Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin bugünkü manşetleri derlenmiştir

ZAMAN GAZETESİ:
Dünya ‘dur’ diyor; İsrail Lübnan’a bomba yağdırmaya devam ediyor

İsrail, uluslararası tepkilere rağmen Lübnan’ı bombalamayı sürdürüyor. İsrail askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması üzerine başlatılan saldırılarda 66 sivil hayatını kaybetti.

Tel Aviv yönetimine sesini yükseltmeye başlayan ülkeler ise operasyonun durdurulmasını istiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘çatışmalara acilen son verilmesi’ çağrısında bulundu. Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail’in sivil kayıplara sebep olmak ve altyapıya zarar vermekten kaçınmasını istedi. Lübnan Başbakanı ile görüşen ABD Başkanı Bush da, İsrail’e baskı yapacağı sözü verdi. AB ise çatışmaların yayılmasından endişe ettiğini açıkladı. Dönem başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, “Durum çok kötü ve daha da kötüleşme olasılığı var. Çatışma Suriye’ye yayılabilir. Bu, kabul edilemez ve sonuçları kontrolden çıkabilir.” dedi.

İsrail’in saldırılarına bir tepki de İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan geldi. Ortadoğu gündemli Abant Platformu’nun açış konuşmasını yapan İhsanoğlu, “Yaşananlar dehşet verici. İsrail politikaları, bölgeyi hızla felakete sürüklüyor.” değerlendirmesinde bulundu. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise saldırıları durdurmak için, kaçırılan iki askerin serbest bırakılmasını, roket saldırılarının durdurulmasını ve Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını öngören BM kararının uygulanmasını şart koştu.

HÜRRİYET GAZETESİ:
AIDS gibi öldürdü

Çorum Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde görevli hemşire 30 yaşındaki Nazlı Yazıcı, kene tarafından ısırılan Narin Şimşek adlı kadın hastadan kan alırken iğne koluna batınca Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanıp yaşamını yitirdi. Kenenin ısırdığı Narin Şimşek de sevkedildiği Ankara’da kurtarılamadı.

Yozgat’ın Aydıncık İlçesi’nde yaşayan ve geçen perşembe günü yüksek ateş şikayetiyle Çorum’un Alaca İlçesi Devlet Hastanesi’ne götürülen 7 çocuk annesi 49 yaşındaki Narin Şimşek teşhis konulamayınca Çorum Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’ne sevk edildi.

Şimşek’ten kan örneği alınırken şırınga iğnesi yanlışlıkla hemşire Nazlı Yazıcı’nın koluna battı. Yapılan testlerde Narin Şimşek’in kanında keneden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü saptandı ve Ankara’ya sevkedildi. Narin Şimşek, Ankara Numune Hastanesi’nde yapılan müdahalelere karşın cumartesi günü yaşamını yitirdi. Bu arada Narin Şimşek’e teşhis koyma aşamasında temas eden servis görevlilerine de kan tetkikleri yapıldı ve kan alırken koluna iğne batan evli ve 3 çocuk annesi servis hemşiresi Nazlı Yazıcı’nın kan örneği pozitif çıktı. Bunun üzerine Nazlı Yazıcı da hemen Ankara’ya sevkedildi.

SABAH GAZETESİ:
Tutuklansa o yaşıyordu

Funda’ya tecavüz edip öldürmekten tutuklu Erdal Sansa daha önce iki kadına saldırdı, yakalandı ama salıverildi.

İstanbul’da Gaziosmanpaşa’da 11 yaşındaki Funda Beker’e tecavüz edip 72 tornavida darbesiyle öldürdüğü iddiasıyla yakalanan Erdal Sansa’nın suç dosyası kabarık çıktı. Sansa, bir kadını bıçakladı, sonra yine felçli bir kadına saldırdı ancak hep serbest kaldı. Sonra da Funda’yı öldürdü.

Sansa’nın bıçakladığı 51 yaşındaki Fatma Can o anı SABAH’a korkuyla anlatırken isyan etti: “Bu adam o zaman tutuklansa minik Funda bugün yaşıyor olacaktı. Bu caniyi nasıl serbest bıraktılar. İşin içinde para mı döndü bilmiyorum.” “1.5 yıl önce gece elektrik kesilince eşimin işyerinde bana saldırdı. Peş peşe başıma sapladığı bıçak kırılınca kaçtı. Belki o kıza yaptığını bana da yapacaktı, hâlâ tek başıma sokağa çıkamıyorum.”

MİLLİYET GAZETESİ:
Savaş rüzgarı

Lübnan’daki operasyonu genişleterek sürdüren İsrail, Beyrut Havaalanı’nı üçüncü kez vururken, Beyrut-Şam karayolunu da bombaladı. Saldırılarda ölen sivil sayısı 66’ya ulaştı.

İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları üçüncü gününde artarak devam etti. Lübnan Parlamentosu’nda da önemli bir güç olan Şii Hizbullah Örgütü’nün 2 İsrail askerini kaçırmasının ardından, karadan Lübnan sınırını geçen ve havadan başkent Beyrut çevresini bombalayan İsrail, Beyrut Havaalanı’nın pistlerini ve binalarını dün üçüncü kez vurdu. İsrail uçakları, Beyrut’u Suriye’nin başkenti Şam’a bağlayan karayolunun yanı sıra bir de enerji santralını hedef aldı. İsrail’in yol ve havaalanlarına saldırılarla Hizbullah’a Suriye’den silah sevkiyatını önlemeye çalıştığı belirtiliyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Ağlıyoruz be Memedim

Hepiniz mektuplarınızda, “Ben şehit düşersem ağlamayın” diyordunuz. Ama 5’inizi de böyle görmek isyan ettiriyor, ağlıyoruz be aslanlar.

Yüreksiz hainler Bitlis’te mayınlı pusu kurdu. 5 korkusuz Memedimiz; Üstçavuş Hakan Toydemir, Uzman çavuşlar Hayrettin Karabıyık, Ramazan Okur ile erler Nurdoğan Zorgün ve Erdal Kavallı oracıkta şehit düştü.

Balıkesir, Kahramanmaraş Ankara, Sivas ve Bursa’da yas var. Analar-babalar “Vatan sağolsun” deyip ağlarken, dün Bitlis’te şehit töreni vardı. Bayrağını kapan koştu. Asker ve vatandaş, şehitleri için gözyaşı döktü.

RADİKAL GAZETESİ:
Generali kim dinledi?

Tümgeneral Taşkesen’in istifasına yol açan ’telekulak’ skandalı derinleşiyor. Gerekli donanıma sahip tüm kurumlar ’Biz yapmadık’ diyor. Yasadışı dinleme kayıtlarına TSK’nın niçin itibar ettiği de meçhul!

İnsan gazetecilik yapınca, Ankara’da uzun süre bulununca ve Türkiye’nin sorunlu bölgelerinde zaman zaman turlar atınca ister istemez çok sayıda orta ve üst rütbeli subayla da tanışıyor.

Eğer meslekte yeterince uzun süre kalırsanız, albayken tanıdığınız birinin orgeneralliğe kadar yükseldiğine, hatta önemli komuta mevkilerinden birine geldiğine bile tanık olabilirsiniz.

Son günlerde silahlı kuvvetlerden istifa ederek erken emekliye ayrılmasıyla adı gazetelerde çok geçen emekli Tümgeneral Reha Taşkesen’le o albay olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e başyaver olduğunda tanıştım. Birlikte çok ama çok enteresan dönemlerine tanık olduk Türkiye’nin. Reha Taşkesen, Köşk’e Güneydoğu’dan, terörle mücadelenin en ön saflarından gelmişti. Bölgeyi karış karış, köy köy tanıyordu.

AKŞAM GAZETESİ:
Paşa’yı dinleyen devletin içinde

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen’in istifasıyla gündeme gelen telefon dinleme olayıyla ilgili sert açıklamalar yaptı. Baykal, “Genelkurmay’ın yaptığı açıklama karşısında dinlemeyi bu kurumun yapmadığı, devletin içinde bir birimin komutanı dinlediği anlaşılıyor” dedi. Baykal’ın, Taşkesen’i istifaya götüren “telefon dinleme” olayıyla değerlendirmeleri şöyle:

Şemdinli, Danıştay saldırısı, Atabey Çetesi ve bu çete ile TSK mensuplarının ilişkilendirilmesi derken, şimdi de bu durum. Komutan olayı bu zincirin son halkasıdır.

Uzun süreden beri devletin içinde kaygı verici bir tablo olduğunu söyledim. Maalesef şimdi devlet kadroları içinde gerçekleştirilmiş olan mevzilenmenin, şimdi karşılıklı bir çatışma aşamasına doğru tırmanabileceği anlaşılıyor.

Bu kadrolaşma sonucunda taraflarca yer yer deneme atışları yapılıyor. Çok kaygı verici bir olaydır. Genelkurmay’ın yaptığı açıklama karşısında dinlemeyi bu kurumun yapmadığı da açıkça anlaşılıyor. Devletin içinde bir birimin komutanı dinlediği anlaşılıyor. Komutanın açıklamalarında ise bu olayı hazmedemediği ve bu tertibi alenileştirerek belki başka mecralara ulaşmasını önlemeye çalıştığı görülüyor.

TSK’nın sistematik bir biçimde dinlendiği ve bir açık arandığı, bir fırsat kollandığı görülmektedir. Bu dinlemenin sistematik, yaygın ve teknolojik bakımdan ileri bir dinleme olduğundan da hiç kuşku yoktur.

STAR GAZETESİ:
Beyaz kumru

Melis’in, tuvaletinde uyuşturucu aldığı Beyoğlu’ndaki Rush Bar’ın işletmecisi Serdar Akartuna ilk kez star’a konuşarak, ‘Hollanda’dan gelen haplar sadece 3 liradan satılıyor’ dedi. Hapların gençler arasındaki adı; Beyaz Kumru..

UYUŞTURUCU kurbanı Melis’in, ölmeden önce arkadaşlarıyla birlikte en son uğradığı mekan: Rush Bar… Dün gece, İstiklal Caddesi’nde Rush Bar’ı aradık ve bulduk…. Melis’in öldüğü gece 400’ü aşkın gencin eğlendiği bar derin bir sessizliğe gömülmüştü… Görevliler dışında ziyaretçisi yoktu… Adı bir anda uyuşturucuyla anılan Rush Bar’ın işletmecisi Serdar Akartuna sessizliğini ilk kez star için bozdu. Akartuna, Beyoğlu’nda yaşanan uyuşturucu gerçeğiyle ilgili bakın neler anlattı:

‘Beyoğlu’ndaki uyuşturucu trafiği 5 yıl önce başladı. Gençlerin kullandığı haplar Hollanda’dan geliyor. Sadece 3 liradan satılıyor. Bu işin arkasında dış güçler var. Kapıdaki bodyguardlar hap kullanan gençleri gözlerinden anlıyor. Ve kesinlikle içeri almıyor. İçeride uyuşturucu kullandığı anlaşılan gençler kibarca kenara çekilip, dışarı çıkarılıyor. Bizim mekân işletmecisi olarak bu konuda yapabileceğimiz başka bir şey yok. Uyuşturucu trafiği engellenemez. Bu konuda polis de bir şey yapamaz.’

TÜRKİYE GAZETESİ :
Orta Doğu’da ateş yayılıyor

İsrail bölgede meydana gelen gelişmelerden Şam’ı sorumlu tutarken, İran Devlet Başkanı Ahmedinecad, Suriye’ye yönelik bir İsrail saldırısını bütün İslam âlemine yapılmış bir saldırı olarak kabul edeceklerini ve çok sert bir karşılık vereceklerini söyledi. İsrail’in, “Kaçırılan askerlerimiz İran’da” iddiası ise bu ülke tarafından reddedildi.

Filistinli direnişçiler tarafından kaçırılan askerini bahane ederek Gazze’yi işgal eden İsrail, iki askeri de Hizbullah tarafından kaçırılınca Lübnan’ı ablukaya aldı. Kaçırılan askerleri gerekçe göstererek geçtiğimiz çarşamba günü Lübnan’a giren İsrail operasyonlarına hız kesmeden devam ediyor. Son saldırılarla birlikte Lübnan’da ölen sivillerin sayısı 60’ı geçti, yüzlerce kişi de yaralandı. İsrail dün sabaha karşı Beyrut-Şam karayolu, Beyrut Havaalanı ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne ait bir üssü bombaladı.

Ülkeyi hava, deniz ve karadan ablukaya alan İsrail, gece boyunca başkent Beyrut’u vurdu. Beyrut’ta altyapı ağır hasar görürken birçok bina da alevler içinde kaldı. İsrail operasyonları özellikle Arap dünyasının büyük tepkisini çekti. İran, İsrail’in Suriye’yi de vurması halinde çok sert karşılık göreceğini bildirdi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Lübnan’a yönelik saldırıları daha da artırması için orduya emir verdi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Kınayamadılar

AKP hükümeti, Endonezya, Rusya ve Fransa kadar olamadı. İsrail’in bölgede başlattığı şiddeti kınayamayan hükümet, ateşkes çağrısında bulunmakla yetindi. Hükümet, Türk vatandaşlarını Lübnan’a gitmeme konusunda da uyardı.

Türkiye hemen yanıbaşında cereyan eden İsrail şiddetine karşı kayıtsız kalmaya devam ediyor. Endonezya, Rusya ve Fransa’dan İsrail’in başlattığı şiddeti kınayan açıklamalar gelirken, AKP hükümeti tarafları karşılıklı ateşkese davet etmekle yetindi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarıyla ilgili olarak, herkesi süratli bir şekilde ateşkese davet ettiğini bildirdi.

İsrail’i kınayamayan hükümet, Türk vatandaşlarını Lübnan’a gitmeme konusunda da uyardı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Lübnan’a seyahat etmeyi öngören vatandaşlarımızın, Ortadoğu’da son günlerde meydana gelen olumsuz gelişmeler çerçevesinde Lübnan’daki deniz ve hava limanlarınınkullanılmaz hale geldiğini de dikkate alarak, seyahat programlarını ertelemeleri uygun olacaktır” denildi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Deşildikçe şüphe büyüyor

Tümgeneral Taşkesen, istifasına gerekçe olarak yaptığı ilk açıklamada TSK’yı eleştirip özel yaşamı ve icraatlarının sorgulanmasını onuruna yediremediğini belirtirken dün ise “Silahlı Kuvvetler ve Orgeneral Büyükanıt’a zarar gelmesin diye istifa ettim” dedi.

Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen’in istifa gerekçesinin arkasındaki esrar büyüyor. İstihbarat teşkilatları Taşkesen’in telefonlarını kendilerinin dinlemediğini açıklayınca gündeme kurum için hesaplaşma ihtimali geldi. Taşkesen’in istifasının ardından Genelkurmay’dan özel yaşamı ve icraatlarıyla ilgili kapsamlı bir sualname yollanıp savunması istendiği, tümgeneralin siciline yansıyacak bu sorular karşısında emekliye ayrılmayı seçtiği belirtilmişti.

Reha Taşkesen istifa ettikten sonra yaptığı ilk açıklamalarda özel hayatıyla ilgili sorgulanmayı onuruna yediremediğini belirterek “Ömrümü verdiğim teşkilat, benim güvenimi, vatanseverliğimi, haysiyetimi ve onurumu sorguluyordu. Evladına bu tip ithamlarda bulunan babanın yanında kalmamın doğru olmadığını düşünerek, Türk Silahlı Kuvvetleri”nden istifa etmeye karar verdim” demişti.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Sınır ötesi paniği

PKK’nın durmayan kanlı eylemleri Mehmetçik’e tek seçenek bıraktı: Sınır ötesi operasyon. Talabani ve Barzani telaşlandı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, IKDP Lideri Mesut Barzani ile Erbil’in Selahattin kasabasında bir araya geldi. İki lider toplantıda, Kuzey Irak ile merkezi Irak Hükümeti arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Talabani, yeni Irak hükümetinin, Saddam döneminde imzalanan antlaşmaları kabul etmediğini yineledi.

Geçtiğimiz günlerde Irak Başbakanı Nur El Maliki’nin de ziyaret ettiği Erbil, dün de Kürt liderlerin toplanmasına sahne oldu. Temaslar sonrası kameralar karşısına geçen Talabani ve Barzani, Irak Hhükümeti ile yerel idare arasında herhangi bir sıkıntı olmadığını açıkladı. Irak Devletbaşkanı Talabani, Neçirvan Barzani yönetimindeki yerel hükümetin başarılı bir şekilde çalıştığını savunarak, El Maliki’nin temaslarının da oldukça verimli geçtiğini duyurdu.

BUGÜN GAZETESİ:
Hazar Akdeniz’e kavuştu

Türkiye’yi petrol terminali haline getirecek proje için “rüya” dendi. Engellemek için herkes elinden geleni yaptı. Geçen 15 yılda bölgede dengeler değişti Darbeler ve “renkli devrimler” bile yolunu kesemedi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın son durağı olan Ceyhan’a petrolün ulaşması nedeniyle dün tarihi bir açılış yaşandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde “Asrın Projesi” olarak adlandırılan hattın açılış törenine, 32 ülkeden bakan veya bakan yardımcıları katıldı.

Tören, Haydar Aliyev Terminali’nde, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla start aldı. İstiklal marşlarının ardından hattın yapım sürecinin anlatıldığı film gösterildi. Ardından kürsüye BTC Yönetim Kurulu Başkanı Michael Townshend çıktı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Şov 19.07’de

Sarı-lacivertli kulüp, 100. yıl kutlamalarının resmen start alacağı 19 Temmuz günü (19.07.2006) saat 19.07’de transfer bombalarını patlatacak. 1907’de kurulan F.Bahçe için 19.07 tarihi bir gün olacak.

Yöneticiler, 19 Temmuz Çarşamba günü Roberto Carlos, Sol Campbell, Luis Fabiano, Lugano, Oliveira, Da Silva Nilmar, Trezequet ve Baptista gibi yıldızlardan en az ikisinin Fenerbahçeli olduğunu duyuracaklar.

Fenerbahçe’de 100. yılın süper transferlerinin açıklanacağı gün belli oldu: ’19 Temmuz Çarşamba saat 19.07…’ 1907’de kurulan Fenerbahçe’de 100. yıl kutlamaları da 19 Temmuz’da (19.07) resmen start alacak. Yönetimin, sarı-lacivertli taraftarlara büyük bir sürprize hazırlandığı ve 19 Temmuz’da saat 19.07’de bomba transferleri kamuoyuna duyuracakları belirtiliyor.

FANATİK GAZETESİ:
Aslan’a süper Ganalı

Ön libero için Gerets’in istediği isimlerle bir türlü anlaşamayan G.Saray, Gana Milli Takımı’nın genç yıldızı Muntari’ye kanca attı.

Gerets’in raporu doğrultusunda Gravesen, Maniche ve Tudor’un işini bitirmek için büyük çaba sarfeden ancak şu ana kadar başarılı olamayan Galatasaray, İsveçli Tobiah Linderoth’un ardından Ganalı Muntari’yi de listeye aldı. Dünya Kupası’nda Gana Milli Takımı ile başarılı bir performans gösteren 22 yaşındaki yıldıza teknik direktör Eric Gerets’in de onay verdiği öğrenildi.