Geçmişi olmayan İngiliz’in eşi de tutuklandı

İngiltere'de 5 yıl önce kanoyla denize açıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan, ancak geçen hafta aniden hafızasını kaybettiği iddiasıyla ortaya çıkmasının ardından tutuklanan John Darwin'in eşi de İngiltere'ye dönüşünde tutuklandı.

Manchester kenti polisi, Cleveland polisinin yürüttüğü yolsuzluk soruşturması çerçevesinde 55 yaşındaki Anne Darwin’in tutuklandığını açıkladı.

İngiliz bulvar gazetelerinin internet sayfaları, Anne Darwin’in Miami üzerinden Panama’dan dönüşünde tutuklandığını bildirdiler.

Anne Darwin, dün iki İngiliz bulvar gazetesine verdiği mülakatta, “Borçların, aşkının ve yalanların, kendisini, kocasının hayat sigortası parasını alabilmek için oynadığı oyunda rol almaya zorunlu kıldığını ve kocasıyla birkaç ay önce Panama’ya yerleştiklerini” itiraf etmişti.

Polis dün, savcının, salı gününden bu yana gözaltında bulunan John Darwin hakkında başka bir ülkeye para transfer etmek için yolsuzluk yapmak ve pasaport almak için yalan beyan vermek suçlamalarıyla dava açtığını belirterek, tutuklanan Darwin’in pazartesi Hartlepool’da mahkemeye çıkarılacağını açıklamıştı.
ngiliz Daily Mail gazetesi, Darwin ve eşinin Panama’da bir apartman dairesinde çekilmiş fotoğrafının bir yıl önceye ait olabileceğini yazmış, bunun üzerine polis, “Geçmişi Olmayan Adamı” oynayan kanocu John Darwin’i gözaltına almıştı.

Oğullarıyla buluşturulan kanocu Darwin, Haziran 2000’den bu yana hiçbir şey hatırlamadığını açıklamıştı.

Darwin’in iki oğlu, babalarının aniden ortaya çıkmasının aile için büyük bir şok olduğunu söylemişti.

Mart 2002’de İngiltere’nin kuzeyinde Seaton Carew’den denize kanoyla açılıp bir daha görünmeyen Darwin’in, kaybolmadan önce icralık olduğu ortaya çıkmıştı.

Kendini 6 ay önce “dul” ilan eden ve aileye ait iki evi toplam 295 bin pounda (1 milyon 137 bin YTL) alelacele satan Anne Darwin’in bir ay önce Panama, Jamaika ya da Barbados’a göç ettiği tahmin ediliyordu.

Darwin’lerin evlerini alan kişiler ise icra memurlarının kapılarını çalmasından şikayetçi.