Geleneksel hac yemeğinde buluştular

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 2002 yılında Hac farizasını yerine getiren hacılar geleneksel hale getirdikleri hac yemeğinde buluştu.

Kadirli Işık Dershanesi salonunda bir araya gelen hacı yemeğine ilçe Müftüsü Şemsettin İnceler de katıldı. Yıllar önce aynı kafilede kutsal topraklara giden hacılar anılarını tazeliyor. Her yıl mart ayının ilk haftası bir araya gelen hacılar ilçede güzel bir gelenek başlattı.

Kadirli’de 2002 yılında hac farizasını yerine getiren hacıların güzel bir organize örneği sergilediklerini söyleyen İlçe Müftüsü Şemsettin İnceler, “Birlik ve beraberliğin en güzel örneği. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi.

Hacı yemeğine sadece kendi kafilelerinde bulunan hacıları davet ettiklerini söyleyen organize sorumlusu Hacı Muhittin Akkaya, “Geleneksel hale getirdiğimiz bu yemek kafilemizdeki herkes vefat edinceye kadar sürecek. İlk kez böyle bir organize ile güzel bir örnek olduk. Hacı arkadaşlarımız arasında birlik ve beraberlik farklı bir boyut kazandı. Buradaki amaç hac arkadaşlığını canlı tutmak ve yaşadığımız heyecanı bir kez daha yaşamaktır. ” şeklinde konuştu.

4 yıl gibi süre içerisinde sadece 2 hacının vefat ettiğini ifade eden Hacı Akkaya, “Bu vesile ile vefat eden arkadaşlarımızın ruhuna fatihalar okumuş oluyoruz.” diye konuştu.