Gazetelerin manşetleri

Türk gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

ZAMAN GAZETESİ:
Amerika ve Irak’a PKK uyarısı: Sabrımız taşıyor!

Türkiye, son günlerde artış gösteren terör eylemleri üzerine Kuzey Irak’a yönelik askerî operasyon sinyali verdi. Irak’ın Ankara büyükelçilerini Dışişleri’ne çağıran hükümet, “Tahammülümüzün de bir sınırı var. PKK’nın varlığına acilen son verin. Aksi halde meşru müdafaa hakkımızı kullanırız.” uyarısı yaptı.

Ankara, Irak’ın kuzeyinde barınan terör örgütü PKK’nın varlığına son verilmesini istediği Irak ve ABD yönetimlerine, “Artık sabrımız taşıyor, PKK’yı oradan atın. Somut adımlar atılmazsa meşru müdafaa hakkımızı kullanırız.” mesajı verdi. Türkiye, her iki ülkenin de ‘gerekli adımları’ atması için bir süre bekleyecek, bunun olmaması halinde ‘sınır ötesi operasyon’un gündeme gelebileceği belirtiliyor. Ankara’da iki gün üst üste yapılan Terörle Mücadele Kurulu toplantılarında, eylemlerini artıran terör örgütü PKK için Irak’ta somut adımlar atılması gerektiği dile getirildi.

Önlemlerin kararlaştırıldığı toplantının ardından ABD ve Irak’ın Ankara büyükelçileri, dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Irak’ın Ankara Büyükelçisi Ümran Sabah ile ayrı ayrı görüştü. Ankara’da “sınır ötesi operasyon yapılabilir” yorumlarına neden olan gelişmelere ABD olumlu yaklaşmadı. Wilson, ülkesinin sınır ötesi operasyona olumlu bakmadığını, “Türkiye, Irak ve Amerika’nın ortak çalışması, tek taraflı mücadele etmeye çalışmaktan daha sağlam ve duyarlı olacaktır.” sözleriyle ortaya koydu.

HÜRRİYET:
İsrail gibi yaparız

Türkiye, PKK terörünün son günlerde artması üzerine ABD ile Irak’ı, Bakanlar Kurulu ve Dışişleri Bakanlığı’ndan sonra yapılan eş zamanlı açıklamalarla son kez uyardı.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, “PKK’nın Kuzey Irak’ta bertaraf edilmesini istiyoruz. Türkiye bu konuda elinden gelen herşeyi yapacak” dedi. Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 5 saat süren toplantısı ardından açıklama yapan Çiçek, şunları söyledi:

“Toplantıda terörle mücadele açısından, hükümetten istenen bir direktif varsa, bir talep sözkonusu olduğu ise bunun kararlılıkla gereğinin yapılacağı çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. Bu terör Kuzey Irak’ta harekat sahası bulmakta, oradan beslenerek, oradan imkan sağlayarak Türkiye’de kan dökmektedir. Biz şimdi Irak hükümetinden ve müttefikimiz ABD’den uluslararası hukukun, anlaşmaların ikili taahhüt ve iyi niyet beyanlarının gereği olarak bu fitnenin oradan bertaraf edilmesini istiyoruz. Sadece komşu ve sınırdaş olmamız nedeniyle değil, ancak özellikle 11 Eylül sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı bağlayıcı kararlar çerçevesinde Irak’ın PKK terörü ile mücadelede yerine getirmesi gereken sorumlulukları vardır ve gereği yapılmalıdır.

SABAH GAZETESİ:
ABD elçisinin kıvırdığı an

ABD Büyükelçisi dün İsrail’in sınır ötesi harekâtını haklı buldu “Peki Türkiye aynı şeyi yapsa” sorusuna “olmamalı” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, TOBB Başkanı’nı ziyaretinde medyanın sorularını yanıtladı. İsrail’in Lübnan’a saldırısıyla ilgili soruya “Şiddet olaylarını Hamas başlattı. İsrail’in kendini savunma hakkı var” dedi.

Bu yanıt üzerine bir gazeteci “Peki o halde Türkiye’nin de PKK’ya karşı kendini savunmak için Irak’ta sınır ötesi harekât yapmasını nasıl karşılarsınız” sorusunu yöneltti. Büyükelçi Wilson’ın buna yanıtı “Türkiye tek taraflı davranmamalı” oldu.

Dışişleri Müsteşarı Tuygan ABD Büyükelçisi Wilson ile Irak Büyükelçisi Omran’ı çağırıp uyardı: Yeter artık! Kuzey Irak’tan PKK’yı temizlemelisiniz. Yoksa meşru müdafaa hakkımızı kullanırız.

MİLLİYET GAZETESİ:
Yapmazsanız bir yaparız

Ankara’daki güvenlik zirvesinde, TSK’nın uluslararası sözleşmelerin verdiği haklardan da yararlanarak Kuzey Irak’a yönelik “derinleştirilmiş sıcak takip” yapılması üzerinde duruldu.

Türkiye, PKK terörüne karşı Kuzey Irak’ta tek başına operasyon seçeneğini masaya koydu. Ankara Washington’a, İsrail’e gösterilen toleransa karşın Türkiye’nin Kuzey Irak’ta frenlenmesinin kamuoyunca “çifte standart” olarak değerlendirildiği ve Amerikan aleyhtarlığını güçlendirdiği mesajını verdi.

Bitlis ve Eruh’tan peş peşe gelen şehit haberleri kamuoyunda infial yaratırken, önceki gün toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda hazırlanan önlem paketi taslağı dün sabah yapılan güvenlik zirvesine sunuldu. Taslakta, terörün yoğunlaştığı bölgelere personel ve donanım takviyesi de yer aldı.

Erdoğan’ın, “Şu ana kadar hep sabırla işin üzerine gitmek istedik. Bunlar artık çekilir şeyler değil. Yapacağımız toplantılar çok şeye gebe” diye işaret ettiği zirve de dün sabah 10.00’da başladı.

Toplantıya, Dışişleri, Adalet, İçişleri, Milli Savunma ve Maliye bakanları ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, MİT Müsteşar Vekili Cemal Uzgören, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necati Altıntaş katıldı. Toplantının ardından Erdoğan, Özkök ve bazı bakanlar, bir süre daha görüştüler.

TAKVİM GAZETESİ:
Müthiş kaçış

Türk Telekom’un Başkanı Paul Doany’nin eşi ve kızı, Beyrut’ta mahsur kaldı. Doany ailesini Şam üzerinden Türkiye’ye aldırdı.

İsrail ablukasındaki Beyrut’tan nefes kesen bir kaçış öyküsü… Lübnanlı Oger Grubu’na ait Türk Telekom’un Başkanı Paul Doany’nin Türk eşi ve kızı Beyrut’ta mahsur kaldı.

Ailesini İstanbul’a getirmek isteyen Doany, önce havayolunu sonra Kıbrıs’ı denedi, olmadı. Beyrut’taki bağlantılarını kullanarak ailesini Şam üzerinden önceki gün Türkiye’ye getirdi.

RADİKAL GAZETESİ:
Kuzey Irak’a gireriz iması

Adalet Bakanı Çiçek, terör zirvesi ve Bakanlar Kurulu’ndan sonra açıkladı: PKK, Kuzey Irak’ta hayat buluyor. Irak ve ABD fitneyi bertaraf etsin. Yoksa uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanırız.

Türkiye, PKK ile mücadelede kayıpların artmasıyla ’topyekûn’ herekete geçti. 24 saat içinde iki kez yapılan terör zirvesi ve Bakanlar Kurulu toplantılarından Irak ile ABD’ye, “PKK saldırıları Kuzey Irak kaynaklı. Kandil Dağı PKK varlığından arındırılsın. Siz yapmazsanız Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı vardır ve gereğini biz yaparız. Askeri operasyon ihtimali masada” mesajı verildi.

Hükümet adına açıklama yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin terörle mücadelede uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de bazı maddelerini veto etmeyi düşündüğü Terörle Mücadele Yasası’nı hemen yürürlüğe girmesi için onaylayıp, karşı olduğu maddeleri Anayasa Mahkemesi’ne götürme yolunu seçti.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Barbar Rumlar

Yunanistan’da olduğu gibi Güney Kıbrıs’taki Türklere ait tarihi ve kültürel eserler, Rumlar tarafından barbarca imha ediliyor. Kıbrıslı Türklerin 1974’te terk etmek zorunda kaldığı kültürel varlıklardan ancak çok azı günümüze kadar sağlam gelebildi.

Kıbrıslı Türklerin 1974’te terk etmek zorunda kaldığı kültürel varlıklardan ancak çok azı günümüze kadar sağlam gelebildi.

Güney Kıbrıs genelinde Kıbrıslı Türklere ait çeşme, hamam, okul, cami ve mezarlıklar viraneye dönmüş durumda. Merkezi yerlerdeki bazı kültür varlıkları göstermelik olarak koruma altına alınırken, yine şehir merkezlerinde Kıbrıslı Türklere ait mezarlıkların birçoğu da otoparka dönüştürülmüş halde.

Bazı köylerdeki Türk mezarlıklarında mezar taşlarına dahi rastlanmazken, haritadan silinen Türk köyleri de var. İçinde Kıbrıslı Rumların oturduğu Türk evlerinin durumu genelde iyi olmasına karşın, kullanılmayan Türk evleri yıkılmak üzere.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Bombalar evde uyurken vurdu

Kara harekatına hazırlanan İsrail ordusu Beyrut’u füze yağmuruna tuttu. Saldırılarda çoğu sivil 42 kişi öldü. Savaşın yeni başladığnı belirten Hizbullah lideri Nasrallah, “Düşmanın kırmızı hattı yoksa bizim hiç yok’ dedi.

Lübnan sınırına tank ve zırhlı personel sevkiyatını sürdüren İsrail ordusu, kara harekatına hazırlanıyor. Geçen haftadan bu yana Beyrut’un güneyini bombalayan İsrail ordusu, dün sabah saatlerinde ilk kez kent merkezini de hedef almaya başladı. İsrail savaş uçaklarının saldırılarında Lübnan’da bir minibüse fırlatılan füze 12 sivilin ölümüne neden oldu. Dün aralarında 9 Lübnan askerinin bulunduğu toplam 42 kişi öldü.

Bombalanan hedefler arasında Beyrut Havalimanı, Trablus kenti ve Hizbullah’ın mevzileri vardı. İsrail ordusundan bir tümenin, Güney Lübnan’da muhtemel bir kara harekatı için hazırlık yaptığı ifade edildi. İsrail Genelkurmayı harekatın savunma amaçlı olduğunu, Lübnan’da kalıcı olmayacaklarını açıkladı. İsrail kabinesine bir brifing veren İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, bakanlara “Size kesin bir tarih vermiyoruz, çünkü operas-yonlar bir süre daha alacak” diye konuştu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Altın takip

Eşkıya İstanbul’da… Kalaşnikoflu, maskeli 8 kişi, iki kuyumcuyu soydu. Polis 15 kilo altınla kaçan soyguncuları havadan, karadan aradı.

İstanbul’un göbeğinde dün sabah saatlerinde filmleri aratmayacak bir soygun düzenlendi. Kağıthane’deki Nurtepe Sokullu Caddesi’ni ellerindeki Kalaşnikof, silahlarla trafiğe kapatan kar maskeli 8 soyguncu, birbirine yakın 2 kuyumcu dükkanından 15 kilo altını gaspetti. Polis havadan helikopterle, karadan da tüm otomobilleri durdurarak arama çalışmalarına başladı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
İlk Hedef Trezeguet

İtalyan basını, F.Bahçe’nin David Trezeguet için tam 17 milyon euro önerdiğini yazdı. İnter’in 10 milyon euro’luk teklifi ile hiç ilgilenmeyen Juventus, Kanarya’nın önerisine sıcak bakıyor Real Madrid’li Roberto Carlos’un transferinde bir türlü mutlu sona ulaşamayan F.Bahçe’nin, Juventus’lu Alessandro Brindelli ile prensip anlaşmasına vardığı belirtildi. Thuram da listede.

Transfer çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde sürdüren Fenerbahçe, David Trezeguet, Lillian Thuram ve Alessandro Brendelli için Juventus Kulübü ile pazarlıklarını sürdürüyor. Sarı-lacivertliler adına bu transfer görüşmelerini işadamı Celalettin Bilgiç ve asbaşkan İlhan Ekşioğlu’nun yürüttüğü belirtildi. İtalyan basını,

Fenerbahçe’nin David Trezeguet için Juventus’a tam 17 milyon euro önerdiğini yazdı. Ünlü golcünün F.Bahçe’ye gelip gelmeme konusunda kararsızlık yaşadığı vurgulandı.

İnter’in Trezeguet için 10 milyon euro’luk teklifi ile ilgilenmeyen Juventus’lu yöneticilerin, F.Bahçe’nin cazip önerisine sıcak baktıkları kaydedildi. Nobre’nin yerine bitirici ve tribünleri ayağa kaldıracak kalitede bir golcü arayan Kanarya’nın ilk hedefi Trezeguet. Sarılacivertlilerin Juventus’lu forveti kiralayabileceği de kaydedildi. Öte yandan Roberto Carlos’ta bir türlü mutlu sona ulaşamayan Kanarya’nın, Brindelli ile el sıkıştığı da iddia edildi. Lillian Thuram da listedeki bir başka yıldız isim.

FANATİK GAZETESİ:
Jorgensen harekatı

Beşiktaş, Fiorentina’nın Danimarkalı yıldızı Jorgensen için düğmeye bastı. Murat Aksu ile Erdil Arpacı, İtalya’ya çıkarma yapacak.

Tümer Metin’in ayrılmasından sonra kampa katılan Fransız oyuncu Laurent Robert’i de yetersiz olduğu için geri gönderen Beşiktaş, sol kanadına yapacağı takviye için rotayı İtalya’ya çevirdi. Siyah-Beyazlılar, şike yaptıkları nedeniyle 2. lige düşürülen Fiorentina’nın Danimarkalı oyuncusu Martin Jorgensen’in transferi için çalışmalara başladı. İkinci başkan Murat Aksu ile sportif direktör Erdil Arpacı’nın hafta içinde İtalya’ya giderek Mor Menekşeler’in yöneticileri ve Jorgensen ile masaya oturacağı bildirildi.