Geçmişte Türkiye’yi karanlığa gömdüler!

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Kocaeli'deki konuşmasında 57. hükümete yüklendi. Erdoğan, "Biz Türkiye'yi sadece Ankara'dan değil dünyanın her yerinde yönetiyoruz." dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 99 projenin açılışını yapmak için Başbakan Erdoğan Kocaeli’ye geldi. Derince Tüneli’nin açılışında halka hitap eden Erdoğan, başta MHP olmak üzere tüm partilere yüklendi. “Bizden öncekiler Ankara’dan ayrılmadılar.” diyen Erdoğan, halka şöyle seslendi: “Biz Türkiye’yi karış karış dolaştık. Daha önce sadece Türkiye’yi içe kapanarak karanlığa mahkum etmediler dışa da kapalı kaldılar. Artık o dönemler mazide kaldı. Devraldığımız devleti iyi biliyoruz. Şimdiye kadar Türkiye için ne yaptığımız ortada.”

Erdoğan, 57. hükümet dönemindeki ekonomik duruma da değinerek, şöyle konuştu: “Sadece 57’inci hükümeti örnek veriyorum. 2001-2002 hükümeti faiz nerelere çıktı biliyorsunuz. Bunun sanıkları halen Türkiye’de dolaşıyor. Ama sorduğunuz zaman, hemen su üstüne çıkmaya çalışıyorlar. Bu Türkiye yüzde 58 bin faizleri sizinle yaşadı. Fakirin cebinden paraları kim çekip aldı. Buna kim bakıyordu. Bunun içinde ANAP, DSP ve MHP vardı. Yeri gelince de milliyetçi havasına girerler. Siz nasıl milliyetçisiniz. Hani Türk parasının değerini niye koruyamadınız. Biz geldik sıfırları attık ve dolar karşısında değer kazandı. Bizim farkımız bu işte. Bize IMF dediler. Bizden öncekiler konuşmadı mı. CHP, ANAP, MHP, DSP konuşmadı mı. Ama bunlar IMF’nin önünde eğilerek borç aldılar. 23.5 milyar dolar borç aldılar. Biz bu kadarını devraldık. Şimdi bizim 9.5 milyar dolar borcumuz var. Bizim farkımız burada işte. Biz göreve geldiğimiz zaman Merkez Bankası’nın kasasında 26 milyar dolar vardı. Ama her an titriyordu ayaklar. Şimdi ise 56 milyar dolar para var. Bu gerçekleri göremeyenleri gerçekleri siz göstereceksiniz. Gelin bunlara dersi siz verdin. zira bunu göremeyenler var. İşte bunu onlara siz söyleyeceksiniz.”