Gençlerin alkolü brakmasında ailelere görev düşüyor

'Gençlerin alkolden uzaklaştırılmasında ailelerine büyük görev düşüyor'

Adana İl Sağlık Müdürü Kadir Çağlar Çatak, insan vücuduna zararlı etkileri olan alkolün, kolay ulaşılabilir olması, toplumda kullanım sıklığının artması ve uzun bir kullanım döneminden sonra insanı yavaş yavaş zehirlemesi nedeniyle büyük bir toplumsal tehlike oluşturduğunu söyledi.

Çatak, Yeşilay Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada alkol üretimi ve satışının yasalarla düzenlenmesine rağmen insanların bu maddeyi kullanmaktan çekinmediğini hatırlatarak alkol içiminin tüm vücut sistemlerini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Alınan alkolün kısa sürede vücutta olumsuz etkilerini gösterdiğini aktaran Çatak, beyin, yemek borusu, kalp, karaciğer, akciğer, mide, pankreas gibi organların yanı sıra sinir ile kas ve iskelet sisteminde tahribat ortaya çıktığını vurguladı.

Alkol bağımlılığının bireyin beden ve ruh sağlığını, aile ve iş yaşamını, sosyal ve toplumsal uyumunu bozacak derecede alkol almasını sağlayan hastalık olduğunu ifade eden Çatak, “Alkol bağımlılığı sadece o kişilerin sorumluluğu ya da şanssızlığı değil, tüm toplumu etkileyen bir durumdur. Ülkemizde 2003 yılında ilimizin de içinde bulunduğu 6 büyük ilde, alkol ve madde bağımlılığı ile ilgili yapılan araştırmada; alkol ve sigaraya başlama yaşının 12-15 olduğu diğer maddelerin ilk kullanım yaşı ise 14-16 olarak tespit edilmiştir. Kullanıcıların çok genç yaşlarda ilk deneyimlerini gerçekleştirmiş olması, çocuklarımızın daha ergenlik çağına gelmeden aile ve okul odaklı önleme programları ile bu maddelere karşı taleplerinin azaltılmasını zorunlu kılmaktadır. Çünkü ergenlik döneminde arkadaş faktörü kişi üzerinde oldukça etkili olmakta ve yeterli ilgi ve gözetimden yoksun çocuklar bu dönemde kolayca kandırılmaktadır. Bu amaçla okullarda öğrencilerin doğru bilgilerle donatılarak “yaşamlarının kontrolünü ellerinde tutmaları ve kendi sağlıklarına sahip çıkmaları” sağlanmalı, aile bağ ve ilişkileri güçlendirilmeli, anne ve babaların ise çocuğunu izleme ve gözetim becerileri geliştirilmelidir.” dedi.

Çatak, Adana’da 2005 yılında, Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde yer alan Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezi’nde, alkol veya madde bağımlılığı nedeniyle müracaat eden toplam 399 kişinin yatarak tedavisinin gerçekleştirildiğini de kaydetti.