Genç Eyüp Sultan’a komşu oldu

Eyüp Belediye Başkanı Genç, Eyüp Sultan türbesinin 10 metre yanında kamulaştırılan alana, kendisi ve ailesi için 11 mezarlık yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüp Mezarlığı’nda on yıl önce bir mermer atölyesini istimlak etti. Bu alanı Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç’in aldığı ortaya çıktı. AKP’li Başkan Genç, iki mezar yeri ve farkını ödeyerek satın aldığı bu alana kendisi ve ailesi için 11 kişilik çok özel mezar yeri yaptırdı.

ESKİ SAHİBİNİN İTİRAZI
Mermer atölyesinin sahibi Yılmaz ailesi kendilerine 311 milyon TL ödenerek yapılan istimlakin iptalini istedi. Ancak davayı kaybetti. Aile sonra da istimlak bedelinin artmasını talep etti. Yargıtay, 1.5 milyara çıkardı. Ancak aile, bu parayı da az buldu ve arsayı geri istedi.

“ARSAMIZ GASP EDİLDİ
Sinan Yılmaz “Belediye Başkanı Ahmet Genç atölyeyi en az 10 kez mühürledi. Arsa aile mezarlığı yapılmak üzere gasp edildi” derken Başkan Genç, “Ben bu yeri vatandaş Ahmet Genç olarak aldım. Tapu 10 yıl önce bizim üzerimize geçti” diye konuştu.

TEK MEZAR YERİ 30 BİN YTL
Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Eyüp Camisi’ne 10 metre mesafedeki mezar yerini aile mezarlığı haline getirdi. Tek mezar yerinin 30 bin YTL’ye alıcı bulduğu mezarlıkta böyle bir mezarlığın değeri 300 bin YTL olarak hesaplanıyor.

Ahirete yatırım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yılmaz ailesinin Eyüp Sultan Türbesi yakınındaki yerini kamulaştırdı. Arsayı Mezarlıklar Müdürlüğü’nden alan Eyüp Belediye Başkanı Genç, ailesi için 11 kişilik mezarlık yaptırdı.

Eyüp’te, Yılmaz ailesine ait arsa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1996 yılında “kamu yararı” için istimlak edildi. Ancak Eyüp Sultan Türbesi’nin 10 metre yanındaki arsa AK Parti Eyüp Belediyle Başkanı Ahmet Genç’e satıldı. Genç de arsaya 11 kişilik aile kabristanı yaptırdı. Arsa’nın öyküsü yıllar öncesine dayanıyor. Kore gazisi Hasan Fehmi Yılmaz atölyesini kurduğu arsanın 48 metrekarelik bölümünü 1968 yılında 600 liraya satın aldı. Yaşlanınca mesleğini oğlu Sinan Yılmaz’a devretti. Oğulları da babalarının ölümünden sonra mermer sanatkarlığını sürdürdü. Ta ki1996 yılına kadar. 1996 yılında Erdoğan’ın başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediyesi 48 metrekarelik arsayı istimlak etti ve bunun için de Yılmaz ailesine 311 milyon lira önerdi. Yılmaz ailesi ise bu bedeli reddetti ve istimlak kararının iptali için Eyüp 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

GERİ İSTİYORLAR
Aynı günlerde Büyükşehir Belediyesi ekipleri mermer atölyesini yıktı. Eyüp Sultan Türbesi’ne 10 metre uzaklıkta olan arsayı Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç istimlak bedelini Büyükşehir Belediyesi’ne ödeyerek aldı ve yıkımdan 2 ay sonra11 kişilik aile kabristanı yaptırdı. İstimlak kararının iptali için açılan dava Büyükşehir Belediyesi lehine sonuçlandı. Ancak Yılmaz ailesi bu defa da ‘bedel yükseltme’ davası açtı. Yerel mahkemenin bedel yükseltme davasını reddetmesi üzerine, dosya 1998’de Yargıtay 6’ncı Dairesi’ne gitti. 2003’te karar veren Yargıtay, 311 milyon lirayı az bularak, istimlak bedelini 1 milyar 566 liraya çıkardı. Ancak aile arsanın kendilerine mezar yeri olarak tahsis edilmesini istedi. Sinan Yılmaz, Ahmet Genç’in arsayı 10 yıldan beri ele geçirmeyi hedeflediğini iddiaediyor. Yılmaz, “Sık sık gelip ‘Burayı boşaltın’ diyordu. Gözdağı veriyordu. Büyükşehir Belediyesi tapulu yerimizi bizim rızamız ve anlaşmamız olmadan elimizden aldı” dedi. Eyüp Belediye’sine bağlı ekiplerin atölyesini en az 10 defa mühürlediğini ileri süren Yılmaz, “Mezar taşlarımıza el koydular. Başkan bana, ‘350 milyon hesabınıza yatırıldı. 150 milyon da ben vereyim 500’e bu işi bağlayalım’ teklifinde bulundu. Bunu da kabul etmedim. Kendisine o tarihte ‘100 milyar lira istiyorum’ dedim. Bana güldü” diye konuştu.