Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin 11 Temmuz 2006, salı sayılarının manşetleri şu şekilde:

ZAMAN GAZETESİ:
‘Teröristlere çok yalvardım; ama acımadan üstümüze ateş ettiler’

Sündüs Yaylası’ndaki PKK katliamı-nın üstünden 13 yıl geçti. 24 şehit için ilk kez anma töreni düzenlene-cek. Olaydan yaralı kurtulan Ahmet Sevgili: “Çobanız diye yalvardım; ama kurşun yağdırdılar.”

Sündüs, Van’ın Bahçesaray ilçesine bağlı geniş ve engebeli bir yaylanın ismi. 13 yıl önce büyük bir katliama sahne oldu. Hayvanlarını otlatmak için bölgeye gelen 6 çadırlık bir oba, terör örgütü PKK’nın saldırısına uğradı. Teröristler, tamamı kadın ve çocuk 24 kişiyi şehit etti. 18 Temmuz 1993’te gerçekleşen bu katliamdan sadece Ahmet Sevgili (68) sağ kurtuldu. 13 yıl sonra ilk kez Zaman muhabiri ile birlikte bölgeye giden Sevgili, acı olayı adeta yeniden yaşadı. Yalvarmalarına rağmen teröristlerin kendilerine kurşun yağdırdığını söyleyen Sevgili, gözyaşlarına hakim olamadı. Sündüs Yaylası’nda şehit olanlar için yıllar sonra bölgeye bir anıt yapıldı. Bu sene de ilk kez resmî tören düzenlenecek. İlçe halkının hiçbir zaman terör örgütüne prim vermediğini belirten Bahçesaray Kaymakamı Bünyamin Yıldız, en zor zamanda dahi vatandaşların canı pahasına devletinin yanında durduğunu vurguluyor.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Terörist mi dedi, anasınamı sövdü?

Fransız futbolcu, Dünya Kupası finalinde yaptığı hareketin aynısını, 14 Ekim 2000’de Hamburglu Kientz’e de yapmış ve 5 maç ceza almıştı. Zidane, kariyeri boyunca tam 14 defa oyundan atıldı.

DÜNYA Kupası bitti, şampiyon olan sevindi, kaybedenler üzüldü. Ama hiç kimse Zinedine Zidane kadar konuşulmadı, konuşulmayacakta… Fransa Milli Takımı Kaptanı’nın, final maçında İtalyan Marco Materazzi’nin göğsüne attığı kafa, izleyen herkesi şoke etti. Şimdi herkes şu sorunun cevabını merak ediyor:

“Zidane gibi bir futbolcu, nasıl böyle bir şey yapar?”

Gerek Zidane, gerekse Materazzi, herhangi bir açıklama yapmadığı için, kimse gerçek sebebini bilmiyor. Hal böyle olunca da dedikodu mekanizması çalışmaya başladı. Kimileri, “Materazzi annesine küfür ettiği için kafa attı” iddiasını ortaya attı, kimileri de, “Materazzi, Cezayir asıllı olduğu için Zidane’a terörist dedi, o da dayanamadı kafayı yapıştırdı…”

SABAH GAZETESİ:
Parlak sicilden sürpriz istifaya

Orgeneral olacak gözüyle bakılan Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Taşkesen, işinde bir yılını doldurmadan dün görevinden istifa etti.

Önünde korgeneral ve orgeneral olma şansı varken istifa eden 52 yaşındaki tümgeneral Reha Taşkesen, geçen yılın ağustos ayında Kara Harp Okulu Komutanlığı’na atanmış, sicili başarı dolu genç bir generaldi.

Nato’da Afganistan’da başarılı görevler yapan, Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı’nda bulunan, Cumhurbaşkanlığı Başyaveri bile olan Taşkesen’in ağustos başında toplanacak Yüksek Askeri Şûra’yı beklemeden ayrılması sürpriz oldu.

Bu görevinde bir yıl daha kalması ve 2008’deki terfi sırasına girmesi planlanan Taşkesen’in istifası özel bir nedene bağlanıyor. Taşkesen ise, yakın çevresinin sorularına “Bunu telefonda konuşmak istemiyorum” diyerek konuşmadı.

General lojmanlarında değil kendi evinde kalmayı tercih eden Trabzon doğumlu Reha Taşkesen çok önemli görevlerde bulundu: İtalya NATO Karargâhı’nda 3 yıl çalıştı. Hakkâri Komando Tabur Komutanı’ydı. Çankaya’da Demirel’in başyaveriydi. Özel Kuvvetler Alay Komutanı oldu. 2004’te tümgeneralliğe terfi etti. 2005’te Afganistan’da göreve gitti.

MİLLİYET GAZETESİ:
Belgedeki sürpriz istifa

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Karadeniz Sahil Yolu için geçen hafta, ‘Güzellikleri azar azar tüketiyoruz. Bunu yapanların eli kolu kırılsın’ demişti. Yolu ÇED Yönetmeliği kapsamından kendi bakanlığının çıkardığı anlaşıldı.

Karadeniz Otoyolu’nun önünü açanlar arasında, yolu her ortamda eleştiren “Bunu yapanların eli kolu kırılsın” diyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin adı da çıktı.

Bakan Pepe geçen hafta Karadeniz Eğitim, Kültür ve Çevre Koruma Vakfı’nın düzenlediği toplantıda konuşmuş, “Güzellikleri kendi ellerimizle azar azar tüketiyoruz. Karadeniz’de duble yola ihtiyacımız vardı. Ama bu yol keşke buradan geçmeseydi. Bunu yapanların eli kolu kırılsın” demişti.

Oysa Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle Karadeniz Sahil Yolu’nu ÇED kapsamından çıkaran Çevre ve Orman Bakanlığı’nın başında Bakan Pepe vardı.

TAKVİM GAZETESİ:
Diploma paniği

Büyük küçük binlerce şirket diken üstünde. Yöneticiler, ünlü okullardan mezun çalışanların diplomalarını mercek altına aldı.

TAKVİM’İN ‘150 dolara Harvard diploması’ haberi binlerce şirketi tedirgin etti… Şirket yöneticileri, “Acaba benim çalışanlarımın diploması gerçek mi?” diye soruyor. İnternetten diploma depremi, Türkiye’de bir gerçeği de ortaya çıkardı.

Çoğu şirket, eleman alırken diplomanın noter tasdikli olmasına bakıyor. Yani, gerçek olup olmadığı araştırılmıyor! Haberimiz üzerine bazı işletmeler, dünyaca ünlü okullardan mezun çalışanlarının diplomaları hakkında tek tek inceleme başlattı. Her yıl 10 bin uyanık sanal mezun oluyor. Yüzde 93’ü çoktan iş buldu!

RADİKAL GAZETESİ:
Süreyya tatilde!

Süreyya Yalçın Dürüst hapşırsa haber oluyor. Dürüst, ilgiden memnun olsa bile şaşkın: Olmamız gereken yerler magazin dergileri, gazete ve televizyon değil.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, dün Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen ‘Bir adli organ olarak savcılık’ sempozyumunda yaptığı konuşmada hükümeti, yargıya müdahale etmekle suçladı. Türkbükü’nün sahnesi olduğu yaz magazin haberlerinin çoğunluğunun kahramanı, Süreyya Yalçın. NATO müteahhidi Faruk Yalçın’ın kızı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yeğeni. Köpeğine taktığı toka, Gucci mağazasından yaptığı öne sürülen 250 bin dolarlık alışveriş, Miami’de evinin bir katını köpeklere ayırdığı, sayfalar dolusu haber oldu. Teknesine botla falcı getirtmesi sürmanşetlerde yer aldı. Sonunda Türkiye’nin de köpeği, zenginliği, uçuk tüketimleri ile bir Paris Hilton’u oldu. Gazetelerin ilk sayfalarında fotoğraflarını Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Bush’tan daha büyük gören ‘yerli Paris’imiz, bu işe şaştığını ve kızdığını Radikal’e anlattı.

Süreyya Yalçın ve eşi Kerem Dürüst, Türkbükü koyundaki teknede kalıyor, öğle saatlerinde beach clup ve barların vazgeçilmez siması oluyor. Objektifler sürekli onu takip ediyor. Büyük gözlükleri, yüksek topuklu terlikleri, iri takıları, rengârenk kıyafetleriyle ‘son moda haber cevheri’nin yanından magazin muhabirleri ayrılmıyor. O da objektiflere mayosunu günde birkaç kez değiştirerek, en şık halleriyle pozlar veriyor. Sosyetik eğlence koyunda bütün bakışlar onu takip ediyor.
Henüz 21 yaşında ama makyajı, kıyafetleriyle çok daha olgun görünüyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Kara Şahin’in son transferi

Irak’a yönelik faaliyet göstermek üzere Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde bin dönümlük araziye adeta askeri üs kuran Black Hawk Security (Kara Şahin Güvenlik) Türk’ün A takımı’nda sürpriz bir ismin yer aldığı ortaya çıktı.

Şirketin kurucu ortaklarından Günay Hakkı Övünç, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un Black Hawk’a danışmanlık yapacağını açıkladı. ABD’de avukatlık yapan Günay Hakkı Övünç, şirket projesini görüşerek yönetime almayı teklif ettikleri Atasagun’un danışman olarak kalmayı tercih ettiğini belirtti.

AKŞAM’ın ulaşmaya çalıştığı Şenkel Atasagun ise Övünç’ün verdiği bilgiyi yalanlamadı. Atasagun, yakın çevresine yaptığı değerlendirmede, “Benimle ilgili haberlerden bilgim var. Takip ediyorum. Bu aşamada konuşma ihtiyacı hissetmiyorum” dedi.

AKŞAM’ın “Çuvaldan Ortaklığa” manşetiyle haberdar oldu. ABD askerlerinin Kuzey Irak’ta başına çuval geçirdiği Türk timinin başında bulunan emekli Korgeneral Köksal Karabay’ın öncülüğünde kurulan şirketin ortakları arasında önemli isimler bulunuyor. Emekli General Karabay ile birlikte eski Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, eski New York Başkonsolosu Mehmet Nuri Ezen, Türk-Amerikan İşadamaları Derneği Üyesi Hüseyin Atkın, Aslan Yıldırım, ABD’de doğan avukat Günay Hakkı Övünç’ün kurucu ortakları arasında bulunduğu şirket, amaçlarının Irak’a giden TIR şoförleri ile önemli kuruluş ve işadamlarının can güvenliklerini sağlamak olarak açıkladı.

STAR GAZETESİ:
Bir ışık söndü

Bakırköy Kız Meslek Lisesi 2. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Melis’in hayalleri uyuşturucuya yenik düştü.

Melis A. 16 yaşındaydı. İstanbul Bakırköy Kız Meslek Lisesi 2. sınıf öğrencisiydi. Henüz beş yaşındayken annesi babası ayrılınca hayatı parçalandı. Annesi Melek Öztürk’le birlikte yaşamaya başladı. Geçtiğimiz cuma günü ise ‘Kız arkadaşım E.U’de kalacağım’ diyerek evden çıktı. Akşam annesini aradı. Eve gelmeyeceğini söyledi. Anne Öztürk bütün gece kızını telefonla aradı. Ancak ulaşamadı. Arkadaşlarını aradığında ise kötü haberi aldı.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Fırça yine vatandaşa

TAYYİP Erdoğan, Mersin’den sonra Ordu’da da çiftçileri tersledi. Mersinli çiftçiyi, ‘Ananı al git’ diye kovan Başbakan, fındık alacaklarının akıbetini soran Karadenizli üreticilere, ‘Fiskobirlik’in 2 katrilyon liralık borcunu çizdik. Gidin onun kapısını çalın’ diye yol gösterdi.

ERDOĞAN’ın bu fırçasına, CHP Milletvekili Sami Tandoğdu protokoldeki yerinden kalkarak tepki gösterdi. Başbakan, bu tavır üzerine, ‘Gidin İş Bankası versin. CHP zaten oranın ortağı. Bakalım ödüyor mu’ dedi. Tandoğdu ise, ‘Fiskobirlik özerk bir kuruluş’ karşılığını verdi.

BAŞBAKAN ile CHP’li vekil arasındaki sert dille gerçekleşen bu tartışmaya, fındık üreticileri de, ‘paralarını nasıl alabileceklerine ilişkin yol gösterilmesini’ isteyerek katıldı. Fındık gerginliği, görevlilerin müdahalesiyle sona erdi. Erdoğan meydandan ayrılırken yuhalandı. Başbakan, Fiskobirlik’ten alamadıkları paralarını isteyen çoğunluğu kadın Ordulu fındık üreticilerine, ‘Hangi kapıyı çalacağınızı iyi bilin. Olayı politize etmenin anlamı yok’ diye seslendi.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Durdurun bu dramı!

İsrail silahlı kuvvetlerinin günlerdir bombaladığı Gazze, karanlık ve susuzlukla boğuşuyor. Şehirde salgın hastalık riski ortaya çıktı. Gazze’de, akaryakıtı bulunmayan çöp arabaları çöp toplama hizmetlerine son verdi; su kuyularının bazılarında mikrobiyolojik kirlenme olduğu duyuruldu. Şehrin, motorlarla çalışan kanalizasyon şebekesinin de durmak üzere olduğu belirtiliyor.

5 aydır maaş alamayan kamu çalışanlarının yetersiz hizmet verdiği Gazze Şeridi’nde, temizlik hizmetleri tümüyle durma noktasına geldi. Gazze belediyesi, mazot kalmadığı için çöp araçlarını seferden alıkoydu. Gazze ile diğer şehir ve kasabalarda, çöp problemi zaten gözle görülebilecek bir boyutta iken, hizmetin bütünüyle durmasının, aşırı sıcak ve nem ortamında hastalıklara neden olabileceği belirtiliyor.

Gazzeliler’i bekleyen bir başka tehdit de İsrail’in ‘yaz yağmurları’ operasyonunun başlamasıyla ilk gün vurulan bölge su şebekesine su sağlayan bazı kuyularda, mikrobiyolojik kirlenme ortaya çıkması. Konuyla ilgili bilgi veren Su İşleri Müdürlüğü’nün bir yetkilisi, kirlenme görülen kuyuların devre dışı bırakıldığını, ancak bunun da sınırlı verilen su miktarını iyice azalttığını ifade etti. Beyt Lahiya’da, Han Yunus’ta, Beni Süheyla ve Abasan mahallelerinde ve Refah’ta son birkaç gündür hiç su verilmediği belirtildi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Türk’ün olduğu yerde zulüm olmaz

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Çatalca’da düzenlenen Kuvay–ı Milliye Gençlik Kampı’nda yaptığı konuşmada, Irak’taki ve Filistin’deki kıyımları hatırlatarak, “Türk’ün hakim olduğu yerde zulüm olmaz” dedi.

Kuva–i Milliye dergisinin İstanbul Çatalca’da düzenlediği gençlik kampı önceki gün sona erdi. Kampın onur konuğu Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’tı. İstanbul’dan gelen kalabalık vatandaş topluluğunun da katıldığı açık hava toplantısında konuşan BTP Lideri, “Burada 10 gün boyunca eğitilen gençlerimize Türk milletinin geleneğini, örfünü, siyasetini, adetini, tarihini, dilini, dinini öğreterek, onları tek bilek tek yürek yaptık. O yüzden bu gençlerimize biz yarınımızı rahatlıkla emanet edebiliriz” dedi.

ABD’nin Irak’ta yaptığı insanlık dışı eylemlerini ve İsrail’in Filistin’de sürdürdüğü katliam dizisini değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, “Bu mu insanlık, bu mu demokrasi” diye sorarak, şu tespitlerde bulundu: “Dünyada insanlığa adaleti, haysiyeti, şerefi, insan haklarını, can emniyetini, mal emniyetini, namus emniyetini, din ve vicdan emniyetini yaşatacak tek irade vardır: O da Türk milletinin iradesidir.”

“Türk’ün hakim olduğu yerde zulüm olmaz” diyen BTP Lideri, bundan dolayı Türk milletini tarih sahnesinden silmeye çalıştıklarına dikkatleri çekti.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Buna hangi siyaset karıştı

İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Alemdaroğlu, YÖK Başkanı Teziç’in, “Başka şeyler de var ama onlar şimdi gündemimizde değil” kaydıyla, “idare mahkemesi kararlarını uygulamamak” suçundan görevden alındı.

İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu’nun yolsuzluk iddialarından yargılanmaktan, YÖK’ün izin vermemesi, Danıştay 1. Dairesi’nin de bu kararı kabul ederek yargılamayı 3’e karşı 2 oyla reddetmesi ile kurtulduğu ortaya çıktı. Oysa Danıştay’ın “YÖK kararının yargılamaya engel olmayacağı” yönünde 10 ayrı kararı vardı ve bu durum, yargılamama kararına “şerh” koyan iki üyece kayda geçirildi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Altın hayatta acı son

Liseli M.A. iyi yüzücü, umut vaat eden voleybolcuydu Kulüplerin gözdesiydi. Ancak yeni arkadaş çevresi onu uyuşturucu tuzağına çekince rengârenk hayat karardı.

Uyuşturucu tacirlerinin son kurbanı Bakırköy Kız Meslek Lisesi Tekstil Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Melis A. (16) oldu. Cuma günü “Arkadaşlarımla buluşacağım” diyerek evden ayrılan Melis A., eve gelmediği o gece Vakıf Gureba Hastanesi’nde uyuşturucu komasına girmiş halde getirildi. Doktorların bir gün boyunca yaşatmaya çalıştığı Melis, önceki akşam hayata gözlerini yumdu.

Yaklaşık 12 yıl önce boşanan Melek Ö. – Remzi A. çiftinin tek çocuğu Melis A., cuma günü “Arkadaşlarımla buluşacağım” diyerek annesiyle birlikte yaşadığı Ataköy’deki evlerinden ayrıldı. Akşam saatlerinde evi arayan Melis A., annesinin tüm yalvarmalarına rağmen o gece eve gelmeyeceğini söyleyerek telefonu kapattı.

Cep telefonundan bir daha kızına ulaşamayan anne Melek Ö., ertesi gün kızının Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığını öğrendi. Haberi alır almaz hastaneye koşan annesine, kızının uyuşturucu komasında olduğunu ve hayati tehlikesi bulunduğu söylendi. Melis A., Vakıf Gureba Hastanesi’nin yoğun bakım servislerinde yer bulunmaması üzerine Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’ne sevk edildi. Doktorların bir gün boyunca yaşatmaya çalıştığı Melis A., önceki akşam saatlerinde yaşama gözlerini yumdu.

BUGÜN GAZETESİ:
Kupasını 20 gün önce almış

Yiğit Yargıç 100 soruyu bilerek 500 tam puanla OKS’de birinci oldu Gittiği dersane sonucu tahmin etti, şampiyonu 20 gün önce ailesiyle kamera karşısına çıkarıp kupa verdi Sonuç açıklanınca kaset medyaya dağıtıldı.

OKS sınavları Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açıklandı İstanbul bu yıl iki birinci çıkardı İstanbul Özel Çınar İlköğretim Okulu’ndan Yiğit Yargıç ile Özel Üsküdar SEV İlköğretim Okulu’ndan Selin İşgüven, Matematik- Fen ve Türkçe-Matematik puan türünde 100 soruyu doğru cevaplayarak 500 tam puan alarak şampiyonluğu paylaştı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Maniche Galatasaray’da

Sarı-kırmızılılar, ‘Altıntop’a aday 10 futbolcudan biri olarak gösterilen Maniche’nin transferinde mutlu sona ulaştı. Maniche’nin işini başkan Özhan Canaydın’ın bitirdiği, gerekli olan maddi kaynağın ise Ülker Grubu ile yapılan 3 yıllık sponsorluk anlaşmasından sağlandığı belirtildi.

Şampiyon G.Saray, transferde sessizliğini bozdu ve ‘yılın transferi’ne imza attı. Sarı-kırmızılılar, Portekiz Milli Takımı’nın yıldızı Maniche’yi renklerine bağladı. Real Madridli Gravesen’in transferini yüksek maliyeti nedeniyle askıya alan G.Saray, bombayı Maniche ile patlattı. Portekiz Milli Takım forması altında EURO 2004’te yıldızı parlayan, 2006 Dünya Kupası’nda müthiş performansıyla dikkatleri üzerine çeken Maniche’nin hafta sonuna kadar kampa katılacağı belirtildi.

FANATİK GAZETESİ:
Zico’nun yıldızı Nilmar

Fenerbahçe’nin yeni hocası Zico’nun, 21 yaşındaki Brezilyalı Nilmar’ın adını yönetime verdiği öğrenildi.

Başkan Aziz Yıldırım’ın da bu transfere çok sıcak baktığı öğrenildi.

‘Acele etmeyeceğiz’ dedi ama…

Şampiyonlar Ligi’nde Lyon formasıyla Fenerbahçe’ye karşı mücadele eden, oynadığı futbolun dışında attığı gollerle de başta Aziz Yıldırım olmak üzere bir çok Sarı-Lacivertli yöneticinin dikkatini çeken Nilmar’ın Kanarya’nın yeni teknik patronu Zico’nun transfer listesinde olduğu bildirildi. “Transferde acele etmeyeceğiz” demesine rağmen Nilmar’ın adını gündeme getiren Zico’ya Başkan Yıldırım’ın olumlu yanıt verdiği belirtildi.