Gemlik’ten Konya çıkarması

Bursa Gemlik Belediyesi'nin Sosyal ve Kültürel Projeler Kapsamında Organize Ettiği, 'Mevlana Diyarı Konya Gezisi' büyük ilgi gördü.

Bursa Gemlik Belediyesi’nin Sosyal ve Kültürel Projeler Kapsamında Organize Ettiği, ‘Mevlana Diyarı Konya Gezisi’ büyük ilgi gördü. Bursa ve Gemlik Muharip Gaziler Derneği Üyeleri ve eşlerinin yanı sıra, Belediye daire müdür ve amirlerinin de katıldığı gezi coşkulu bir kültür turizmi etkinliğine dönüştü. Kafile Başkanlığını Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik’in yaptığı geziye ayrıca yerel basın mensupları da davet edildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Turizm Rehberi öncülüğünde Konya’nın Tarihi ve Turistik bölgeleri ile tarihi ve kültürel merkezlerini ziyaret eden Gemlik kafilesinde, Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Teşkilatlanma Başkanı Çetin Dizdaroğlu, Gemlik Temsilcisi Kadir Tan’da yer aldı.

Eskişehir’den Hızlı Tren ile Konya’ya çırakma yapan yaklaşık 70 kişilik Gemlik Kafilesi, ilk olarak Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerini ziyaret etti. Daha sonra, İnce Minare Medresesi, Alaattin Keykubad Camii, Alaattin Tepesi, Zafer Caddesi, Restorasyonu yapılan 2. Kılıçarslan Köşkü’nü gezen kafile, Mevlana Müzesi, Sultan Selim Camii, Mevlana Meydanı ve Şemsi Tebriz-i Camii ve Türbesini gezerek incelemelerde bulunup, bilgi aldı. Şerafettin türbesi, İshak Paşa Türbesi ve Saint Paul Kilisesini de gören Gemlik kafilesi, Şehitler Abidesi Müzesini de gezdi. Burada Konya Şehit Aileleri Derneği yetkilileri tarafından ağırlanan heyet, Konya mutfağı ve Konya’ya özgü tatlar konusunda da bilgi almayı ihmal etmedi.

Yaklaşık 12 saat süren ve yoğun program sonunda bir konuşma yapan Muharip Gaziler Derneği Bursa Teşkilatlanma Şubesi Başkanı Çetin Dizdaroğlu, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ın, “Gazilerimiz bizlere şehitlerimizin emanetidir. Onlara sahip çıkmak ve onları desteklemek bizim için şereftir” sözünü hatırlatarak, teşekkür etti. Refik Yılmaz ve Mehmet Çelik’in belediye kültürel ve sosyal projeler kapsamında her zaman Bursa ve Gemlikli Gazilerin yanında olduğuna dikkat çeken Çetin Dizdaroğlu, Gemlik Belediyesi’nin öncülüğündeki bu örnek proje ve desteklerin yurt genelindeki tüm gazilere yönelik belediye desteğine örnek olmasını diledi.

Gemlik Belediyesi Sosyal ve Kültürel Projeler Kapsamında, derneklere ve vatandaşlara yönelik Çanakkale turlarını devam ettiriyor. Gemlik Belediyesi ayrıca Bursa ve Gemlikli Muharip Gazileri, Çanakkale, Ankara, İstanbul ve Kıbrıs gezilerine de götürmüştü. Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, kültürel projeler kapsamında Çanakkale, İstanbul ve Konya gezilerinin 2014 yılında da devam edeceğini belirterek, proje, hizmet, yatırım ve desteklerin hız kesmeden devam edeceğini müjdeledi.