Genç işadamları nasıl bir Türkiye istiyor?

TÜGİK Genel Başkanı Hazim Sesli, ''Genç iş adamları olarak, yabancı sermayenin dolaylı yatırımdan ziyade doğrudan yatırım yaptığı, bu sayede istihdamın artırılmasında temel kaynak oluşturduğu bir Türkiye istiyoruz'' dedi.

Sesli, Amisos Otel’de Samsun Genç İş Adamları Derneği’nin (SAMGİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ”Nasıl Bir Türkiye” konulu basın açıklamasında, 19 Mayıs’ta Samsun’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinden farklı olarak artık devletten beklemek yerine iş adamlarının kendilerinin üretmesi, çalışması gerektiğinin farkına varıldığını ifade eden Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli, ”Bugün bunu anlayan genç iş adamları olarak, çalışacağız ve üreteceğiz” dedi.

”Nasıl Bir Türkiye özlemi içerisindeyiz” sorusunun sorulabileceği Samsun’dan daha iyi bir kent olmadığını belirten Sesli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Biz genç iş adamları olarak, yabancı sermayenin dolaylı yatırımdan ziyade doğrudan yatırım yaptığı, bu sayede istihdamın artırılmasında temel kaynak oluşturduğu bir Türkiye istiyoruz. Gençlerimizin idare edilen değil, idare eden, yönetilen değil, yöneten kişiler olarak yetiştirildiği bir Türkiye istiyoruz. Artık dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip Türkiye istiyoruz. Eğitim, idari yapı ve adalet sisteminin hükümetlere göre değişmediği bir Türkiye istiyoruz. Bizler ve işlerimiz parti kapatma davalarından olumsuz etkilenmektedir. Bu çerçevede partilerin kapatılmadığı, partilerin değil, kişilerin sorumlu tutulduğu bir Türkiye istiyoruz.”

En büyük özlemlerinin istikrar içinde yaşayan bir Türkiye olduğunu da ifade eden Sesli, ”Bizler, Kurtuluş Savaşı ruhuna sahip bir Türkiye istiyoruz. Kadınlarımızın çalıştığı ve kendilerine önemli mevkilerde yer açıldığı bir Türkiye istiyoruz” dedi.

AB üyesi olsa da olmasa da her alanda çağdaşlaşma yolunda ilerleyen bir Türkiye arzu ettiklerini belirten Sesli, ”Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devletinin gereklerinden ödün vermeden, Anayasaya ve yasaların üstünlüğüne inanmış, din, laiklik ve etnik köken üzerinden siyaset yapmayan Türkiye istiyoruz” diye konuştu.