‘Geçmişimizle barışığız’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Türkiye, geçmişiyle barışık bir ülkedir. Tarihimizde utanılacak bir sayfa yoktur” dedi.

Konferansın açılışında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un gönderdikleri mesajlar okundu.

Çalışmalar sevindirici
Bakan Gül, mesajında, son zamanlarda Türkiye’de, asılsız Ermeni iddiaları üzerine bir kısmı bilimsel nitelikte çok sayıda konferans ve sempozyum düzenlendiğini hatırlatarak, şöyle dedi: “Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Ermeni meselesi üzerine gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ile yayınlanan kitap ve makale sayısında artış olduğunu müşahede ediyoruz. Bu durum, bizler açısından değişik sebeplerle sevindiricidir. Öncelikle bu çalışmalar sayesinde hakikati görebilme ve çoğunluğu yurt dışında Ermenilerce yazılan tek yanlı yayınlar karşısında gerçeğin ve doğrunun sesini duyurabilme imkanına kavuşuyoruz. Şunu da ifade etmek isterim ki, artık ABD ve Avrupa’da bu konuya tarafsız bakan yayınların sayısı artmaktadır. Sadece Türkiye’deki arşivlerin değil, aynı zamanda belirgin bir dönemin tarihine ışık tutacak tüm arşivlerin, araştırmacıların hizmetine açılması gerekir. Ermenistan’dan bu konuda cevap bekliyoruz.” Bakan Gül mesajını şöyle tamamladı: “Türkiye, geçmişiyle barışık bir ülkedir. Tarihimizde utanılacak bir sayfa yoktur. Ancak Türk insanı, kendisine yapılan iftiralara ve atalarına yapılan saldırılara karşı son derece hassastır. Bu bağlamda, tarih çalışmalarında taraflı ve ırkçı yaklaşımlardan uzak durulması gerekliliğinin de hatırlanması gerektiğine inanıyorum.”

İstiklal Marşı’nı Ermeni çocuk okudu
Konferansın açılışında, Özel Feriköy Ermeni İlköğretim Okulu öğrencisi Katya Halaçoğlu’un İstiklal Marşı’nın ilk 2 kıtasını şiir olarak okuması, katılımcılar tarafından ayakta dinlendi. 70 kadar katılımcı ile yapılan konferansta söz alan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak ise şunları dile getirdi: “Soykırım bir insanlık suçudur. Fakat böylesine ağır bir suçun da hiç şüphe yok ki, hukuki bir dayanak üzerine inşa edilmesi gerekir. Bu sempozyumun en büyük başarılarından birisinin, sorunu farklı yönlerden ele alıp ona bu yolla derinlik ve çeşitlilik kazandırılması olacağı inancındayım. Çünkü 70’e yakın katılımcı, bu derinliği ve çeşitliliği gözler önüne serecektir.”