Gençler arasındaki şiddet araştırılsın!

Bağımsız İstanbul Milletvekili Zülfü Livaneli, son yıllarda gençler arasında artış gösteren şiddet eğiliminin Meclis tarafından araştırılması için teklif verdi.

Livaneli, son yıllarda gençler arasında şiddet eğilimlerinin giderek arttığını üzülerek gördüklerini belirterek, “Sorunun ciddiyeti ve kapsamı sistematik ve bilimsel bir yaklaşımı gerekli kılıyor.” dedi.

Livaneli, gençler arasındaki şiddet davranışlarının hem istatistiki, hem de toplumsal ve ruhbilimsel yönden araştırılması, sorunun boyutlarının tespiti ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi yolunda atılacak önemli bir adım olduğunu kaydetti. Livaneli, gençler arasındaki şiddet davranışlarının özelliklerinin tespit edilmesi, bu davranışların ne sıklıkla ortaya çıktığı ve yaş, eğitim durumu, sosyal statü gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunu nasıl bir dağılım gösterdiği, gençlerin şiddete yönelten başlıca faktörlerin neler olduğu, bu faktörlrin etkisiz kılmak için ne gibi önlemlerin alınması amacı ile araştırma teklifinin verildiğini vurguladı.