Genel Başkan Kılıçdaroğlu mu Sarıgül mü?

CHP'de Genel Başkanlık yarış başladı. Sarıgül, kendini 'Başkan' gibi görüyor.

Parti Meclisi (PM) kararıyla 8 yıl aradan sonra CHP’ye dönen Mustafa Sarıgül, Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden parti üye kimlik kartını aldı. Kalabalık bir grupla CHP Genel Merkezi’ne giden Sarıgül için tören düzenlendi. Mustafa Sarıgül, burada yaptığı konuşmada, “Allah’ın izniyle, İstanbul’un anahtarını genel başkanımıza getireceğiz.” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Merkezi önünde kalabalık bir grupla gövde gösterisi yaptı.

Sarıgül’ün önderliğini yaptığı Türkiye Değişim Hareketi (TDH) taraftarlarının doldurduğu meydanda ‘Başbakan Sarıgül’ ve ‘Halkçı Kemal’ sloganları atıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, el ele tutuşarak çıktığı platformda Sarıgül’e yeni üyelik kartını verdi. Miting havasında gerçekleşen katılım töreni öncesinde, Sarıgül ve CHP’nin seçim şarkıları çalındı. Meydanda toplanan kalabalık, Sarıgül’ün anonsçusunun “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve yakın zamanın başbakanı Mustafa Sarıgül birazdan aramızda olacak.” anonsunu alkışlarla karşıladı. Hemen arkasından Genel Merkez anonsçusu mikrofonu aldı ve “Birazdan halkın başbakanı Kemal Kılıçdaroğlu aranızda olacak.” diye seslendi ve ardından da “Kılıçdaroğlu’nu başbakan yapacak mısınız?” diye sordu.

Zaman'ın bu haberine göre Kemal Kılıçdaroğlu ve Mustafa Sarıgül platforma el ele gelerek, kalabalığı bir süre selamladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ise platforma çıktığı esnada ayağı kayarak düştü. Kürsüde ilk konuşmayı yapan Sarıgül, “Gün birlik beraberlik, el ele, kol kola, omuz omuza olma günü.” dedi. Muharrem ayında güzel bir gün yaşadıklarını belirten Sarıgül, “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte diyoruz ki, Ramazan ayı da bizim, Muharrem ayı da bizim. Başı açık olan kardeşimiz de bizim, başı kapalı olan da bizim.” diye konuştu. Atatürk’ün ölüm yıldönümüne işaret eden ve “Atamız, mekanında huzurlu olarak istirahatini yapsın. Buradan birinci genel başkanımıza ‘bismillah’ diyerek şu sözü veriyoruz: Artık muhalefette son günlerimizi geçiriyoruz. Allah’ın izniyle, İstanbul’un anahtarını genel başkanımıza getireceğiz.” diyen Sarıgül, sözlerini “Yolumuz açık olsun. Allah’ım hepimizi korusun.” diye bitirdi.

‘KÜÇÜK OLSUN BENİM OLSUN’ DÖNEMİ BİTTİ

Konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu, Sarıgül’e parti üyelik kartını alkışlar arasında verdi. Ardından mikrofonu alan Kılıçdaroğlu, “Tek hedefimiz halkın çıkarlarını savunmak. Tek amacımız haramilerin saltanatına son vermek.” dedi. TDH’nin Ankara’ya gelişinin CHP’nin gücüne güç katacağını ve halka umut vereceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Biz halkın değerlerine inanırız. Başı açık, başı kapalı bizim için hiç önemli değil. Siyaseti halk için yapacağız. ‘Küçük olsun benim olsun’ dönemi bitmiştir. ‘Büyük olsun, Türkiye’nin olsun’ diyoruz artık.” diye konuştu.

Meydanda bulunanlara “Gelin yeniden oy verin, CHP’yi değiştirin” diye seslenen Kılıçdaroğlu, bugünün CHP’de umutları yeniden yeşertme günü olduğunu söyledi. İstanbul’a ilişkin de mesajlar veren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Ranta kurban edilen İstanbul’u biliyorsunuz. Sultanahmet’i bile ranta kurban ettiler. İstanbul’u yeniden ayağa kaldıracak olan biziz. Göreceksiniz; İstanbullular günde iki buçuk saati trafikte geçirmeyecek. Her İstanbullunun çatık kaşla değil, güler yüzle sokağa çıktığını göreceksiniz.”