Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerinin bugünkü manşetleri derlenmiştir

ZAMAN GAZETESİ:
Güvenlik sorunu çözülmeden Ortadoğu’da demokrasi yerleşmez

Abant Platformu, bu yıl Ortadoğu’nun geleceğini masaya yatırdı. Güvenlik ve demokrasi konularına ağırlık veren katılımcılar, İsrail-Filistin sorunu çözülmeden bölgenin istikrara kavuşamayacağını vurguladı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın düzenlediği Abant Platformu’nun 11. toplantısında küresel politikalar ve Ortadoğu’nun geleceği tartışıldı. İsrail ile Filistin arasındaki sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten katılımcılar, güvenlik meselesi halledilmeden bölgede demokrasinin yerleşemeyeceğini kaydetti. ‘Küreselleşmenin Yansımaları: Çatışma-Meydan Okuma-Uyum’ konulu dünkü oturumda söz alan gazeteci ve akademisyenler, Ortadoğu’daki savaşın bitmesi için bütün dünyanın elbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Altan’ın yaptığı oturumda konuşan gazeteci yazar Ali Bulaç, Ortadoğu coğrafyasını ‘Müslüman dünyaya giydirilmiş deli gömleği’ olarak tanımladı. Bölgenin kültürel dışlanmışlık yaşadığını, küresel sistemin Müslümanları içine almak istemediğini anlatan Bulaç, “Ortadoğu’ya değişim gelecek. Ama bunu kim sağlayacak?” sorusunu yöneltti. Değişimin, Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde öngörüldüğü gibi gerçekleşmeyeceğini vurgulayan Bulaç, bölgede güdümlü bir demokrasi olmayacağını dile getirdi. Söz konusu değişimin Müslümanların kendi iç dinamikleriyle meydana gelmesi gerektiğini ifade eden Bulaç, “Dinimizle, tarihimizle, halkımızla barışmalıyız.” şeklinde konuştu.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Ne insafı ne ölçüsü kaldı

Hizbullah iki askerini kaçırdığı için Lübnan’ı abluka altına alıp bombalayan İsrail, örgütün lideri Nasrallah’ı öldüreceğini ilan etti. İsrail Göç Bakanı Zeev Boim, “İlk fırsatta onu ortadan kaldıracağız. Canını koruması için Allah’a dua etsin” dedi. Beyrut’un güneyindeki karargahına yapılan saldırıdan kurtulan Nasrallah ise İsrail’e savaş ilan etti.

İSRAİL, tüm gücüyle topraklarında Hizbullah örgütünü barındıran Lübnan’ı hava, deniz ve karadan vururken, Beyrut’un güneyinde üslenen Hizbullah lideri Nasrallah’ın saldırılardan yara almadan kurtulduğu ortaya çıktı ve olay tam bir İsrail-Nasrallah hesaplaşmasına dönüştü. Nitekim, evi ve bürosu savaş uçakları tarafından yerle bir edilen Nasrallah, İsrail’e açık savaş ilan etti. Savaş ilanının ardından Hizbullah militanları, ülke açıklarındaki bir İsrail savaş gemisini hedef aldı.

Nasrallah, İsrail’e meydan okuyarak, “Açık savaş istiyorsunuz ve biz açık bir savaşa hazırız. Yeteneği, deneyimi ve cesareti olan bir milletle topyekün bir savaşı seçtiniz” dedi ve Beyrut’un güneyine füze atan İsrail savaş gemisinin batırılacağını duyurdu. Nasrallah, İsrail’in Hizbullah’ın yanıtını yalnızca Hayfa’da değil Hayfa’nın ötesinde de hissedeceğini sözlerine ekledi.

SABAH GAZETESİ:
Dostum Erdoğan bu hafta gelsin

İsrail’in hedefindeki Filistin Başbakanı İsmail Haniye, bombalar altında konuştu: İnsanlık bu zulme neden suskun? Kadim dostum Erdoğan gelip bize moral versin.

Filistin’de yaşananlar bir insanlık dramı. Ambargo kurbanıyız. Adı konmamış çocuklar ilaç ve gıdasızlıktan ölüyor. Ama dünya tuhaf bir suskunluk içinde. Gazeteniz aracılığıyla dünyaya sesleniyorum. Filistin halkının hür iradesine saygı gösterin. Bu halk demokrasiyi seçmiştir.”

“Siz gazeteci olarak buradasınız, eminim yakınınıza mutlaka bir İsrail füzesi ya da top mermisi düşmüştür. Böyle bir ortamda Hamas mücahitlerini düzenli ordu emrine vermek çok güçtür. Yine de milis güçlerimizden 3 bin 400’ünü düzenli ordunun emrine verdik. Biz Hamas olarak parlamenter demokrasiyi tercih ettik”

“Çok sevdiğim, büyük saygı gösterdiğim kadim dostum sayın Başbakan Erdoğan’ı, sizin aracılığınızla ülkemize davet ediyorum. Filistin’e gelmesi, halkıma inanılmaz bir moral gücü verecektir. Kendisini bir an önce, hatta programı müsaitse önümüzdeki hafta ülkemizde görmek isterdim.”

Filistin Başbakanı Haniye, Başbakan Erdoğan’ın, rehin tutulan İsrailli eri kurtarmak için kendisini aradığını da anlatıp şöyle dedi: “Arayıp aracı olmak istediğini söyledi. Kabul ettim. Olmert’i aradıktan sonra konuşamadık.”

MİLLİYET GAZETESİ:
TMSF şimdide pavyoncu oldu

Evcil operasyonuyla tedbir konulan işletmeler arasında Hüseyin Kayapalı’ya ait pavyonun da bulunduğu belirlendi. “Gece Yıldızı” adlı pavyonun yönetimine TMSF yetkilileri atandı.

Erol Evcil adına hareket eden Hüseyin Kayapalı’nın tedbir konulan malları arasında “Gece Yıldızı” adlı bir de pavyon bulunduğu ortaya çıktı.
İşadamı Nesim Malki cinayetinde “azmettirici” olduğu gerekçesiyle hüküm giyen Erol Evcil, Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü karapara aklama soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Bu süreçte Evcil adına hareket eden Nülifer Turizm’in sahibi Hüseyin Kayapalı’nın mallarına tedbir konulmuştu.

Tapusu Hüseyin Kayapalı’nın üzerinde görülmesine rağmen Erol Evcil’in olduğu gerekçesiyle tedbir konulan Kayapalı Oteli’nin altında bulunan gece kulübünün tapu kaydının da “pavyon” olarak yapıldığı anlaşıldı. Şu anda pavyonun işletmesini Bursa 2.Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “kayyum” olarak atanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun elamanları yapıyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Son fotoğraf

Yozgat’ta bir törene giden TRT spikeri Meral Taytuğoğlu, bu fotoğraf çekildikten sonra dönüş yolunda kazada can verdi.

Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve TRT sunucusu Meral Taytuğoğlu, Yozgat’ta bir sünnet töreninde sunuculuk yaptı. Programı bitirip Ankara’ya doğru yola çıkmıştı ki, aracı Kırıkkale’de bir kamyonla çarpıştı. Genç sanatçı oracıkta yaşamını yitirdi, 3 kişi de ağır yaralandı.

Yozgat’taki sünnet töreni, sadece Meral Taytuğoğlu’nun sonu olmadı. Törene gösteri için davet edilen Azerbaycan Halk Dansları Topluluğu’nu taşıyan minibüs de 12 Temmuz’da Gaziantep’te kaza yapmış; kazada 3 kişi ölmüş, 6 kişi de yaralanmıştı.

RADİKAL GAZETESİ:
Sorular çoğalıyor ama yanıt veren yok

Ankara’daki senaryoya göre Taşkesen, Orgeneral Büyükanıt’a yakınlığının kurbanı oldu. Şemdinli’de Büyükanıt’ı sıkıştıramayan çevreler açık mı arıyor?

Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Taşkesen’i üniformasıyla son gördüğüm yer, 4 Temmuz günkü Bağımsızlık Bayramı davetinde ABD Büyükelçiliği konutu bahçesi oldu. Kalabalıktan görüşemedik. Yine aynı davete icabet etmiş olan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Ergun Saygun ile kısaca görüşebildik. Her zaman güler yüzlü ve sakin bir kişi olan Orgeneral Saygun yorgun ve gergin görünüyordu; zoraki gülümsüyordu. Yüksek Askeri Şûra öncesi çalışmalara yordum.

Saygun’un 5 Temmuz çarşamba günü Taşkesen’i yanına çağırdığı ve bazı telefon kayıtlarının ne anlama geldiğini sorduğu ve bu gelişmenin istifayla sonuçlandığı anlaşılıyor. İstifasının duyulduğu gün yaptığımız görüşmede, telefonlarının dinlendiğini ve Ankara’ya gelince yüz yüze görüşebileceğimizi söylemişti. O gün birkaç günlüğüne İsrail’e gidiyordum ve görüşemedik. Ama tutumu bana garip gelmemişti. Çünkü son birkaç görüşmemizde, cep telefonunun dinlendiği kuşkusundan söz etmiş, kendi cep telefonunu kapatarak pilini çıkarmış, benden de aynı işlemi yapmamı istemişti.

AKŞAM GAZETESİ:
Kiralar yüzde 50 artacak

Hükümetin yılsonunda hedeflenen enflasyon oranını tutturmak için önlem almasına karşın ev kiraları artmaya devam ediyor. 2005 yılında en fazla artışın yaşandığı kalemlerden biri olan kiralar, bu yıl da şampiyon olacak gibi görünüyor.

Nitekim TÜFE son bir yılda yüzde 10.12 artarken kira endeksi yüzde 21.23 yükseldi. Mayıs ve haziranda dövizde yaşanan hareketlilik, kiraların önemli oranda artmasına yol açtı.

Diğer yandan İstanbul’da 750 bin konuta gereksinim olduğu biliniyor. Arzın talebi karşılamayaması da kiraların yükselişine yol açıyor. Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar konut kredisi faizlerini yükseltince kredili konut alımları durma noktasına geldi. Acil ev değiştirmesi gerekenlerin kiralamaya yönelmesi nedeniyle ev sahipleri ev kiralarına zam yaptı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş İstanbul’da yapılan bütün inşaatlara rağmen halen 750 bin konuta ihtiyaç bulunduğunu belirterek bu talep nedeniyle kiraların hali hazırda arttığını ve artmaya da devam edeceğini söylüyor.

Nitekim İstanbul’un bazı semtlerindeki fiyatlar şimdiden yüzde 75’e varan oranlarda zamlanmış durumda. Evlerinde oturmakta olan kiracılara yasal zorunluluk nedeniyle enflasyonun üzerinde zam yapamayan ev sahipleri, bu durumu göz önüne alarak yeni kiracılara evi, rayicinin yüzde 40-50 üzerinde bir tutara kiralıyor.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Öküzün canı daha kıymetli

Yapılan bir araştırma insanın sağlığına verilen değeri apaçık ortaya koyuyor. ATO’nun yaptığı araştırmaya göre, bir ”köpek sağlık karnesi” için belediyeye 15 YTL, kedi tırnağı kesimi için 10 YTL ödenen Türkiye’de, devlet, hastalara, birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarında vaka başına 11 YTL ödeme yapıyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) kamu kurumu niteliğindeki belediyelerin veteriner kliniklerinde uygulanan tarifelerle, devletin sağlık harcamalarını kısmak için çıkarılan tebliğdeki tarifeleri karşılaştırdı.
ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, kamu kurumu niteliğindeki belediyelerin Veteriner Müdürlüklerinde evcil hayvan sahiplerinden köpek muayenesi için ortalama 25, kedi muayenesi için 15, fıtık operasyonu için 100, dişi köpek kısırlaştırma operasyonu için 60 YTL alınıyor. Küçükbaş hayvanların muayene bedeli 20, sığır muayenesi için ise 30, küçük hayvan tırnak kesimi için 10 iken, kuyruk kesimi 60, dikiş atma 30 , pansuman 20, ithal kuduz aşısı ise 20 YTL düzeyinde bulunuyor.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Dehşeti yaşadılar

Hatay’dan giriş yapan kafiledeki 32 Türk’ün yaşadığı korku dolu saatlerin izleri yüzlerinden okunuyordu. Kaldıkları otelin yakınına çok sayıda bomba düştüğünü söyleyen Adnan Keifati, “Eşim ve kızım sürekli ağlıyordu. Her an öleceğimizi zannettik” derken Özge Hakim de, “Lübnan’da en büyük zararı çocuklar görüyor” dedi.

İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları sebebiyle ateş hattında kalan ve Beyrut Havaalanı’nın bombalanarak devre dışı kalması sebebiyle Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’nin tahsis ettiği otobüsle önceki gün Beyrut’tan yola çıkan 32 vatandaşımız, Suriye üzerinden Türkiye’ye ulaştı. Hatay’ın Yayladağı Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Türk işadamları ve Lübnan’da turist olarak bulunan Türklerin çoğunlukta bulunduğu kafile, sınır kapısında Kaymakam Enver Ünlü ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Aralarında 9 çocuk ve bebeğin de bulunduğu kafiledekiler, stres ve heyecan dolu yolculuğun ardından güvenli bir yere ulaşmanın sevinciyle gözyaşlarını tutamadı. Lübnan’daki saldırıların korku ve dehşetini yüzlerinde taşıyan kafileyi sınır kapısındaki VIP salonunda ağırlayan Kaymakam Ünlü, misafirlerine çay ikram etti.

Öte yandan, Suriye üzerinden yurda giriş yapan Türk vatandaşlarından 14’ü THY’ye ait uçakla Adana’dan hareket ederek İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaştı. Beyrut’a 10 gün önce tatil için gittiklerini anlatan kafileden Adnan Keifati, saldırıların başlamasıyla kaldıkları otelden korkudan dışarı çıkamadıklarını söyledi. Keifati, bombaların şiddetini yakından hissettiklerini belirterek, “O anda öleceğimizi sandım. Kızım ve eşim sürekli ağladı. Lübnan’dan bir daha çıkamayacağımızdan korktuk. Büyükelçilik yetkililerinin özverili çalışmasıyla Türkiye’ye geldik. Hepsine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Kasapların ‘Domuz eti’ öfkesi!

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından AB kriterleri çerçevesinde hazırlanan ve 7 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde domuz, yaban domuzu, at ve tavşanın kasaplık hayvanlar arasında yer alması, kasapları çileden çıkardı.

Sedat Erel, kasaplarda domuz ya da at eti satmanın, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzeyeceğini dile getirdi.

Erel, ‘’Ancak tebliğ sanki Avrupa’da uygulamaya girecekmiş gibi hazırlanmış. Tebliğde domuz, yaban domuzu ve atın, kasaplık hayvanlar arasında yer alması, yanlış bir uygulamadır” dedi.

Erel, tebliğin hazırlanması aşamasında federasyona fikir sorulmadığını ifade ederek, “AB’ye girmeye hazırlanan ülkemizde, bu tür meslekleri ilgilendiren tebliğler hazırlanırken, ilgili meslek kuruluşlarına danışılmasını istiyoruz. Federasyonumuz, Avrupa Kasaplar Federasyonuna üyedir. Federasyonumuza fikir sorulsaydı, tebliğ daha farklı hazırlanırdı ve bugünkü tartışmalar yaşanmazdı” diye konuştu.
Erel, federasyonun 30 bin üyesi bulunduğunu, ancak hiçbirinin domuz ya da at eti satmak gibi bir taleplerinin bulunmadığını belirterek, “Bir süre önce gazetelerde Danıştay yemekhanesinde at eti satıldığı iddiaları şeklinde haberler yer aldı ve fırtınalar kopartıldı. Yayımlanan bu tebliğe göre, bu işi yapanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmaması gerekiyor” dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ‘domuz ve at eti satışı’nı dayatması kasapların tepkisini çekti. Esnaf temsilcileri, kasaplarda domuz ya da at eti satmanın Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzeyeceğini söyledi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Ortalık böcek kaynıyor

Resmi kurumlar bir yana korsan dinlemelerin ‘dehşet verici’ boyutlara ulaştığını vurgulayan uzmanlar, koca koca şirketleri yöneten ortaklar ve karı-kocaların bile ilişkilerine bazen ‘böcek’lerle yön verdiklerini belirtiyorlar.

Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen’in, görevinden istifa ettikten sonra dinlendiğini iddia etmesi, yasadışı dinlemeyi bir kez daha gündeme getirdi. 20 yıl gazetecilik yaptıktan sonra gizli kamera ve dinleme sistemleri üzerinde uzmanlaşan Ahmet Engin Giray, sadece resmi kurumların dinleme yapmadığını, korsan dinlemelerin, ‘dehşet verici’ boyutlara ulaştığını vurgulayarak “Dinlemeden kurtulmanın tek yolu, hiç telefonla konuşmamak” dedi.

“Dinlenmeyen telefon olmaz” diyen Ahmet Engin Giray, yıllardır yolsuzluk ve yasadışı işlerle iç içe yaşayan Türk toplumunun, dinleme ve gizli kamera konusunda, ‘paranoya’ derecesinde duyarlı olduğunu söyledi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Karayılan’ı İran vurdu

Kuzey Irak’tan PKK’yı yöneten Murat Karayılan, İran toplarından kaçamadı. Elebaşı Bağdat’ta tedavi edildi. Yanındaki terörist öldü.

SON dönemde terör örgütü PKK ve onun İran’daki uzantısı PJAK’a karşı art arda operasyonlar gerçekleştiren İran’ın son operasyonunda örgüt liderlerini hedef aldığı bildirildi. Terör örgütü PKK’nın üst düzey yetkililerinden Murat Karayılan’ın, Haziran ayı sonlarında, İran topçu birliklerinin Kuzey Irak’taki bombardımanı sırasında yaralandığı kaydedildi.

İran’ın geçtiğimiz günlerde Kandil Dağı’na yönelik düzenlediği operasyon kapsamında, PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan’ın topçu ateşi sırasında bacağından yaralandığı belirtildi. İran ordusunun, 19 gün önce Kandil Dağı’na yönelik topçu ateşi sonucu PKK’nın üst düzey isimlerinden Murat Karayılan sol bacağından yaralandığı bildirildi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
100. Yıl Rüyası

Başkan Aziz Yıldırım’ın, David Trezeguet’nin transferi için Juventus’la iyi ilişkiler içinde olan İşadamı Celalettin Bilgiç’i görevlendirdiği belirtildi. Bonservisi 30 milyon euro’yu bulan ve Juventus ile 2008 yılına kadar sözleşmesi olan Fransız forvetin, Fenerbahçe’ye kiralanması gündemde.

Fenerbahçe’nin 100. yıl rüyasının David Trezeguet olduğu ortaya çıktı. Başkan Aziz Yıldırım’ın, Juventus’la iyi ilişkiler içinde olan İşadamı Celalettin Bilgiç ile bir görüşme yaparak, David Trezeguet’nin transferi için devreye girmesini istediği öğrenildi. Marcio Nobre’nin yerine iş bitirici ve tribünleri ayağa kaldıracak süper bir golcü arayan Fenerbahçe yönetiminin, ilk hedefinin geçen sezon Juventus formasıyla 23 gol atan David Trezeguet olduğu ortaya çıktı.

Fenerbahçeli yöneticilerin, Trabzonlu Fatih Tekke’nin transferinde mutlu sona ulaşamamaları üzerine rotayı 29 yaşındaki Trezeguet’ye çevirdikleri ifade edildi. Juventus’un ikinci lige düşürülmesinin ardından kolları sıvayan Fenerbahçe, bonservisi 30 milyon euro’yu bulan Fransız golcüyü kiralamak için harekete geçti. Juventus’lu yöneticiler de ligden düşmelerinin ardından aralarında Trezeguet’nin de bulunduğu birçok yıldızı başka takımlara kiralama kararı aldılar.

FANATİK GAZETESİ:
Lilian Thuram

Juventus’un küme düşürülmesi ve oyuncularının serbest kalması üzerine harekete geçen Fenerbahçe’nin hedefi Lilian Thuram.

Şu ana dek sadece Tümer ile Uğur Boral’ın transferini gerçekleştiren Fenerbahçe’de hareketli günler… Teknik direktör Zico’nun isteğiyle öncelikle yabancı bir stoper arayışında olan yöneticiler, gözlerini İtalya’ya çevirdi. Juventus’un küme düşürülmesi ve oyuncularının serbest kalması üzerine harekete geçen Sarı-Lacivertliler’in
hedefi Lilian Thuram’ı transfer etmek. Yöneticiler, bu oyuncunun ismini teknik direktör Zico’ya bildirip, onay aldı.