Gaziantep’te 450 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapıldı

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için Gaziantep'te hazırlanan programda 450 çocuk beslenme değerlendirmesinden geçirildi.

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için Gaziantep’te hazırlanan programda 450 çocuk beslenme değerlendirmesinden geçirildi.

İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır Kampanyası kapsamında Gaziantep Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda uzman hemşireler tarafından yaklaşık 450 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapıldı. Yapılan testlerle büyüme çağındaki çocukların yaşıtlarıyla boy ve kilo olarak beklenen seviyede olması ve yetersiz beslenme konusunda anne ve babaların bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Çocuklarda beslenme bozukluğunun özellikle 5 yaş altında riskli grup oluşturduğuna dikkat çeken Gaziantep Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Halil Kocamaz, ailelerin sürekli olarak çocukların boy, kilo takibini yapması gerektiğini açıkladı. İlk 6’ayda anne sütünün önemine değinen Dr. Halil Kocamaz, çocukların sağlıklı ve doğal ürünlerle beslenmesi gerektiğini belirterek, bu noktada ailelerin büyük iş düştüğünü ifade etti. Sağlıklı büyüme ve gelişmenin ilk şartının tam ve dengeli beslenme olduğunun bilgisini veren Kocamaz, “Özellikle kronik hastalığı olan çocukların hastalıkları üzerine yoğunlaşılırken, sağlıklı büyüme ve gelişme için en önemli şey olan çocuğun beslenmesi arka planda kalabiliyor. Ülkemiz verilerine göre beş yaşın altındaki her 10 çocuktan birinin yaşına göre kısa ve yüz çocuktan üçünün yaşına göre düşük kilolu olduğu saptanmıştır. Bu bulgular özellikle ilk 6 ay ve 3 yaş arasında sık görülmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.