Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin 10 Temmuz 2006, pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

ZAMAN GAZETESİ:
Öğrenci sayısı 100’ün altına düşen liseler kapanma yolunda

Türkiye’de 180 genel lisenin öğrenci sayısı 100’ün altında. Kaynak israfını önlemek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, bu okulları kapatmaya hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci sayısı 100’ün altında olan genel liseleri mercek altına aldı. Mevcudu az liselerin tespiti için çalışma başlatan Bakanlık, valiliklerden gelecek tekliflere göre okulları kapatacak. Müfettiş incelemesi sırasında durumdan haberdar olan bazı idareci ve veliler, ‘okullarını kurtarmak için’ siyasîleri devreye sokmaya başladı. Manisa’da faaliyet gösteren Güneşli, Karataş ve Gökçeören liseleri de az öğrencili. Okula gelen müfettişler, öğrenci sayısını tutanakla belirleyince yöneticiler endişeye kapıldı. Belediye başkanlarını araya koyan okul idarecileri, kendileri hakkındaki kararı öğrenmeye çalıştı. Amaçları olumsuz bir kararı engellemek. Lisenin kapanması durumunda öğrencilerin okumayı bırakarak köylerine döneceğini belirtiyorlar. Zaman’ın sorularını cevaplayan belde yöneticileri, “Fakir halk, çocuklarını ilçeye gönderemez. Hiç olmazsa burada eğitim alıyorlar.” dedi.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Sendikada sutyen krizi

Anadolu Kamu-Sen’in kadın üyelerine dağıtmak amacıyla aldığı 13 bine yakın iç çamaşırının parasını ödemediği belirtildi. Sendikaya iç çamaşırlarını satan Sevgi Akbulak, “Bana verdikleri adreste kimseyi bulamadım. Üstelik verilen adrese hacze giden birçok kişi ve kurum var” dedi. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu da, “Bu duyum bize de geldi” diye konuştu.

TÜRKİYE Kamu-Sen’den ayrılan bir grup tarafından kurulan 38 üyeli Anadolu Kamu-Sen’in yöneticileri hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı. Türkiye’deki 1.5 milyon memurdan sadece 38’inin üye olduğu Anadolu Kamu-Sen’in yöneticilerinin, “üyelerine dağıtmak” amacıyla aldıkları 13 bine yakın kadın iç çamaşırının parasını ödemediği belirtildi. İstanbul’da tekstil işiyle uğraşan Sevgi Akbulak, Anadolu Kamu-Sen’in söz konusu iç çamaşırlarını kendisinden aldığını, ancak parasını ödemediklerini, adreste de kimseye ulaşılamadığını bildirdi. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, olayla ilgili duyumun kendilerine de ulaştığını söyledi.

SABAH GAZETESİ:
Turist Osman uzay yolundA

2008’de ilk seferini yapacak uzay dolmuşu için sıraya giren Denizlili tekstilci Osman Sözkesen çok iddialı: “İlk Türk uzay turisti ben olacağım”.

Uzay merakıyla tanınan ve Türkiye’nin ikinci UFO Müzesi’ni Denizli’de kuran Funika Holding’in sahibi Osman Sözkesen, dünyada uzay turizmine giren iki şirkete kayıt için başvurdu.

İşadamı Sözkesen, 2008 yılında 8’er kişilik uzay araçlarını işletmeye başlayacak olan Space Adventures ya da 2009’da uzaya turist taşımayı planlayan Virgin Galactic’in ilk Türk yolcusu olmak istiyor.

Uzay turizminin birkaç yıl içinde 100-200 bin dolarlık yolculuklar haline geleceğini söyleyen Sözkesen “Böyle bir yolculuk için çok daha fazla para vermeye hazırım” diye konuşuyor.

MİLLİYET GAZETESİ:
İşte o harita!

Yabancıların aldığı taşınmaz sayısı, Türkiye genelinde 50 bini aştı. Yabancılar arasında ilk sırada Yunanlar, ikinci sırada Almanlar var. En çok satış yapılan il İstanbul. Onu Antalya izliyor.

Tartışmayı Rahşan Ecevit başlattı: Yabancıların arazi satışıyla Türkiye’yi içeriden ele geçirmekte olduklarını öne sürdü ve bir “işgal haritası”ndan söz etti:

“Bütün Trakya’yı Yunanlar aldı. Hatay elden gitti. GAP topraklarını Yahudiler kapattı. Ani Harabeleri’nin etrafını İngiliz şirketleri ele geçirdi” dedi.
Rahşan Ecevit’e göre Türkiye tapuyla işgal edilmişti.
Bunlar aylardır söyleniyor, ancak sağlıklı veri bulunamıyordu.
İddia sahipleri de, resmi kaynaklar da rakam vermiyordu. Ve kuşkular büyüdükçe büyüyordu.

TAKVİM GAZETESİ:
Demirel CHP’ye oy atarsa mutlu oluruz

Baykal, Demirel’in CHP’ye oy vereceği iddiası için böyle dedi ve ekledi: Kendisinin takdiridir.

Avrupa Birliği ülkelerinde KDV oranları şimdilik standart değil. Ancak, 2007’den itibaren ortak vergi sistemi yürürlüğe girecek. AB kapısında bekleyen Türkiye de bu kararlara harfiyen uyacak. Hayatımız zamlanacak.

Halen yüzde 1 olan sarımsaktan kuruyemişe yüzlerce ürünün KDV’si, otomatikman yüzde 5 olacak. “Canımıza yetti, ölelim de bu işten kurtulalım” diyorsanız sıkı durun: Cenaze işlemlerindeki KDV oranı da yükselecek.

Kuru üzüm, fındık, ceviz, Antep fıstığı, kabak çekirdeği, leblebi, kestane, incir, ayçekirdeği gibi Türk insanının ağız tadı, gelecek yıldan itibaren Avrupa KDV’si ile zamlanacak.

RADİKAL GAZETESİ:
Nedir bu kitapların yasalardan çektiği

2000-2005 yılları arasında 284 kitap toplatıldı. Uyum yasalarının kabulünden sonra ise bu kitapların sadece 47’si özgür kalabildi.

Türkiye Avrupa Birliği için hazırlanıyor. Mevzuat değişiyor, hak ve özgürlüklerin alanının genişletildiği savunuluyor. Ancak mahkemelerin duruşma listelerinde kitapların yazar ve yayımcılarının adı hep yer alıyor. Sanık sandalyesine oturanlar, sadece kitapları değil, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunuyor. Kitabın bütünlüğünden öte içinde geçen birkaç cümle yazarın ya da yayıncının ‘Türklüğü, devleti aşağılama’ suçuyla karşı karşıya gelmesi için yeterli oluyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Sendikaya don davası

Türkiye Kamu-Sen’den ayrılan bir grup tarafından kurulan ve 38 üyesi bulunan Anadolu Kamu-Sen yöneticilerinin, kadın üyelerine dağıtmak için satın aldıkları 13 bine yakın iç çamaşırının parasını ödemedikleri iddia edildi. İstanbul’da tekstil işiyle uğraşan Sevgi Akbulak, sendika yöneticilerinin aldığı ürünler karşılığında kendisine 52 bin YTL’lik çek verdiğini belirterek, çeki tahsil edemediğini söyledi.

Akbulak, internette yayınladıkları ihraç fazlası ürün satışıyla ilgili ilanlar üzerine, aralarında Anadolu Kamu-Sen’in Genel Başkanı Ömer Mustafa Orhun ile Murat Fırtına, Özgür Aksoy ve Adnan Erden’in kendisiyle temasa geçtiğini söyledi. Sendika yöneticileri, üyelerine ve üye olacaklara promosyon olarak iç çamaşırı dağıtmak istediklerini belirterek, Akbulak’a sutyen, slip ve gecelik gibi kadın iç çamaşırlarından oluşan 13 bine yakın sipariş verdi. Çalışma ve Sosyal Gücenlik Bakanlığı’nı arayarak sendikanın varlığını teyit eden Akbulak, fason işi yaptığı ihracatçı firmadan bu ürünleri 52 bin YTL’lik senet karşılığında teslim etti. Ancak teslimden 15 gün sonra vadesi gelen ilk senedi tahsil edemeyen Akbulak, diğer senetlerin de tahsil edilemediğini söyledi.

STAR GAZETESİ:
Ekmeğe ve kuru soğana AB vergisi

Son günlerde, arka arkaya gelen vergi, zamlar vatandaşı iyice huzursuz etti. Akaryakıta zam, ilaca zam derken şimdi bir de AB vergisi çıktı.

Ülkemizde, dar gelirli vatandaşı korumak için sembolik bir oranda belirlenen; ekmeğin, unun, kuru soğan, patates, kuru fasulye, nohut, gazete, dergi, 150 metrekareye kadar ev, kan, kan ürünleri, sakat arabası ve cenaze hizmetlerinin yüzde 1 olan KDV’si, AB’ye geçiş sürecinde beş kat artıp, yüzde 5’e çıkacak.

Nedenine gelince, AB ülkelerinde uygulanan en düşük KDV oranı, yüzde 5’ten başlıyor. Böyle olunca, Türkiye’de dar gelirli vatandaşları korumak amacıyla düşük tutulan birçok maldan ve hizmetten alınan KDV oranları, yukarı çekilecek ve en az yüzde 5 olacak.

Başta ekmek olmak üzere, bazı temel gıda maddeleri, kan ürünleri ve cenaze hizmetlerine yüzde 1 olarak uygulanan KDV oranının, yüzde 5’e yükseltilmesi sonucu yapılacak zamlar, özellikle yoksul ve dar gelirli vatandaşları perişan edeceğe benziyor.

KDV’deki AB uyumu dar gelirli vatandaşın bütçesine, ciddi bir yük getirecek. Ancak bu konuda, iyimser bakılabilecek noktalar da var.

GÜNEŞ GAZETESİ:
OFER’e imar kıyağı

İSRAİLLİ işadamı Ofer’in, Özelleştirme İdaresi’nden 34.5 milyon dolara aldığı arazinin inşaat alanını Kuşadası Belediye Meclisi genişletti.

Alınan kararla, Arslanburnu Koyu’ndaki emsalsiz arazinin imar izni yüzde 20’den yüzde 53’e çıkarıldı. Böylece 326 bin metrekarelik alanın 172 bin metrekaresi inşaat için ayrıldı.

Ofer’in, araziye 12’şer katlı apart oteller yapılmasını öngören projesi de kabul edildi. İmarı genişletilen koyda, Club Med’in 1960’lı yılların başında yaptığı Türkiye’nin ilk tatil köyü bulunuyordu. Bir dönem ‘çıplaklar kampı’ olarak nitelendirilen bu tesis, Türk turizminin tanıtımına öncülük yapmıştı.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Vatandaş erken seçim istemiyor…

Ankara Ticaret Odası (ATO) düzenlediği anketle, halkın nabzını tuttu. Düzenlenen ankette vatandaşların erken seçim istemediği ortaya çıktı. Vatandaşlar, muhtemel bir erken seçimin ülkeye büyük zarar getireceğini de belirtti.

ATO, üyeleriyle gerçekleştirdiği “Çarşının Nabzı” anketinin ikinci bölümünü, Başkent’in Tunalı Hilmi Caddesi, Armada, Karum, Ankamall, Galeria, Atakule, Bahçelievler, Emek, Kızılay, Ostim, Gimat, Siteler, İzmir Caddesi, Kızılay, Anafartalar İş Merkezleri, Ulus ve Sıhhiye gibi önemli ticaret ve alışveriş merkezlerinde 1056 işyerinde bire bir görüşme yöntemiyle yapıldı. Ankete göre, olası bir seçimde, 2002 yılında oy verdikleri parti yerine bir başka partiye oy vereceklerin oranı yüzde 42, yine aynı partiye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 58 düzeyinde bulunuyor.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Nükleer teslimiyet

Türkiye nükleer enerji konusunda da ABD’ye teslim oldu. Sözde stratejik müttefik ABD, Türkiye’ye vereceği nükleer malzemelere askeri uygulama yasağı getirdi!

Dış politikasını Washington’un insafına terkeden Ankara, nükleer teknolojide de ABD’ye teslim oldu. Türkiye ile ABD arasında 26 Temmuz 2000 tarihinde imzalanan “Nükleer Enerjinin Barışçıl Kullanımına İlişkin İşbirliği Anlaşması” ve ekindeki mutabakat zaptı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.
Resmi Gazete’nin dünkü sayısında onayı yer alan anlaşma ile iki ülke, dünya çapında nükleer yayılmanın önlenmesine ilişkin tedbirlerin kuvvetlendirilmesi konusundaki desteklerini teyit ediyor.

Türkiye ile ABD’nin taraf oldukları Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasından (NPT) kaynaklanan yükümlülüklerini göz önünde tutarak imzaladıkları bu anlaşma çerçevesinde iki ülke Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) hedeflerini destekliyor.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Avea’dan Vip’e kaçak cep

Telefon kaçakçıları telekomünikasyon sektörünün zirvesindeki iki isim olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in kullandığı telefonları da klonlandı.

Kaçak telefonlarda olmayacak şey de sonunda oldu. Telekomünikasyon sektörünün zirvesindeki Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in telefonu da klonlanmış çıktı.

Kaçak telefonlarla mücadele kapsamında Telekomünikasyon Kurumu’nun çalışmaları aralıksız devam ederken, klonlanmış olduğu tespit edilen 5 bin IMEI (seri) numarasına sahip telefonlara uyarı mesajı gönderildi. Uyarı mesajları telefonun sahibinin kim olduğuna bakılmadan, hiçbir ayrım yapılmadan herkese gönderildi. Sözkonusu klonlu telefonların tamamının Cahit Paksoy döneminde Avea’ın bakanlık makamına tahsis ettiği promosyon telefonlar olması kafaları karıştırdı. Bu durum Avea’nın promosyon telefonlarının klonlanmış “kaçak telefon” şüphesine neden oldu. Daha önce de Avea’nın milletvekillerine hediye ettiği telefonların bazıları kaçak çıkmıştı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Kardeş katliamı

İşgal altında inleyen Irak, adım adım kardeş kavgasına sürükleniyor Bağdat’ta dün çoğu kadın-çocuk 40 Sünni, özellikle seçilip öldürüldü.

ABD ve müttefiki İngiltere’nin demokrasi ve huzur götürmek iddiasıyla işgal ettiği Irak’ta işler hiç de umulduğu gibi gitmiyor. Birinci Körfez Savaşı sonrasında uygulanan ambargodan dolayı yaşanan ilaç sıkıntısı nedeniyle 500 bin çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı.

Yine BM raporlarından alınan bilgilere göre savaştan sonra kanalizasyon sularının Dicle Nehri’ne karışması nedeniyle de kolera, tifo, tifüs ve hepatit vakaları görüldü.

BUGÜN GAZETESİ:
Köyünde kalan devletten para

Tarım Bakanı Mehdi Eker köyden kente göçü önleyecek projelerini BUGÜN’e açıkladı Devlet, kesenin ağzını açacak. Bakanlığın kapılarını BUGÜN’e açan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, yeni projelerle Türk tarımında çığır açtıklarını vurguladı.

Önümüzdeki dönemde bu projelerin artacağını kaydeden Bakan Eker, öncelikle köyden kente göç sorununa neşter atacaklarını vurguladı.

Tarım Bakanı Eker, geçtiğimiz yıl 900 bin civarında insanın tarım sektöründe çıktığını belirterek, bu insanları istihdam etmek için kısa, orta ve uzun vadeli proje hazırladıklarını söyledi… Yıllardır konuşulmasına rağmen bir türlü önlenemeyen köyden kente göçün önüne geçmek ve tarım sektörünün pazarlama sorununu aşmak için Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Projeleri’nin hayata geçirildiğini vurgulayan Bakan Eker, “Burada şunu sağlıyoruz, çiftçi şirketleri veya üretici birlikleri ve kooperatifler kendi bölgelerindeki kırsal alanlardaki tarımsal, bitkisel veya hayvansal ürünleri ürettikleri ve onlarla ilgili bir ekonomik yatırım yaptıkları takdirde biz bunun yarısını hibe olarak karşılıyoruz. Yani, kırsal alanda yaşayan insanın ekonomik durumunu daha iyi hale getirerek, onu bir ekonomik aktivitenin içine yerleştirerek, oradan göç etmesini önleyeceğiz” dedi

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Futbolun en büyüğü

Normal süresi ve uzatmaları 1-1 biten maçta Dünya Kupası penaltılarla sahibini buldu. Penaltıyı kaçıran Trezeguet, Fransa’nın 2. kez kupayı kazanmasına engel oldu. Materazzi’ye kafa atan Zidane kırmızı kart gördü.

Berlin Olimpiyat Stadı’nda bulunan 76 bin seyirci ve 3 bin basın mensubu Fransa’nın üstün oynadığı 2. yarıda da başka gol göremedi. Kariyerinin son maçına çıkan Zidane, 109’da Materazzi’ye kafa atınca kırmızı kartla oyun dışı kaldı. İtalya penaltılarla rakibini yenerek, 4. kez şampiyon oldu.

Dört yılda bir dünyayı saran bir aylık futbol bayramında kupa İtalya’nın oldu. Fransa 7. dakikada Zidane’ın fantastik penaltısıyla öne geçti. Penaltıya neden olan Materazzi, 19. dakikada kafayla İtalya’ya beraberliği getirdi. Bu yarıda İtalya’nın bir şutu da direkten döndü. İlk yarı 1-1 sona erdi.

FANATİK GAZETESİ:
Taraftar bilir!

Ülker Kurumsal İletişim Koordinatörü Ali Doğan, üç büyüklerle yapılan anlaşmaların hibe olmadığını söyledi, “Bu destek pazar payımızı artırırsa, rakamlar katlanır” dedi.

Şampiyon olan basketbol şubesini kapatıp, üç büyüklerle kapsamlı sponsorluk anlaşmaları yapan Ülker Grubu’nun Kurumsal İletişim Koordinatörü Ali Doğan, Fanatik’e konuştu. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a hibe yapmadıklarını belirten Doğan, “Ülker, kimseye karşılıksız bir tek kuruş hibe etmiyor. Yaptığımız ticari bir iştir. Türkiye’nin alanındaki en büyüğüyüz. Kazandıklarımızı spordaki en değerli markalarımızla paylaşıyoruz. Bu destek pazar payımızı artırırsa, seneye rakamlar katlanır” dedi.