Genç muhalefeti meclis kürsüsünü işgal etmeye çağırdı

Kamer Genç muhalefet partilerini Meclis kürsüsünü işgal etmeye çağırınca oturuma ara verildi.

Yükseköğretimde başörtüsü özgürlüğünü sağlayacak Anayasa değişikliği süreci ikinci tur oylaması gergin başladı. Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, değişikliğe karşı olan muhalefet partilerini Meclis kürsüsünü işgal etmeye çağırınca oturuma ara verildi.
TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın yönettiği oturumda 1. madde üzerinde 3 ayrı değişiklik önergesi verildi. CHP'li Canan Arıtman, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ve DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın önergeleri sırayla işleme konuldu.

Teklifini savunmak üzere kürsüye gelen Kamer Genç, bu değişikliğin laiklik ilkesinin ortadan kaldırılması anlamına geldiğini savundu.

Kendisinin tek bir milletvekili olmaması halinde kürsüyü işgal edeceğini ve oylamayı engelleyeceğini ifade eden Genç, muhalefet partilerini de kürsüyü işgal etmeye çağırdı.

Genç, "Ben bugün burada tek bir milletvekili olmasaydım varya bu kürsüyü işgal ederdim. Bu yasayı çıkarttırmazdım. Buradan muhalefet partisi vekilerine sesleniyorum. Gelin bu kürsünün etrafında toplanalım. Bu yasayı buradan çıkarmayalım. Bu ülkenin gerçek laikliği savunanları lafla yapılmaz. Eylemle olur. Muhalefet partisindeki arkadaşara sesleniyorum. Gelin buraya toplanalım. Bana destek verin. Bunun mücadelesini verelim. Maddeyi çıkaralım. Rica ediyorum. Buraya gelin." diye konuştu.

Oturumu yöneten TBMM Başkanı Toptan, Kemer Genç'i "Meclis'i böyle provakosyana davet edemezsiniz" diye uyardı.

AK Partili ve MHP'li vekiller, Genç'in muhalefeti eyleme çağırmasına tepki gösterdi. Toptan'ın uyarısına rağmen "Gelin kürsünün etrafını saralım, işgal edelim" diyen Kamer Genç'in süresinin bitmesine rağmen kürsüden ayrılmaması üzerine TBMM Başkanı Toptan oturuma ara vermek zorunda kaldı.

CİHAN