‘Gençler öz dillerine sahip çıkmalı’

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Topraklı, Türkçenin zengin bir dil olduğunu belirterek, özellikle gençlerin kendi öz dillerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından Trabzon Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Topraklı “Türkçenin Gücü” konulu bir konuşma yaptı.

Yabancı kelimelere karşı gençlerin Türkçeyi bilinçli kullanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Recep Topraklı, “Konuştuğumuz dil çok zengin bir dildir. Dilimize giren yabancı kelimelere bilinçli davranması gerekir. Dilimizi yabancı kelimeler işgal etmeye devam ediyor. Dilimize yerleşen bu yabancı kelimeleri atamayız. Bunları kabullenmek gerekir. Çünkü bu kelimeler dilimize yerleşti. Buna karşı olarak Türkçe kelimeleri kullanmalıyız. Bu konuda da gençlerin eğitilmesi gerekir.” dedi.

Toplumların oluşmasında dilin önemine değinen Topraklı şöyle konuştu; “Dil, bir kültürü aktarma vasıtasıdır. Bilim ve uygarlığı oluşturup yayılmasında büyük önem taşır. Dil, olmasaydı insanlık bu günkü toplum hayatına sahip olamazdı. Dil olmadan insan, aile, toplum, kültür, teknoloji ve insanlar arasında anlaşma olmaz.”

Türkçenin dünyanın en eski ve en zengin dillerinden biri olduğunu kaydeden Topraklı şunları söyledi: “Türkçenin 5 bin yıl öncesine dayanan bir tarihi vardır. Bu gün Türkçenin bilim dili olmadığını söyleyenler var. Oysa 11. Yüzyıl’a kadar Türkçe bilim dili olarak kullanılıyordu. Şu an konuştuğumuz dil en çok konuşulan 5 dil arasında ve 140 bin kelime hazinesi var.”

Hayatın her alanında yabancılaşmanın olduğunu ve buna karşı önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Topraklı, “Marka ve işyerlerinin reklam panolarında önemli ölçüde yabancılaşma var. İnsanlar Türkçe kelimeler varken anlamını bilmediği kelimeleri çeşitli gıdalara ve işyerlerine isim olarak koyuyor. Bunların önüne geçilmesi gerekiyor. Bunu önleyici kanunların çıkartılması gerekir.” diye konuştu.

Konferansa; İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç ve öğretmenlerin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.