Genç Parti’den ilginç iddia: AKP tehditle oy istiyor

Genç Parti’ye göre AKP, iktidarı kaybetme korkusuyla işi tehditlere götürdü.

Genç Parti’ye göre AKP, iktidarı kaybetme korkusuyla işi tehditlere götürdü Kamu çalışanına ‘Seçimde oyunu fotoğrafla, ceza alma, terfi et’ baskısı başlattı

YSK ise GP’nin “Sandıkta cep telefonu yasaklansın” teklifini ciddiye bile almadı

22 Temmuz’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’nde bazı olumsuzlukların yaşanacağı tartışmalarına, her gün bir yenisi ekleniyor. AKP’nin Adana’da bir süre önce yaptığı seçim mitingine işçi ve memurların zorla getirildiği ve imzalarının alındığı iddiaları sürerken, yeni şok edici bazı duyumlar da seçmenin kafasını karıştırdı. Genç Parti (GP) Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül’ün, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı “Seçmenin kullandığı oyun fotoğrafı çekilecek. Oy kullanılan bölümde fotoğraf makinesı ve cep telefonu yasaklansın” şeklindeki başvurusuyla gündeme gelen “Seçmene baskı yapılıyor” iddiasının şöyle geliştiği belirtildi:

İddaya göre; kamu kuruluşlarında çalışan amir, müdür ve üst düzey yöneticiler, emirlerinde çalışan memura, “Şu partiye oy vereceksiniz. Sadece siz değil, ailenizin de aynı partiye oy vermesini sağlayacaksınız. Kullandığınız oyun fotoğrafını, ya cep telefonuyla, ya da fotoğraf makinesiyle çekip seçim sonrası bize göstereceksiniz” diye tehdit ediyor. Yetkili, müdür, amir, işaret ettiği partiye oyunu vermeyen memura, çeşitli cezalar verecek. Yani “Özgür iradesine zincir vurulmasını kabul etmeyen” yandı. Ama “Özgür iradesini satanlar”, işaret edilen partiye oy verenler ise ya terfi alacak, ya da çok iyi paralarla ödüllendirilecek.

İşte bu duyumların ciddi olduğunu tespit eden GP’li Akgül, YSK’ya yaptığı başvuruda şunları yazdı: “22 Temmuz 2007’de yapılacak seçimlerde bazı organize grupların fotoğraf çeken cep telefonlarıyla oy verme yerinde kullanılan oyun, hangi siyasi partiye verildiğini fotoğraflayacakları duyumunu almış bulunmaktayız. Menfaat grupları, bu yolla seçimin gizlilik ilkesini ihlal edip çıkar sağlamayı düşünmektedirler. Seçimlerin serbest, dürüst ve eşit şartlar altında ve özgür bir ortamda yapılabilmesi gizlilik esasına bağlıdır. Bu nedenle oy verme yerine fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. aletlerin sokulmasının yasaklanmasını arz ederim.”

Cevap: Mümkün değil

Seçimin güvenliğini, tarafsız yapılmasını sağlamak için her türlü önlemi almakla yetkili olan YSK, başvuruya verdiği cevapta “Verilen oyun fotoğrafının çekilmesinin” resmen önünü açtı. YSK’nın aldığı karar ise şöyle: “Seçimin başlangıcından oy verme gününe kadar uygulanacak yasaklar, 298 sayılı kanunla düzenlenmiştir. Kanunda ve genelgelerimizde belirtilen yasakların dışında yeni bir düzenleme yapılarak yasaklama mahiyetini genişletmenin mümkün olmadığına karar verilmesi gerekmiştir.”

Bu kararı çok komik bulan GP Genel Başkanı Yardımcısı Emin Şirin, “Bizim istediğimiz ne, verilen cevap ne. YKS’nın basit bir yasaklamayı bile yapmaması, oldukça anlamlı” dedi.

Muhtarlara görev

Şirin, bu seçimlerde ilk kez muhtarların da sandık kurullarında görevlendirildiğiin belirterek, “Muhtarlar, yarı kamu görevlisi sayılır. Kanuna göre, kamu görevlileri, sandık kurullarında görev alamazlar. Ama muhtarları, mahallesine yatırım yapmamakla tehdit edip sandık kurullarında görev almalarını istediklerini biliyoruz. Hatta seçmenin yüzde 12’sini oluşturan özürlülere seçim sırasında muhtarların yardım ederek istediği partiye oy vermelerini sağlayacakları, çok ciddi iddialar arasında. Bunun da engellenmesi gerekiyor” dedi.

TERCÜMAN