Gebze’de kanserojen madde içerikli variller bulundu

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde kanserojen asbest maddesi içerikli toplam 8 varil bulundu.

Edinilen bilgiye göre, ilk olarak ihbar sonucu Tavşancıl Beldesi’ne giden basın mensupları, eskiden çöp alanı olarak kullanılan bir bölgede yere bırakılmış 10 varil tespit etti. İkinci ihbarda ise, Gebze’ye bağlı Denizli Köyü’nde bulunan göletin ormanlık alanında 5 adet varil daha bulundu.

Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı yapılan ihbarları değerlendirerek ormanlık alanda inceleme yaptı. Olay yerinde yapılan ilk inceleme sonrasında İZAYDAŞ ekiplerine haber veren Jandarma ekipleri, atıkların sabaha doğru kaldırılacağını bildirdi.

Daha sonra Çayırova Beldesi’ne bağlı Akse Mahallesi’nde ise kanserojen asbest maddesi içerikli 8 varil bulundu. Saat 22:00 sıralarında Akse Mahallesi 479 Sokak üzerinde bir kamyondan varillerle atık atıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Çayırova Belediyesi ekipleri bölgeyi kordon altına aldı.

Bölgeye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Necmi Kahraman, ilk inceleme sonucunda 5’i sıvı 3’ü katı atık dolu olan varilllerin kimyasal aspest içerikli maddeyle dolu olduğunu söyledi.

Kanserojen içerikli maddenin teneffüs edilmesinin yanısıra su ile temasının da ciddi tehlike doğurabileceğini ifade eden Kahraman, “Bu kimyasal madde kanserojen içerikli olup uzun süre temas, hatta solumak ölüme yol açabilir. Ağırlıklı olarak plastik madde üretim tesislerinden atık olarak çıkar. Bölgeden geçtiği sırada kamyondan atılan bu tehlikeli variller İZAYDAŞ ekipleri tarafından kontrollü bir şekilde toplanarak imha edilecek.” dedi.

Son günlerde kamuoyunda kimyasal atıklarla ilgili çıkan haberlere de değinen Kahraman, “Bu haberler sonucunda bugüne kadar bir şekilde ürettiği tehlikeli kimyasal maddeleri bertaraf eden işletmeler, kamuoyunun hassasiyeti üzerine paniklemiş durumdalar. Çünkü yasalara göre her işletme bulunduğu bölgenin mülki amirliğine üretim faaliyetleri sonucunda ortaya çıkması muhtemel atık maddeleri bildirmek zorunda. Bu güne kadar böyle bir ihtiyacı hissetmeyen işletmeler, yakında başlayacak denetimlerden çekindikleri için, atıkları kontrollu bir şekilde depolamaktan da korkuyorlar. Çünkü bu gün bu atık maddeleri bildirse bu güne kadar neden bildirmediği ve tehlikeli atıkları nereye attığını kendislerinden sorarlar.” dedi.

Öte yandan, mahallede gerçekleşen çevre felaketinin akşam saatlerinde olması bölgede çocukların bu maddeyle teması sonucu ortaya çıkabilecek olası büyük bir faciayı önledi.

Ekipler, bölgeyi kordon altına alan alırken, Çayırova Beldesi’nde bulunan varillerin dışında diğer varillerdeki atıkların içeriği hakkında açıklama yapılmadı.