Gazze’de karikatür krizi tırmanıyor

Filistinli silahlı gruplardan İslami Cihad ve Yaser Arafat Tugayları üyesi oldukları belirtilen 15 kadar silahlı Filistinli Gazze kentindeki Avrupa Komisyonu bürosunu kuşattı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazze’deki bir AB yetkilisi, Filistin polisini asayişi sağladığını ve tehditlerin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Filistinli silahlı gruplardan El Aksa Şehitleri Tugayı ve Halk Direniş Komiteleri, bugün yayınladıkları ortak bildiride Danimarka, Fransa ve Norveç’te yayınlanan gazetelerin söz konusu karikatürlere yer vermesi nedeniyle, bu ülkelerin vatandaşlarını diplomatik temsilcilerinin hedef alınabileceği belirtti. Açıklamada, üç ülkeden gelen malların boykot edilmesi çağrısı da yapıldı.

Örgütler adına açıklama yapan sözcü Ebu Mücahid, tehditlerinin ciddî olduğunu ve karikatürlerin başka ülkelerde de yayınlanması halinde söz konusu tehdidi genişleteceklerini ifade etti.

Filistin’de yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdüren Ahmed Kurey ise, silahlı grupları Avrupalıları tehdit etmemeleri konusunda uyardı.

Gazze’de görev yapan birçok Avrupalı gazeteci de tehditler nedeniyle bölgeyi terk etti.

Danimarka’nın Jyllands gazetesinde 30 Eylül 2005 tarihinde Hz. Peygamber’i tasvir eden 12 karikatür yayınlanmış, daha sonra Norveç, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve Macaristan gazeteleri de karikatürleri sayfalarına taşımştı.