Genç kızların üniversitede okumalarının önü açılıyor!

AKP'li milletvekili, başörtülü kızların üniversitede okumalarının önünü açacaklarını söyledi.

Burhan Kuzu, “(Başörtülü kadınların siyaset yapma engeli kalkar) diyemem ama başörtülü kızların üniversitede okumalarının önündeki engelin kalkması için yeni Anayasa’da açık düzenleme olacak” dedi.

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları’nca Muammer Karaca Tiyatrosu’nda düzenlenen 5’inci Pera Buluşması’nda, “Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 73’üncü Yılı” dolayısıyla “Yerel Siyaset” konusu ele alındı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, panelde yaptığı konuşmada, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının üzerinden 73 yıl geçmesine rağmen ortadaki tablonun hiç iç açıcı görülmediğini belirterek, kadınların sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada uzun yıllar 2’inci planda kaldığını anlattı.

Kuzu, 22 Temmuz seçimlerine bakıldığında, merkeze yakın ve seçilme şansı yüksek olan partilerin kadın adaylara daha fazla ve ilk sıralarda yer vermediğini, seçilme şansı olmayan partilerin ise kadın adayları bol ve ilk sıralarda gösterdiğinin gözlemlendiğini dile getirdi.

Dünyadan bazı örnekler veren Kuzu, Ruanda’yı örnek göstermeyeceğini, kadınların siyasette daha fazla yer almasının seçim sistemleriyle de ilgili olduğunu ifade etti.

Türkiye’de 3 bin 225 belediye başkanından sadece 18’inin kadın olduğuna dikkati çeken Kuzu, bunu söylerken yüzlerinin tabii ki kızardığını ama bir biliminsanı olarak bunları ortaya koymaları gerektiğini anlattı.