknede kalıyor, öğle saatlerinde beach clup ve barların vazgeçilmez siması oluyor. Objektifler sürekli onu takip ediyor. Büyük gözlükleri, yüksek topuklu terlikleri, iri takıları, rengârenk kıyafetleriyle ‘son moda haber cevheri’nin yanından magazin muhabirleri ayrılmıyor. O da objektiflere mayosunu günde birkaç kez değiştirerek, en şık halleriyle pozlar veriyor. Sosyetik eğlence koyunda bütün bakışlar onu takip ediyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Sensiz yaşanmıyor Dilek

Uğur Koleji’nin sahibi Kemal Koçak, iki yıl önce Bodrum’daki bir trafik kazasında 21 yaşındayken hayatını kaybeden Koç Üniversitesi öğrencisi kızının ölüm yıldönümünde ‘Sensiz olmuyor be kızım’ diyerek gazetelere ilan verdi.

Dilek, yaşasaydı üniversiteden bu yıl mezun olacaktı. Dilek’in bu sene Koç Üniversitesi’nden mezun olan arkadaşları ise onu hiç unutmadı. Arkadaşları onun için yıllıkta bir sayfa ayırdı ve “Keşke sen de şu anda aramızda olsaydın” diyerek onu andı.

Başarısı ile göz dolduran bir üniversite öğrencisiydi Dilek Koçak. TOEFL sınavında aldığı 600’ün üzerinde puanla dünyada en başarılı sekiz öğrenci arasına girdi. Harvard, Cambridge gibi ünlü okullar Dilek’e burs verme yarışına girdi. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazanan Dilek, uluslararası üne sahip bir şirkette yönetici olmak istiyordu. Ama iki yıl önce trafik canavarı onu bu hayallerinden etti. Dilek, Bodrum’da geçirdiği bir trafik kazasında arkadaşı Zekeriya Çakıcı ile yaşamını yitirdi.

STAR GAZETESİ:
ABD Habur’da ‘üs’ kuruyor

Amerikan Black Hawk Güvenlik Şirketi, Habur Sınır Kapısı’na 5 km. mesafede üs kuruyor. Pentagon ve CIA bağlantılı şirket üsse açacağı helikopter pisti, hastane ve misafirhaneyle ziyaretçilerine lojistik destek verecek.

KURUCULARI arasında eski CIA ve FBI uzmanları ile Türkiye’den emekli general ve valilerin de yer aldığı iddia edilen Black Hawk Şirketi, Habur’a lojistik üs kuruyor. ABD’de yaşayan Hüseyin Atkın’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirket, Milli Emlak Müdürlüğü’nden 422 dönümlük araziyi 5 yıllığına kiraladı. Eski Vali Cemil Serhatlı, Hakkı Övünç, Nuri Ezen ve Aslan Yıldırım’ın kurucuları gözüktüğü şirketin müdürlüğe yıllık 42 bin dolar kira ödeyeceği öğrenildi. Şirket, üs olarak önce Şırnak Özel İdare Müdürlüğü’ne bağlı ‘Tır Parkı’nı kiralamak istedi. Ancak Vali Osman Güneş, MİT’in raporu üzerine izin vermedi.

Şirket, daha sonra Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait hazine arazisine talip oldu. Anlaşmayla iş makinelerı, arazide çalışma başlattı. Habur yolu üzerine, ‘Black Hawk Sucurıty Inc. USA Habur-Irao Mıdole East Headouarters Silopi Base1’ tabelası konuldu. Pentagon ve CIA bağlantılı olduğu iddia edilen şirketin üsse helikopter pisti, özel hastane, idare binaları, ambarlar, depolar ve misafirhane kuracağı ifade edildi.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Ruslar geliyor

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Rus Lukoil şirketi, Zonguldak’ta 2-2,5 milyar dolara, 8 ile 10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) başvurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin ihtiyacı olduğu enerji projeleri konusunda Rus şirketlerine yardımcı olunmasını talep etmişti. Lukoil Başkan Yardımcısı Nicolae Ciornii başkanlığında bir heyet geçtiğimiz hafta Ankara’ya gelerek EPDK Başkanı Yusuf Günay’la bir toplantı yaptı. Toplantıda Lukoil heyeti Karadeniz sahilinde, Zonguldak şehrinde, yatırım tutarı 2 ile 2,5 milyar dolar arasında değişecek ve yılda 8-10 milyon ton arasında ham petrol işleme kapasitesine sahip bir rafineri kurmak istediğini bildirdi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Bu ne kepazelik!

‘SAĞLIK komalık’ dedirten skandal, şöyle yaşandı: Ceyhan’da yaşayan 7 aylık hamile Çiğdem Yalçın önceki gece rahatsızlandı. Kocası Kenan Yalçın, Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Nöbetçi doktor, ’30 dakika içinde çocuk alınmalı’ diyerek, hastayı Adana’ya sevk etti.

ANCAK ambulans verilmedi. Özel araçla Adana’ya getirilen hamile kadın, 4 saat boyunca tam 12 hastane gezdi, hiç biri kabul etmedi. Bunun üzerine kocası, Adana’da olduğunu öğrendiği Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın kaldığı Hekimevi’nin kapısına dayandı.

AKDAĞ’ın korumaları, çaresiz kocaya önce Bakan’ı uyandıramayacaklarını söyledi. Ardından feryadına dayanamayıp, Numune Hastanesi’ni aradılar. Koruma ricası etkili oldu ve Çiğdem Yalçın, kapısından kovulduğu hastaneye kabul edildi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Maaşlar mum gibi eridi

Hayat pahalılığı yüzünden geçim sıkıntısı çeken ve aldığı maaşla ay sonunu getiremeyen memura kur darbesi. Dövizdeki dalgalanma zaten yetersiz olan memur maaşlarını dolar ve euro karşısında yüzde 20 oranında eritti.

Hayat pahalılığı yüzünden geçim sıkıntısı çeken ve aldığı maaşla ay sonunu getiremeyen memura kur darbesi. Memur maaşları son bir buçuk ayda yaşanan dalgalanma sonucu yüzde 9 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda eridi. Türk EğitimSen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, 2005–2006 döneminde öğretmen maaşının dolar bazında yüzde 9 Euro bazında 14, profesör maaşının dolar bazında yüzde 16, euro bazında yüzde 19 eridiğini belirtti.

Benzin fiyatlarıyla memur maaşlarını da karşılaştıran Koncuk, en düşük derecedeki öğretmenin 2005’te 7.1 depo benzine yeten maaşının, 2006’da sadece 5.3 depo benzin alabildiğini belirtti. En yüksek derecedeki bir öğretmenin 2005’te 8.8 depo benzine yeten maaşının 2006’da 6.5 depo benzin alabildiğini, bir araştırma görevlisinin geçen yıl 8.4 depo benzin alabilen maaşının, bu yıl 6.2 depoya gerilediğini belirtti.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Elinizi taşı altına koyun

Dışişleri Bakanı Gül, “Bu kadar Filistinlinin dünyanın gözü önünde öldürülmesi dehşet vericidir. Çok vahim bir tırmanmadır. Görüşme imkanının ortaya çıkması için İsrail, Filistin’deki operasyonlarını durdurmalı” dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İsrail-Filistin gerginliğinde son durumu çok kaygı verici gördüklerini belirterek, “Bu kadar Filistinlinin bütün dünyanın gözü önünde öldürülmesi gerçekten çok dehşet vericidir. Bu gerçekten çok vahim bir neticedir, vahim bir tırmanmadır. Barış sürecini tamamen yok edecek gelişmelerdir bunlar” dedi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Manipülasyona 7 yıl

Teşkilatlanmış tüm sermaye piyasalarını denetleyen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), manipülasyonların önüne geçebilmek için cezaları ağırlaştırıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan yeni Sermaye Piyasası Kanunu Taslağı’nda halen 5 yıla kadar olan hapis cezalarının 7 yıla, para cezalarının da 25 bin YTL’den 125 bin YTL’ye çıkarılması öngörülüyor.

Taslağa göre, finansal araçların fiyat istikrarının sağlanmasına, piyasa yapıcılığına ve finansal aracın arz veya talep miktarına ya da fiyatına ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim veren, vermesi muhtemel olanlara yaptırım uygulanacak. Ayrıca, fiyatların normal olmayan veya yapay bir seviyeye ulaşmasını sağlayan işlemler gerçekleştiren veya emirler veren gerçek kişilerle, tüzel kişilerin işlem yapma kararını veren yetkilileri ve bunlarla birlikte hareket edenler de cezalandırılacak. Söz konusu fiilleri işleyenler hakkında, 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 50 bin YTL’den 125 bin YTL’ye kadar ağır para cezası uygulanacak.

BUGÜN GAZETESİ:
Vekile, askere ballı kıyak

Devlet halkın sağlığından “tasarruf” etmeye uğraşırken milletvekili çocukları 25 yaşına kadar devlet güvencesine alındı Asker çocukları için de tasarı hazırlandı.

Devlet bir yandan sağlıkta ‘tasarruf’ uğruna vatandaşın sağlık harcamalarına ödeyeceği ücretleri artırırken diğer yandan Meclis’te vekil ve asker çocuklarının 25 yaşına kadar devlet güvencesi altına alınmaları için önemli yasal değişiklikler yapmaya başladı.

Meclis’in kapanmasına kısa bir süre kala milletvekili çocuklarına 25 yaşa kadar şartsız güvence getirilmesi büyük tartışmalara yol açmıştı Bu değişiklikten kısa bir süre sonra Meclis’e yeni bir yasa tasarısı daha geldi.

Bu yasa tasarısı ile milletvekili çocuklarına getirilen yasal güvence asker çocuklarına da getirilmesini öngörüyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Şov başlıyor

Teknik direktör sorununu Zico ile çözen sarı lacivertlilerin, Roma’nın İtalyan golcüsü Totti ile yıllık 4.5 milyon euro’ya anlaştıkları belirtildi. Bu transfer gerçekleşmezse Sevilla’nın Brezilyalı süper forveti Luis Fabiano imza için İstanbul’a gelecek.

100. Yıl’da Türkiye’de çifte kupa, Avrupa’da da finale kadar yürümeyi hedefleyen Fenerbahçe, kadrosunu dünya yıldızları ile güçlendirmek için transfer çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor…. Daha önce Real Madrid’in Brezilyalı sol beki Roberto Carlos’dan “Gelirim” cevabını alan, Arsenal’ın İngiliz savunma oyuncusu Sol Campbell ile de prensip anlaşmasına varan Fenerbahçe, şimdi de Francesco Totti’yi bitiriyor. Sarı-lacivertliler, 25 Temmuz’a kadar müthiş transfer bombaları patlatacak.

FANATİK GAZETESİ:
Berlin’de müthiş rövanş

Dünya Kupası sahibini buluyor. İşiniz varsa hemen iptal edin… Çünkü bu şölen 4 yılda sadece bir kere oluyor.

2006 Dünya Kupası sahibini Berlin’de buluyor… 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası Finali’nde İtalya ve Fransa’nın yolları kesişmiş; Horozlar uzatmalarda bulduğu golle kupayı kaldırmıştı. 1998 Dünya Kupası’nda da iki takım karşılaşmış ve penaltı vuruşları sonunda Fransızlar bir üst tura yükselmişti. Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası’nda toplam 5 kez karşı karşıya gelen iki ekibin istatistikleri eşit.

Fransa da İtalya da 2’şer galibiyet alırken 1 maç beraberlikle sonuçlandı, iki takım da 6 gol atıp, 6 gol yedi. Gök Mavililer’de sakatlığı bulunan Nesta formasından uzak kalırken, Fransa’da sarı kart cezalısı Louis Saha finali kenardan izleyecek.