Gaziler gençlere anılarını anlatarak vatan sevgisini öğretecek

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belediyesi'nin hizmete açtığı Manavgat Şehitlik Ormanı ve Evrenseki Kültür Evi'nde gaziler, savaş anılarını anlatacak.

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belediyesi’nin hizmete açtığı Manavgat Şehitlik Ormanı ve Evrenseki Kültür Evi’nde gaziler, savaş anılarını anlatacak.

    Evrenseki Belde Belediye Başkanı Recep Barut, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda hizmete açtıkları Manavgat Şehitlik Ormanı’nda yapılacak her türlü etkinlikte ‘Şehitler nurlu, gaziler onurlu asker’ sözünden hareketle ilçede yaşayan Kore Gazisi, Kıbrıs ve terör gazilerinin hizmetine sunduklarını söyledi.

    Manavgatlı gazilerle, ülke topraklarının ne zor şartlarda kazanıldığı ve günümüz gençliğine en güzel şekilde anlatmak için gençleri buluşturmak istediklerini belirten Barut, Evrenseki Kültür Evi’nde gaziler ve şehit aileleri ve yakınlarının yapacağı her türlü etkinliğe destek vereceklerini kaydetti. Barut, “Resmi kayıtlara göre Manavgatımızın 116 şehidi var. Şehitlerimizin ismini yaşatmak için her bir şehidimiz için fidan diktik ve kütüklere de künyelerini yazdık. Yüce dinimize göre şehitlik en üstün mertebe. Onun için milletimiz şehitler nurlu, gaziler onurlu asker diyor. Kültür Evi’nde gazilerimizle genç nesilleri buluşturmak istiyoruz. Bu konuda şehit aileleri, şehit yakınları ve gazilerimizden gelecek her türlü teklife açığız. Gazilerimizin savaş hatıraları ve gazi kalmada başından geçen anılarını gençlerimizin öğrenmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Kuva-i Milliye Mücahit ve Gaziler Derneği Manavgat Şube Başkanı Osman Nuri Arslan, Manavgat’ta Kore ve Kıbrıs olmak üzere 79 muharip ve 8 güneydoğu gazisinin bulunduğunu söyledi. Manavgat’ta en yaşlı gazinin 84 yaşındaki Kore Gazisi Mehmet Kara ile 83 yaşındaki Yusuf Mehtap olduğunu söyledi. Gaziler içinde en kapsamlı savaş bilgisine sahip 84 yaşındaki Kore Gazisi Kara ile 83 yaşındaki Mehtap olduğunu belirten Arslan, yaşlı gazilerin gençlerle buluşmasının savaş anıları bakımdan da resmi vesika olacağı için tarihe not düşeceklerini kaydetti.