Geleceğin bilim adamları ödüllerini aldı

Fen bilimleri ve matematik dalında geleceğin bilim adamları ödüllerini aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın yönlendirmesi ile Elazığ, düzenlenen matematik ve fen alanında proje yarışması sonuçlandı.

Elazığ, Malatya ve Diyarbakır illerinden ilköğretim okullarının 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin yapmış oldukları ve bilim kurulunca sergilenmeye layık görülen fen bilimleri ve matematik projeleri Elazığ’da kıyasıya yarıştı. Fırat Üniversitesi bilim kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulan projelerin 9’u barajı geçerek Ankara vizesini aldı.

Ahmet Aytar Spor Salonu’n da 25, 26 ve 27 Nisan tarihleri arasında devam eden sergi sonunda Üniversite Bilim Kurulu tarafından seçimi yapılan projelerin 9 tanesi ise 28,29 ve 30 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

3 gün süren yarışma da 135 projeden daha önce bilim kurulu tarafından elemesi yapılan 59 proje sergilendi. Bu sergi sonunda bilim kurulu tarafından 9 adet proje final vizesini alarak Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın Ankara’da yapacağı final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Büyük çekişmeye sahne olan yarışma sonunda final hakkı kazananlar büyük sevinç yaşarken, elenenler ise gözyaşlarını tutamadı.

Program Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş’ın konuşmasıyla başladı. Büyükbaş, matematik ve fen bilimleri açısından sıkıntı çekildiğini belirterek, “Bu yarışmanın amacı matematik ve fen bilimlerine ilgiyi artırmak. çocuklarda proje geliştirme alışkanlığını kazandırmak ve matematiği sevdirerek öğretmektir. İnşallah bu organizasyonla amacımıza ulaşmışızdır.” dedi.

Temel amaçlarının fen ve matematiğe ilgiyi atırmak olduğunun üzerinde duran Nihat Büyükbaş bu tür çalışmaların gelecekte de artarak devam edeceğini sözlerine ekledi. Daha sonra yarışmaya katılanlara şube müdürleri tarafından katılım belgesi verildi.

Aralarında fabrika atık sularının küf mantarıyla temizlenmesi, boncuk geometri, yaşamımızdaki matematik, bir tam sayının sıfır’a bölünmesi neden tanımsız, bitkilerin çimlenmesi için genetik olan koşullar ve su seviye ölçüm cihazı gibi birbirinden değişik 59 projenin sergilendiği yarışmada, 9 tanesi Ankara’da yapılacak final yarışmasına katılacak.

Daha sonra slayt gösterisi eşliğinde 9 finalist açıklandı. Dereceye giren okul öğrenci ve rehber öğretmenlerinin büyük sevinç yaşaması dikkat çekerken, final şansını kaybeden öğrenciler arasında ise gözaşlarına boğulanlar oldu.

Değerlendirme sonucunda Ankara’da yapılacak olan final yarışmasına katılmaya hak kazanan finalist okul ve projeleri şöyle: Fen Alanında:1) Elazığ Bahçelievler İköğretim Okulu Proje: Farelerde Alman Papatyası ve kedi otu kökününün ağrı kesici etkilerinin araştırılması. 2) Malatya Darende Özel Birgül İlköğretim Okulu Proje: Hızlı Tren. 3) Malatya Şeker İlköğretim Okulu. Proje: Deniz dalgasından elektrik enerjisi elde etme. 4) Özel Sabuncu İlköğretim Okulu. Proje: Kasa alarmı. 5) Malatya Mimar İlköğretim Okulu. Proje: Su seviye ölçüm cihazı. 6) Diyarbakır Kulp İlköğretim Okulu. Proje: 7-24 uyanık sismo.

Matematik dalında ise 1) Malatya Bilim Sanat Merkezi Proje: Çemberde yeni bir çap çevre ilişkisi. 2) Diyarbakır Şht. Bşk. Yılmaz Allahverdi İlköğretim Okulu. Proje: Sihirli Üçgen. 3) Elazığ 75. İMKB YİBO. Proje: Boncuk geometri

Dereceye giren finalistlere ödüllerini Vali Yardımcısı Kadir Okatan verdi. Daha sonra dereceye girenlere değişik ödüller verildi.

Ödülleri Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş’ın yanısıra şube müdürleri ve katılımcılar takdim etti. Törende Elazığ Özel Yavuz Selim Lisesi 9 finaliste birer çeyrek altın hediye ederken, Özel Efem Dersanesi de finalistlere 80’er YTL’lik kitap hediye etti. Ödül töreninde finale kalmaya hak kazanan öğrenciler birbirlerine sarılarak sevinç gösterilerinde bulurken, dereceye giremeyenler ise gözyaşlarını tutamadı. Bazı öjğrencileri ise öğretmenleri teselli etmeye çalıştı.

Ödül törenine Vali Yardımcısı Kadir Okatan’ın yanısıra, Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş, Gençlik Spor İl Müdürü Sedat Acar, şube müdürleri, daire amirleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.