Geç kalmayın!

Diyabet hastalığının erken teşhis edilmediği zaman böbrek yetmezliği, kalp krizi ve beyin felci gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabildiği bildirildi.

Türk Diyabet Cemiyeti Kayseri Şube Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hulusi Köker, günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan biri olan diyabetin teşhisi kolay ve ilaçla tedavisi mümkün olan hastalık olduğunu, ancak hastalığın bilinçsizlik sebebiyle ciddi sağlık problemlerine yol açtığını belirtti.

Belirti vermeyebilir
Pankreasın salgıladığı insülünün vücutta kullanılamaması sebebiyle diyabet hastalığının ortaya çıktığını bildiren Köker, hastalığın, doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabileceğine dikkati çekti. Hastalığın yaşlı insanlarda ve şişmanlarda daha çok görüldüğünü ifade eden Köker, erken teşhis edilen diyabet hastalığının ilaçla tedavisinin mümkün olduğunu vurguladı. Hastalığın yıllar boyu vücutta gizli seyredebildiğini kaydeden Köker, şunları söyledi: “Diyabet hastalığı, vücutta insülin salgılanmaması veya insülinin kullanılamaması nedeniyle damarların (Endotel) denilen astarını çürütür ve damar tıkanıklıklarına yol açar. Hastalık vücutta 10 yıl süreyle gizli seyredebilir. Bu sürede hiçbir belirtisi olmadığı için teşhis edilemeyebilir. Zamanında teşhis edilmediği için tedavinin güçleştiği durumlarda diyabet, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve beyin felci gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.”

Yılda bir defa tahlil
Diyabetin teşhisinin basit bir kan şekeri tahliliyle yapılabildiğini belirten Köker, vücutta iyice yayılmadan teşhis edilen hastalığın daha kolay tedavi edilebildiğini anımsattı. Diyabet hastalığının, çevresindeki insanlarda görmeyen insanlar ve hatta doktorlar tarafından da yeterince tanınmadığını, bu sebeple hastalık belirtilerinin kolay fark edilemediğini ifade eden Köker, “Yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’de 3 milyon, Kayseri’de 65 bin diyabet hastası var. Tahlil yapılmadığında hastalık, uzun yıllar boyunca vücutta yayılmadan anlaşılamıyor. Bu sebeple vatandaşlarımızdan en az yılda bir defa kan şekeri tahlili yaptırmalarını istiyoruz” dedi.