Gelir Vergisi Kanunu kaçağı teşvik ediyor

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu, Gelir Vergisi Kanunu'nun, kaçağı hızlandıran ve teşvik eden bir yasa haline geldiğini ileri sürdü.

Koçoğlu, Gelir Vergisi Kanunu’nun düzenlenen haliyle yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerine ait hakediş bedelleri ve avanslarında, yüzde 5 oranında stopaj suretiyle yapılan vergi kesintisinin inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini savundu. Stopajın yüksek oranlı peşin vergi olduğunu söyleyen Koçoğlu, son yıllarda sektördeki karlılığın giderek azaldığını, buna rağmen yüzde 5 oranındaki stopajin kesilmeye devam ettiğini ifade etti. Örtülü kazanç konusuna da değinen Koçoğlu, inşaat sektöründe işlerin tamamlanmaması halinde bir ücretin alınmadığını ve bu durumun uzun sürmesi ile sıkıntıların doğduğunu kaydetti. Koçoğlu, yaşanan sıkıntıyı şöyle anlattı: “Elimdeki işler bitinceye kadar ben kendi şirketimden para alamıyorum. Elimdeki işlere baktığımda, işler 15 sene sonra biter, 10 sene de önce başlamıştım. Yani 25 sene ben nasıl yaşayacağım. Demek ki ben bunu bir şekilde halletmek zorunda kalacağım. Bu durum ciddi bir şekilde gayri resmi ve kayıtdışı ekonomiyi, kaçağı hızlandıran ve teşvik eden bir yasa.”

İnşaat sektöründeki sıkıntılara değinen Öğretim üyesi ve yazar Şükrü Kızılot ise bu sektöre yönelik vergileri bir örnek ile açıkladı. Kızılot, “İnşaatçı, örneğin 1 milyon YTL iş yapıyor ama bunun inşaat ile ilgili harcaması 900 bin YTL. Bu durumda net kar 100 bin YTL kalıyor. İnşaatçının vereceği vergi karından kesilmiyor, brüt ödemeden kesiliyor. Maliyetlerin olduğundan kesilince 1 milyon YTL’den yüzde 5, 50 bin YTL ediyor. İnşaatçının sıkıntısı ise buradan kaynaklanıyor.” dedi.