Gelisigüzel atilan tibbi atiklar yöre halkinin sagligini tehdit ediyor

EDIRNE - Edirne Belediye çöplügüne gelisigüzel atilan tibbi atiklar ve atiklardan beslenen basibos köpekler, yöre halkinin sagligini tehdit ediyor.

Edirne Belediye çöplügüne gelisigüzel atilan tibbi atiklar ve bu atiklardan beslenen köpekler, salgin hastaliklara davetiye çikariyor.

Kanuna göre tibbi atiklar için özel önlem alinmasi gerekirken, böyle bir sey yapilmadigi ortaya çikti. Bu durumdan yakinan çöplügün yakinindaki yerlesim yeri sakinleri ölen hayvan leslerinin, toplanan tibbi atiklarin kireçlenip gömülmesi gerekirken bunun da yapilmadigini ve çöplükten beslenen köpeklerden salgin hastalik yayilmasindan endise ettiklerini bildirdi.

Tibbi atiklarin özel araçlarla toplanip kireçlendikten sonra topraga gömülmesi gerektigini belirten köy sakinleri, “Tibbi atiklar usulüne uygun olarak imha edilmiyor. Buradan beslenen basibos köpeklerin hastalik tasimasindan ve yaymasindan korkuyoruz. Yetkililer bir an önce soruna çözüm bulmali.” dedi.

GÜNDE BIR TON TIBBI ATIK ÇÖPLÜGE ATILIYOR

Edirne’de saglik ocaklari ve hastanelerden toplanan tibbi atiklar Edirne Belediyesi’ne ait çöplüge uygunsuz sekilde atiliyor. Belirli bir derinlikte açilan çukurlarin alti ve üstü kireçlenerek gömülmesi gereken tibbi atiklarin sadece gözden gizlenmesi yeterli görülüyor.

Edirne Belediyesi Temizlik Isleri Müdürü Güler Soyaslan ise düzenli çöp depolama alani olmadigindan dolayi kati atiklarin eldeki imkanlar çerçevesinde imha edilmeye çalisildigini söyledi. Kent merkezinde günlük 1 ton’un üzerinde tibbi atik toplandigini ifade eden Soyaslan, sunlari söyledi: “Mevcut çöplük alanimiz talebi karsilayamiyor. 50 dönüm arazi üzerinde bulunan çöplüge 37 yildir çöp depolamasi yapiliyor. Çöplügümüzün özel tibbi atik depolama alani olmadigi için bu tür atiklari bos buldugumuz yerlere kazilan çukurlara gömüyoruz.” diye konustu.

“IMKANLARIMIZ BU KADAR”

Edirne Belediyesi’nin temizlik islerini yürüten Safak Temizlik Müdürü ve Çevre Mühendisi Adem Baylan, sehir merkezindeki tibbi atiklarin 4 yil önce çöplerle birlikte toplandigini söyledi. Kendi sirketlerine ait olan tibbi atik tasima aracinin klimali ve istenilen sartlara uygun oldugunu ifade eden Baylan, sunlari söyledi: “Bizim aracimiz yönetmelige uygun bir araçtir. Edirne’de düzenli depolama alaninin olmamasi nedeniyle tibbi atiklarin da depolama yerleri de düzenli degil.”

Tibbi atiklarin toplanmasi ve bunlarin gömülmesi islerini yapan personelin egitimsiz oldugunu dikkat çeken Baylan, “Elemanlarimizin egitimsiz olmasi bizim talimatlarimizi yerine getirilmesinde sikinti yasanmasina neden oluyor. Bizim sartlarimiza göre tibbi atik çukuru en az 3 metre derinlikte olacak ve tibbi atiklarin üzerine 60-70 santimetre toprakla örtülecek. Biz 4 yildir eldeki imkanlarla tibbi atiklari en iyi sekilde gömüyoruz.”

Tibbi atiklarin imhasinda iki yol izlenmesi gerektigini vurgulayan Baylan, “Bunlardan birincisi; tibbi atiklari yakmak, ikincisi ise usulüne uygun olarak gömmek gerekiyor. Tibbi atiklarin gömülmesi yerine yakilmasi gerekiyor. Fakat tibbi atik yakma ünitelerinin çok pahali olmasi nedeniyle belediyeler bu üniteleri yaptiramiyor. Bu nedenle birçok belediye tibbi atiklarini gömüyor. Edirne’de düzenli çöp alani oldugunda tibbi atiklarin da düzenli olarak gömülmesi yapilacak.” diye konustu.