GEA yardım ekibi Filipinler’den döndü

GEA Arama Kurtarma ve Sağlık ekibi, 1800 kişinin ölümüyle sonuçlanan toprak kaymasında mağdur olan insanlara yardım için gittiği Filipinler'den döndü.

GEA, Güney Leyte St. Bernard kasabası yakınlarındaki Guinsaugon Köyü’nde 17 Şubat’ta meydana gelen felaketin ardından Birleşmiş Milletler ve Filipin hükümetinden gelen Arama ve Sağlık ekibi talebi üzerine 21 Şubat’ta bu ülkeye gitti. 3 doktor, 2 hemşire, 1 sağlık görevlisi ve 3 arama kurtarma personelinden oluşan 9 kişilik ekip, afet bölgesindeki çalışmalarını tamamlayarak yurda döndü.

Takım lideri Özgür Bozoğlu, bir canlı arama ekibi ve iki tıp ekibi oluşturulduğunu belirterek, “Sağlık ekiplerimiz felaketten etkilenen insanların toplanmış olduğu alanlardan birisi olan Rey High School’da sağlık hizmeti verdi. Enkazdan yaralı olarak çıkarılan ve derin yaralara sahip olan hastalara cerrahi müdahale gerçekleştirildi. Doğa şartlarının sertliğine rağmen toprak kayması esnasında kaybolan okul ve binaların aranması konusunda hizmet verdi. Sağlık ekibimiz aynı zamanda yerleşimcilerin bulunduğu toplanma alanlarında çocuklara yönelik rehabilitasyon amacıyla onlarla oyunlar oynadılar ve yaşadıkları felaketin travmasını azaltmak için gayret gösterdiler. Çocuklara oyuncaklar dağıtıldı ve oyunlarla iletişim kuruldu” dedi.

GEA ekibinde Bozoğlu’nun yanı sıra İbrahim Doğru, Tolga Bengi, Serpil Mete, Orhan Çoşkun, Hüseyin Beköz, Şükrü Öz, Mihrican Bal ve Gökhan Durgun yer aldı.