Gençler Tarkan yaşlılar Tatlıses diyor

Türkiye'ye Nevruz Bayramı tatiline gelen İranlı turistlerin müzik tercihleri de ön plana çıkıyor. İranlı gençler ile yaşlıların gönlünde iki ünlü sanatçı yatıyor.

Rusların gözdesi olan pop müzik sanatçısı Tarkan’a, İranlı gençler de hayran. Pamfilya Turizm Seyahat Acentesi Farsça Turist Rehberi Meryem Emadi, Türk pop müzik sanatçıları Tarkan ve Mustafa Sandal’ın İranlı gençler arasında dinlenen sanatçılar arasında olduğunu söyledi.

Meryem Emadi, orta yaş Farslıların ise İbrahim Tatlıses’in eski şarkılarını dinlediğini ifade etti. İranlıların, Türk televizyon kanalları ve müzik programlarını yakından takip ettiğine dikkat çeken Emadi, İran Azerilerinin ise genelde Aşık Veysel, Sebahat Akkiraz ve kahramanlık türkülerini dinlediğini belirtti.

Emadi, “Tarkan ve Mustafa Sandal İranlı pop müzik tutkunu gençlerin gözde starı. Gençler, Tarkan’ın dansını çok beğeniyor. Orta yaş grubunun tek dinlediği ses İbrahim Tatlıses. Sesini çok seven hayranları Nevruz Bayramı tatili için gelenlere Tatlıses, Tarkan ve Sandal’ın albümlerini sipariş ediyor. İran’ın müzik, şiir, edebiyat ve sinema dili çok kuvvetli. Fars sineması dünyada iddialı.” diye konuştu.

Farsça turist rehberi İsmail Sadi ise İran halkının dünyada kendisine en yakın gördüğü devletin Türkiye olduğunu söyledi. İranlıların İstanbul, Nevşehir, Konya, Denizli ve Antalya illerini çok sevdiğini belirten Sadi, orta kuşağın İstanbul’a, gençlerin ise Antalya’ya geldiğini söyledi. Sadi; Tarkan, Mustafa Sandal, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Zülfü Livaneli, Naşide Göktürk ve Nalan gibi sanatçıların İranlı gençler tarafından dinlendiğini ifade etti.