Gaziantep’te son 1 yılda 11 iplik fabrikası kapandı

Güneydoğu İplik Sanayicileri Derneği Başkanı Ali Burnukara, iplik sektörünün son 4 yıldır düşme trendi içinde olduğunu, bunun iplik ithalatından kaynaklandığını belirterek, Türkiye'nin konfeksiyon ithalatçısı bir ülke haline geldiğini ifade etti.

Burnukara, “Gaziantep’te 11 iplik fabrikası kapandı. Üretimi durdurma, işçi çıkarmalar var. Bu durumda ya bizim fabrikalarımızı söküp Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa’ya götürmemiz ya sanayiciliği bırakmamız ya da Türk Cumhuriyetleri’ne gitmemiz lazım” dedi.

Türkiye’nin tekstil altyapsına 20-25 milyar dolarlık yatırım yaptığını, para kazanamadan bunların atıl duruma gelmesi halinde Türkiye’nin büyük kaybı olacağını kaydeden Burnukara, Hükümeti devamlı uyardıklarını belirtti.

Burnukara, dahilde işleme belgesiyle yüzde 50 olması gereken ithalatın yüzde 100’leri geçtiğini, kontrol mekanizması bulunmadığını öne sürerek, “Türk Cumhuriyetleri, Hindistan, Pakistan ve Çin’den ucuz mallar geliyor. Türkiye’de 19 YTL’ye takım elbise satılıyor. Bu, mümkün değil. Türkiye’nin tekstil ihracatı 10-11 milyar dolar deniyor. Bunun yüzde 20-30’unun hayali olduğu inancındayım. 8-10 milyar dolar da ithalat var. Türkiye tekstilde üretici deniliyor, ama ihracat-ithalat aynı seviyede. Türkiye, tekstil ithalat merkezi oldu” dedi.

Burnukara, bu olumsuzluğun, kur’un yanı sıra ithalat politikasından kaynaklandığını ifade ederek, ithalatın kısıtlanmasını istedi. İkinci darbeyi teşvik konusunda yediklerini kaydeden Burnukara, teşvik kapsamındaki sanayicinin yüzde 10-12 daha ucuza imalat yaptığına dikkat çekti. Burnukara, “Gaziantep’te 11 iplik fabrikası kapandı. Kapanacak başka fabrikalar da var. Üretimi durdurma, işçi çıkarmalar var. Bu durumda ya bizim fabrikalarımızı söküp Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa’ya götürmemiz ya sanayiciliği bırakmamız ya da Türk Cumhuriyetleri’ne gitmemiz lazım. Artık, bıçak kemiğe dayandı. Hükümetin buna çözüm bulması şart” şeklinde konuştu.

Burnukara, bugün sadece Gaziantep’te değil, ülkenin dört bir yanında iplik sektörünün zor durumda olduğunu vurguladı. Büyük firmaların bile kapanma noktasına geldiğine işaret eden Burnukara, sektörü rekabet ve verginin zor durumda bıraktığını savundu.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tekstil Sektör Kurulu’nun 11 Şubat’ta tekstil ile ilgili sorunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini belirtti. İplik sektörünün bölge ve Gaziantep kalkınmasında önemine işaret eden Koçer, “İplik sektörü en fazla katma değer, istihdam ve ihracat oluşturan sektördür” dedi. Koçer, emek yoğun sektörlerin rekabet gücünün yükseltilmesi için işçilik ve enerji üzerindeki yüklerin düşürülmesi, ithalatın büyüteç altına alınması gerektiğini kaydetti.