Gelecek haftaya rüzgarla gireceğiz

Önümüzdeki haftaya yurt genelinde sert kıble ve lodos rüzgarlarıyla gireceğiz. Hava ılıman ama kapalı olacak.

Bol yağış haberleri vereceğimi görünce inanın seviniyorum. Biz susuzluğumuzu geçici de olsa giderecek çareler bulabiliyoruz ama ya doğada yaşayan diğer canlılar? Onlar mutlaka akan ve biriken suya gereksinim duyuyor. Ama unutmayın bu yağmurlar önce geçen sene fazlasıyla tükettiğimiz yeraltı suyunun seviyesini tamamlamak durumunda. Daha sonra nehirler, dereler akmaya başlayacak ve barajlara su ancak o zaman bol bol gelecek.

Aslında bu hafta da geçen haftanın benzeri. Bugün tüm yurtta yağışsız geçecek. Sanki bize “Geçen hafta fazla yağıştan etkilenen bölgelerde gerekli tedbirleri hemen alın, yakında yine geliyorum” dercesine. Bu yakın süreç pazar sabahı batıda sert lodos rüzgarlarıyla birlikte başlayacak ve akşama kadar da tüm Ege ve Batı Akdeniz’de etkili yağışlara neden olacak.

Gün gün hava durumu

10 Aralık Pazartesi günü yeni haftaya yurt genelinde yine sert kıble ve lodos rüzgarlarıyla gireceğiz. Hava ılıman ama kapalı olacak. Özellikle iç ve güney bölgelerimizde etkili yağışlar görülecek.

11 Aralık Salı yurt genelinde rahatlama günü. Ama yine kapalı, lodos rüzgarları nedeniyle ılıman ve yer yer yağışlı bir gün. Akşama doğru batıda yeni ve etkili yağış yüklü bir hava kapımızı çalacak.

12 Aralık Çarşamba yurt genelinde sert lodos ve etkili yağışlarla başlayan bir gün olacak. Gün içinde orta ve doğu bölgelerde hava iyice ısınacak. Batıda ise gün içinde rüzgarların kuzey-kuzeybatıya dönmesiyle birlikte sıcaklık hatırı sayılır şekilde azalacak.

13 Aralık Perşembe ve 14 Aralık Cuma günlerinde soğuk havanın batıda etkili olması bekleniyor. Yağışlar özellikle güneyde ve doğuda olmak üzere tüm yurtta yeniden görülecek. Hafta sonunun da bol yağışlı geçmesi öngörülüyor.