Gebelikteki anemi anne ölümlerine ve dogum sorunlarina sebep oluyor

Konuyla ilgili olarak Denizli Il Saglik Müdürlügü Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Sube Müdürlügü tarafindan 18 ilçe saglik grup baskanlarina, 43 merkez saglik ocagi sorumlu hekimlerine ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Merkezi hekimlerine yönelik bilgilendirme egitimi yapildi. Konu ile ilgili egitim Denizli Devlet Hastanesi’nde görev yapan Hematoloji Uzmani Doç. Dr. Sami Karti ve Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doktor Aysun Karabulut tarafindan verildi.

Egitime geçilmeden önce konusan Denizli Il Saglik Müdür Yardimcisi Dr. Ahmet Gündogdu, programin içerigi hakkinda bilgi verdi. Gündogdu, demir desteginin, gebeligin 4. ayindan itibaren gebelik süresince 6 ay ve dogum sonrasi 3 ay olmak üzere toplam 9 ay süreyle uygulanacagini belirterek, demir damlasinin, sosyal güvencesi olanlara reçete edilecegini, sosyal güvencesi olmayanlara ise saglik ocaklarindan ücretsiz verilecegini kaydetti.

Aneminin kadin ve gebe sagligi açisindan önemli bir sorun oldugunu ifade eden Hematoloji Uzmani Doç. Dr. Sami Karti, “Ciddi anemi, anne ölümlerinde 5 kat artisa yol açmaktadir. Ayrica annenin genel sagligini bozarak kendiliginden düsük, erken dogum tehdidi, dogum sonu kanama ve lohusa hummasi riskini artirir. Gebelikte fetüsün gereksinimleri ve kan hacmindeki artis nedeni ile demir tüketimi artmaktadir. Dogumdan sonra ve emzirme dönemi süresince de gereksinim yüksektir. Gebelikte demir emilimi artmasina ragmen diyetle alinan demir gereksinimi karsilayamaz, disaridan demir destegi gereklidir.” diye konustu.

Gebelerde demir eksikliginin nedenlerinin demir gereksiniminin artmasi ve demir depolarinin yetersiz olmasindan kaynakladigini dile getiren Doç. Dr. Karti, anemiden korunmak için sunlarin yapilmasi gerektigini bildirdi: “Beslenme egitimi ve diyet düzenlemeleri, demir ve folik asit destegi, ilaçlarin düzenli alinmasinin saglanmasi, parazit enfeksiyon kontrolü, besinlerin zenginlestirilmesi çalismalari yapilmasi gerekir.”

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doktor Aysun Karabulut da; gebelerde aneminin hem anne hem de bebek için olumsuz gelismelere neden oldugunu belirterek, “Annede bagisiklik sisteminde zayiflama ve çalisma kapasitesinde azalma görülür. Bebek ve çocukta ise büyüme gelisme geriligi, motor gelisim bozuklugu, yorgunluk, dikkat eksikligi, enfeksiyonlara karsi dirençte azalma görülür. Tüm bu nedenlerden gebelikte anneye demir destegi verilmesi çok önem tasimaktadir. Bu nedenle demirin uygulanmayacagi durumlar hariç tespit edilen her gebeye 4. aydan itibaren gebelik süresince ve emzirme döneminin ilk 3 ayinda demir destegi uygulamasina baslanmaktadir.” dedi.