Gaziantep’te kafataslı ve kemikli mezar eylemi!

Gaziantep'te iç yapımına başlanan yolun mezarlıktan geçmesi, köy sakinlerini ayağa kaldırdı.

Gaziantep’te, sanayi bölgesine daha kısa sürede ulaşımın sağlanması için yapımına başlanan yolun, merkez ilçe Şehitkamil’e bağlı Beylerbeyi Köyü Mezarlığı’ndan geçmesi köy sakinlerini ayağa kaldırdı.

Yakınlarının mezarlarının zarar göreceğini belirten köylüler, yolun güzergahının değiştirilmesi talebiyle, yol çalışması sırasında tahrip olan mezarlardan çıktığı ileri sürülen kafatasları ve kemiklerle mezarlıkta eylem yaptı.

Kent merkezinden, 80 bin kişinin çalıştığı sanayi bölgesine ulaşımın kısa sürede sağlanması için açılması planlanan 3’ncü alternatif yolun, Beylerbeyi Köyü Mezarlığı’nın bir bölümünü de etkilediği belirtildi. 1- 2 hafta önce köylülere, yolun mezarlıktan geçeceği belirtilip, yakınlarının mezarını aynı mezarlıkta başka bir yere nakletmelerini istedi. Bunun üzerine, köydeki vatandaşlar yolun güzergahının değiştirilmesi için AKP’li Büyükşehir Belediyesi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak, güzergah değişikliği konusunda yetkililerden olumlu cevap alamadı. Bu süreçte bazı köylüler yakınlarının mezarlarını mezarlıktaki başka bir yere naklederken, bir bölümü de nakil işlemini gerçekleştirmeyip, güzergah değişikliğinde ısrar etti.

‘ECDADIMIZIN MEZARIYLA OYNAMASINLAR’

500 haneli 2 bin 500 nüfusa sahip köydeki mezarlıkta geçen pazar günü iş makinesiyle hafriyat çalışması başlatıldı. Buna tepki gösteren köylüler, mezarlıkta yol yapımını protesto etti.

Mezarlığın yarısının yol çalışması sırasında yok olacağını öne süren köylüler, hafriyat çalışması sırasında tahrip olan çıktığı ileri sürülen kafatasları ve kemikleri de göstererek, “Mezarlığın yarısına yakın bölümü yol çalışması sırasında yok olacak. Yakınlarımızın yattığı bu mezarlar taşınacağına yol güzergahı değiştirilsin. Gerekirse arazimizi, arsamızı yol yapımı için feda ederiz. Ama ecdadımızın mezarıyla kimse oynamasın”

Beylerbeyi Köyü Muhtarı Mustafa Tan, daha önce güzergahın değiştirilebileceğini söyleyen yetkililerin, sonradan aynı projeyi uygulayıp, mezarlıktan yol geçirilmesinde ısrar etmesine anlam veremediklerini belirtti. Tan, mezar nakilleri için Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlıkta çalışma başlatmasına rağmen, güzergahın değiştirilmesini istediklerini söyledi.

BELEDİYE: YOL MEZARLIKTAN GEÇMİYOR

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Fuat Özçörekçi ise, belediyenin ihalesine göre, yolun mezarlıktan geçmediğini savunarak, “Ancak yolun bir an önce bitirilmesiyle ilgili OSB Müdürlüğü’nün girişimleri vardı. Onun ne aşamada olduğunu bilmiyorum. Bizim yaptığımız ihalede yol mezarlıktan geçmiyor” dedi.

OSB Müdürü Cengiz Şimşek ise, “Kent merkezinden sanayiye gidecek üçüncü alternatif yol ile ulaşım yüzde 70 oranında kısalacak. Bu yolun hayata geçmesi için gerekirse Beylerbeyi köyü sakinlerinden 2- 3 mezarı kaldırmaları için ricada bulunuruz. Ancak mezarlığın komple kaldırılması gibi bizim bir yetkimiz yok. Köyün ileri gelenleriyle ve belediyeyle konuşup iyi niyetle anlaşmak istiyoruz” diye konuştu.