‘Geleceğimiz için iç barış çok önemli’

Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, Harp Akademileri Komutanlığı’nda ‘yeni güvenlik ortamının Türkiye’ye etkilerini’ anlatırken, kurumlararası uyum ve işbirliği ile iç barışın önemine dikkat çekti.

“Bir ulusun refahı, istikrarı, geleceği, bağımsızlığı için iç barışın öneminin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum.” Org. Hilmi Özkök, Genelkurmay’ın internet sitesinden de yayınlanan konuşmasında, toplumsal, ekonomik ve askeri gelişmelerle ilgili görüşlerini aktarırken, internet kullanımından enerji tasarrufuna kadar bir dizi tavsiyelerde bulundu.

Orgeneral Özkök, Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan ve dün Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptığı konuşmada, ‘asimetri yaratacak fikirlerden ürkmemek’ gerektiğini vurguladı. Uygarlığın karşı fikirlerin çarpışmasıyla geliştiğine dikkati çeken Özkök, “Çok aykırı fikirlerle karşılaşabilirsiniz, hele bu fikirlere ‘vatan haini bir düşünce’ gibi çok iddialı bir önyargı ile yaklaşırsanız, fikirlerden istifade marjını daha başlangıçta sıfırlamış olursunuz.” dedi.

Orgeneral Özkök, ‘çoktan seçmeli imtihan usullerinin bir iki neslin hareket tarzı yaratma kabiliyetini yok ettiğini, hepsini lider değil, tabi yaptığına’ dikkati çekti. Türkiye’nin yüzyıllardır dünya üzerindeki diğer ülkelerden zor bir coğrafyada yaşamak zorunda kaldığının altını çizen Özkök, “Bu durum beklentilerin aksine Soğuk Savaş sonrası da değişmedi, daha da kötüleşti. Nitekim, bu zor coğrafyada, güvenlik bağlamında kontrol etmek ve yönetmek zorunda olduğumuz parametre sayısında da önemli bir artış olmuştur.” ifadelerini kullandı. 11 Eylül saldırılarına da işaret eden Özkök, saldırılar sonrası dünya üzerinde bölünmeye doğru yönelme eğilimi bulunduğunu belirtti. “Soğuk Savaş sonrası dönemde, başlangıçta şüpheyle karşılanan Amerikalı Prof. Huntington’ın gelecekteki çatışmaların; din, tarih, dil ve geleneklerle birbirinden ayrılan medeniyetlerin oluşturduğu fay hatları boyunca meydana geleceğini öngören ‘medeniyetler çatışması’ kuramı giderek daha fazla taraftar toplamakta ve bu kuramı doğrular nitelikte gelişmeler yaşanmaktadır.” diyen Özkök, buna örnek olarak ise Danimarka’da yaşanan karikatür olayını gösterdi. Enerji konusuna da değinen Özkök, Türkiye’nin, petrol ve doğalgaz kaynaklarının oldukça kısıtlı olduğunu vurguladı.