Gençler arasında şiddet tırmanıyor

Türkiye’de artan şiddet olaylarının gençler arasında yoğunlaşması dikkat çekiyor.

Ayrıca terör örgütlerinin illegal düzenledikleri etkinliklerde ön saflara çocukları sürdüğü görülüyor. Dün de üç ayrı ilde gençler arasında meydana gelen şiddet olaylarında 2 kişi hayatını kaybederken, 2 öğrenci de ağır yaralı. Balıkesir’in Edremit ilçesi ve Kadıköy beldesinde birer kişi vurularak öldürüldü. Cinayetlerden birinin katil zanlısı (G.E.) 16 ay önce yaşlı bir kadını “topu vermeme yüzünden” öldürmüştü. 1 ay önce tahliye olan G.E. (16), dün gece İlkay Demir (18) ile belirlenemeyen bir sebeple tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine G.E., tabancayla ateş ederek İlkay Demir’i öldürdü.

Edremit Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin aramaları sonucu yakalanan G.E.’nin sorgulamasının Çocuk Şubesi’nde devam ettiği bildirildi. İlçeye bağlı Kadıköy beldesinde de 17 yaşındaki O.K. aralarında husumet bulunan Murat Öz’ün (29) kahvehanede oyun oynarken av tüfeğiyle başına bir el ateş etti. Murat Öz, olay yerinde hayatını kaybetti, kaçan zanlı jarma ekipleri tarafından kısa sürede yakalı. Bu arada, Edremit Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden İlkay Demir’in yakınları, sağlık kontrolü için hastaneye getirilen jarma aracındaki O.K.’ye, Demir’in katil zanlısı G.E. zannederek saldırı girişiminde bulundu. O.K. olay yerinden uzaklaştırıldı.

Liseliler arasında sıkça yaşanan bıçaklama olaylarının biri İstanbul’da meyadan geldi. Levent Lütfi Banat İlköğretim Okulu 8 A sınıfında okuyan F.C. ile aynı sınıfta olan öğrencilerden C.B. arasında teneffüste tartışma çıktı. Tartışma sırasında F.C., C.B. tarafından kalbinden bıçıklı. Önce Özel Levent Tanı Hastanesi’ne kaldırılan F.C., daha sonra Memorial Hastanesi’ne nakledilerek ameliyata alındı. C.B. ise olay sonrası polislerce yakalı. C.B, yaşı küçük olduğu için polis merkezindeki işlemlerinin ardından Çocuk Büro Amirliği’ne teslim edilecek. Polis yetkilileri, birbirleriyle geçinemeyen F.C. ile C.B.’nin “kız meselesi’’ yüzünden tartışmış olabileceklerini belirterek, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü ifade ettiler.

Öte yan Adana’nın Seyhan ilçesi Gürselpaşa Mahallesi’nde bulunan Yeşilevler Endüstri Meslek Lisesi’nin 2 öğrencisi arasında tartışma çıktı. Metal Bölümü 10. sınıf öğrencisi Yusuf K. (17), aynı okulun 10. sınıf öğrencisi Emrah U.’yu (17) 3 yerinden bıçakladı. Sırt, karın ve kalçasından bıçak darbesi alan öğrenci Emrah U., Numune Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Emrah U., “Amcamın oğlu ile beni bıçaklayanlar arasında daha önceden yaşanan bir tartışma vardı. Benim yolumu kesip yumruk vurdular ve biri de bıçakladı.” dedi. Polis, bıçaklama olayından sonra firar eden Yusuf K.’yi aramaya başladı.