Gençler beğenilmeme korkusu yaşıyor

Sevgi, onay, kabul gibi insanın psikolojik gereksinmeleri beraberinde birtakım kaygıları da getirir. Bunlardan birisi de beğenilmeme endişesidir.

Bu süre zarfında ergenin vücudundan utanması ve onu saklamak istemesi sık görülen bir duygu durumudur. Utangaçlıklar ve sıkılmalar bazen beklenmeyen davranışlar şeklinde kendini gösterir. Oğlunuz odasından çıkmak istemez veya evde yalnız kalmak ister, kızınız çok konuşmak istemez vs. Kendinden ve yeteneklerinden emin olmayan genç başkalarınca beğenilmeme kaygısıyla aslında yapabileceği birçok işten ve insanlardan uzak durabilir. Bu durum gencin girişimciliğini ve birçok alandaki başarısını olumsuz yönde etkiler.

Bir ergen nasıl göründüğü konusunda anne-baba ve arkadaşlarının onayını almak ister. Ergenler hem kendi hem de arkadaşlarının görüşlerini savunurlar ve size insanları görünüşe göre yargılamanın yanlış olduğunu ifade ederler. Bu, ergenlerin dış görünüşleri konusunda aşırı hassas olduklarının bir işaretidir. Ergenin kendisine yönelik nefretinin ve kendini beğenmemesinin kaynağında sevgi alma ihtiyacı vardır veya yeterli derecede sevgi ve onay aldığına inanmayan, güven eksikliği yaşayan ergen vardır. Bu nedenle ailelere ve öğretmenlere büyük görev düşmektedir.

Aileler, ergenlik çağındaki çocuklarına nasıl yardımcı olabilir?

Çocuğunuza güzel yanlarını hatırlatın ve ona iyi bir ayna olun. Bilinçaltı gerçek ile gerçek olmayanı ayırt edemez. Bu nedenle insanın kendi iç konuşması çok önemlidir. Mesela “ben uzun boyluyum, ama burnum kocaman, yüzümde sivilcelerim var ve eminim çok kötü görünüyorum, güzelim ama boyum çok kısa” gibi iç konuşmalar sürekli olumsuzluklar üzerine nakarat çeker. Caddede yürürken veya biriyle konuşurken gençlerin zihnine şu soru takılır: “Acaba dışarıdan nasıl görünüyorum?” Eğer çevreden gelen geribildirimler ergenin kendini kabul için yeterli değilse genç kendini kötü hisseder ve içe kapanır. Dolayısıyla ergenin bilinçaltına iyi mesajlar gönderilmelidir. Kesinlikle ergenin dış görünüşüyle ilgili şaka yollu da olsa alay ve aşağılama ifade edici geribildirimler kullanılmamalıdır. Büyüklerin ifadesiyle “Marifet iltifata tabidir”. Gençleri onore edecek her fırsat değerlendirilmelidir. Örnek olarak, “Kıyafetlerin çok yakışmış, harikasın, aferin çok iyisin, seni seviyorum…” gibi samimi ifade edilen şefkat, destek ve onay cümleleri özgüvene ihtiyacı olan ergeni motive eder. Unutmayın güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından zevk alır.