Gazprom Avrupa’yı kızdırıyor

Rusya gaz tekeli Gazprom şirketi "Ben Noel Baba değilim" diyerek Gürcistan’ın ardından Beyaz Rusya’yı da tehdit etmesi, AB’yi kızdırdı.

Gazprom Başkanı Alexei Miller’in, Beyaz Rusya ile yaşanan gaz sorunu nedeniyle gaz sevkiyatının alt üst olacağı üç AB ülkesi Almanya, Polonya ve Litvanya’ya birer mektup göndermesinin ardından AB, gelecek hafta krizi görüşmek üzere özel bir toplantı yapacak. Gazprom, mektubunda Beyaz Rusya’nın tepki olarak transit gaz vanasını kapatması halinde Avrupalı müşterileri açısından oluşacak açığı tam olarak telafi edemeyeceğini de kabul etti.

Geçen Ocak ayında fiyat anlaşmazlıkları üzerine yaptırım olarak Ukrayna’ya sağladığı gazı keserek AB ülkelerinde sorun yaratan Gazprom’un, “siyasi silah” olarak nitelendirilen eski Sovyet Cumhuriyetlerinden yüksek fiyat artış talepleri nedeniyle Rusya’nın, Gürcistan ve Azerbaycan’ın sonra Beyaz Rusya ile ilişkilerinde kriz yaşıyor.

Gazprom, Çarşamba günü Beyaz Rusya’nın dört gün içinde yeni bir anlaşma imzalamaması halinde 1 Ocak itibariyle gaz musluğunu kapatacağını bildirirken Beyaz Rusya da tepki olarak Avrupa’ya yönelik transit gaz geçişini durdurmakla tehdit etti.

SÜBVANSİYON LUKAŞENKO’YU AYAKTA TUTUYOR

Financial Times gazetesi de, gaz krizine ilişkin haberinde Rusya’nın şimdiye kadar müttefiki Beyaz Rusya’ya gaz 46 dolardan verdiğini, bu sübvansiyonun AB tarafından “Avrupa’nın son diktatörü” olarak nitelendirilen Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun iktidarının ayakta kalmasına katkıda bulunduğunu yazdı.

Gazprom da önce gaz fiyatının 200 dolara çıkartmak istemiş ancak daha sonra fiyatı 105 dolara indirmeyi kabul etmekle birlikte yeni fiyatın 30 dolarlık kısmının Beyaz Rusya’daki gaz boru hattı şirketi Beltransgaz hisseleri ile ödenmesini talep etti.

Beyaz Rusya ise, 75 dolarlık fiyatına istemeyerek olsa da sonunda razı oldu. Ayrıca Beltransgaz’ın yarısını da Gazprom’a satmayı kabul eden Beyaz Rusya, buna karşın Gazprom’dan Beltransgaz hisseleri için 2.5 milyar dolarlık bir ön ödemeyi yapmasını istedi. Gazprom ise, bu talebi “daha fazla taviz yok” diyerek geri çevirdi.

Bu arada, Beyaz Rusya’ya yaptırım olarak transit gaz vanasını kapatarak Avrupa’ya sevkıyatını altüst etmesi halinde Gazprom’un Batı’daki prestijine ve güvenirliliğine yeni bir darbe indirileceği belirtiliyor. Gazprom’u artık “güvenilir” olarak görmeyen AB, Beyaz Rusya ile gaz krizinden duyduğu kaygının bir yansıması olarak gelecek hafta özel bir toplantı yapacak.

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, AB gaz koordinasyon grubunun gelecek hafta özel bir toplantı yapacağını açıkladı.ANKA